Diyet & Beslenme

Goji Berry (Kurt Üzümü) Nedir? Sağlığa 10 Faydası

Goji Berry diğer bir adıyla kurt üzümü vücudumuz için oldukça faydalı besinlerden biridir. Goji Berry meyvesinin 10 faydasını sizler için listeledik.

Kurt üzümü şeker hastalığını önleme, görmeyi iyileştirme, vücuttaki oksidatif hasarı azaltma, kilo vermeyi destekleme, kalbi destekleme, ruh hali değişimlerini hafifletme ve iltihabı azaltmayı içeren inanılmaz sağlık yararlarına sahiptir. Diğer faydalar arasında bilişsel sağlığın iyileştirilmesi, cilt sağlığının iyileştirilmesi ve vücut bağışıklığının iyileştirilmesi yer alır.

Goji meyveleri (kurt çileği ve kurt üzümü olarak da bilinir), meyve ailesinin küçük yenilebilir bileşenleridir. Keskin bir tada sahip ayırt edici bir kırmızı veya turuncu renge sahiptirler. Ailelerinin diğer üyeleri gibi oldukça besleyicidirler ve çok sayıda mucizevi sağlık yararları sunarlar. Meyveler ayrıca lif yüklü küçük tohumlara sahiptir.

Goji berry inanılmaz faydaları sayesinde geleneksel Çin tıbbının en önemli meyvelerinden biri olmuştur. Karaciğer tedavisi, açıklanamayan yorgunluk, kuru öksürük, karın ağrısı ve birçok karaciğer hastalığının tedavisinde etkili olmuştur.Yaşlanma, çeşitli kanser türleri ile savaştıkları ve ayrıca artrit gibi birçok tıbbi durumun giderilmesine yardımcı oldukları bilinmektedir.

Buna ek olarak, yağsızdırlar ve kalorileri düşüktür. Bu nedenle, kabızlık gibi yaygın sorunları gidermeye yardımcı olmak için birçok kilo verme tarifinde popüler maddelerdir.

Goji Berry (Kurt Üzümü) Faydaları

goji berry faydaları

Goji meyvelerinde çeşitli vitaminler, mineraller ve diğer önemli besinler bol miktarda bulunur. İyi bağışıklığı desteklemeleri, kemikleri güçlendirmeleri, hafızayı geliştirmeleri, bilişsel işleyişi güçlendirmeleri ve birçok altta yatan tıbbi durumu hafifletmeleriyle tanınırlar.

Kurt üzümü, yeryüzünde bulunan en besleyici meyvelerden biridir. Kalsiyum, çinko, selenyum, germanyum ve fosfor dahil olmak üzere 21 eser mineral içerir. Birçok vitamin açısından zengin bir kaynak olan C Vitamini , Vitamin B2 , Vitamin B1 , Vitamin B6 ve A vitamini içermektedir. Goji berry suyunun portakal suyundan çok daha fazla C vitamini içerir. Oleik ve linoleik gibi yağ asitlerinden oluştuğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Vücudunuzdaki oksidatif hasar seviyesini azaltmak istiyorsanız, faydalarından yararlanmak için kurt üzümü (meyve suyu veya kurutulmuş) tüketmelisiniz.

Peki Gojy Berry Meyvesi Ne İşe Yarar? diyorsanız yazımızın devamında bu faydaları öğreneceksiniz.

Diyabeti Önler

Hepimiz diyabetin önemli bir hastalık olduğunu biliyoruz . Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenin yanı sıra; Diyabetin başlangıcını kontrol etmek için goji berry gibi doğal olarak besleyici gıdalardan yararlanmanız da önemlidir.

Son araştırmalar kurt üzümü özlerinin önemli hipoglisemik özelliklere sahip olduğunu gösterdiğinden; Günlük beslenmenize dahil ederek diyabetle ilişkili semptomların saldırısını önleyebiliriz.

Gözlerinize İyi Gelir

Goji berry görmeyi geliştirmek için çok çeşitli faydalar sunar. Bunun nedeni, UV ışınlarına maruz kalma, oksidatif stres ve serbest radikal hasarından kaynaklanan hasarı önleyen, özellikle zeaksantin gibi antioksidanlarla yüklü olmalarıdır.

İlginizi Çekebilir:
Az Bilinen Kırkkilit Otunun Sağlığa 12 Faydası

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu da dahil olmak üzere birçok göz hastalığından gözlerinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca yaşlılarda görme kaybının oluşmasını önler.

Antioksidanlarla Yüklüdür

Goji meyveleri birçok antioksidan türü açısından zengin olduğu için; vücuttaki oksidatif hasarı azaltmak için özellikle yararlıdırlar. Goji berry suyunun yaban mersinden 10 kat daha fazla antioksidan değerinin olduğu kanıtlanmıştır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Goji berry, kabızlığı gidermek için doğal bir yol olarak işlev gördüğünden, kilo vermeye yardımcı olur. Diyet yapıyorsanız, öğünlerinize goji berry eklemek, diyetinize temel besinleri sağlamanın en iyi yoludur.

Kalp Sağlığını İyileştirir

Kalp hastaları, goji berry kullanımını yaşam tarzlarına dahil etmelidir. Bunun nedeni, iyi kan kolesterol seviyelerini düzenlemek için harika olmalarıdır. Goji meyvelerinde yüksek kolesterol nedeniyle felç riskini azaltmak için yeterli lif içeriğinin yanı sıra birçok etkili antioksidan vardır. Kanı temizlemek için mucizevi yeteneklere sahiptir.

Mantar Önleyici Özellikleri Vardır

Araştırmacılar, goji meyvelerini inanılmaz antifungal yetenekleri nedeniyle övüyor. Sovetivon olarak bilinen güçlü bir bileşiğe sahip oldukları için; meyve, birçok alerjik reaksiyon türüyle ilişkili antikorları başarıyla azaltır. Ayrıca, gut hastalığı belirtilerini hafifletmek için güçlü bir anti-inflamatuar ajan olan beta-sitosterol içerir .

Bilişsel Sağlığı İyileştirir

Goji berry de bulunan antioksidanlar, serbest radikal hasarıyla savaşır. Bu, hasarlı beyin hücrelerinin neden olduğu çeşitli nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde yardımcı olur. Beslenme uzmanları, düzenli olarak goji berry suyunun tüketilmesinin, sinir sisteminizi güçlendirmeye ve en iyi şekilde çalışmasını sağlamaya yardımcı olacak hormonların üretimini artırdığını kanıtladılar.

Goji berry fiziksel ve zihinsel stresi hafifletmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Duygusal kaygıları ve karmaşaları doğal yoldan tedavi etmek istiyorsanız; düzenli olarak goji berry tüketmelisiniz.

Bu nedenle meyve, yaşlı insanlarda Alzheimer riskini azaltmada da yardımcı olur .

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Goji berry suyu vücuttaki iyi beyaz kan hücresi aktivitesini destekler. Bu, iyi bağışıklığı desteklediği ve vücudu farklı bakteriyel enfeksiyon türlerinden koruduğu anlamına gelir. Kurt üzümü, şiddetli grip semptomlarının giderilmesinde de faydalıdır.

Cilt Problemlerini Düzeltir

Ozon tabakasının delinmesi ultraviyole radyasyona maruz kalmaya mecbur bırakır. Bu hasar cilt kanseri gibi diğer ciddi durumlara yol açar. Goji berry tüketerek bu riski önemli ölçüde azaltabiliriz.

Goji berry özü sadece cildimizi UV ışınlarına karşı korumakla kalmaz, aynı zamanda antioksidan içeriği ile cilt iltihabını da giderir.İçindeki bol miktardaki C vitamini , bağ, tendon ve kıkırdak ve cilt sağlığını iyileştiren kolajen üretiminde kullanılır.

Enfeksiyonlarla Mücadele Eder

Uzmanlar, grip gibi enfeksiyonlardan korunmak için goji meyvelerinin sütle birlikte tüketilmesini tavsiye ediyor. Bu sadece iltihabı azaltmakla kalmaz; aynı zamanda vücudun diğer bakteriyel enfeksiyonlarla savaştığı zamanlar hızlı bir rahatlama sağlar. Ayrıca hastalığa bağlı kilo kaybını önler.

Goji berry tüketmek sağlıklı olsada alım miktarı önemlidir.Çok fazla tüketim sizi sağlığınızdan edebilir. Herhangi bir rahatsızlık durumunda doktorunuza danışmadan tüketmeyin.

Ayrıca bakabilirsiniz; Kale Bitkisi Nedir? 15 Maddede Faydaları Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu