Dekorasyon

En Şık 20 Mutfak Dolabı Modeli Listesi

Bir mutfağın olmazsa olmazı en başta dolaplardır. Modern mutfak dolabı modelleri farklı renkler ve desenlerle her sene çeşitlenmeye devam ediyor. Her sene çıkan farklı modeller mutfak dekorasyonunda trendleri değiştiriyor. Gri mutfak dolabı bu senenin en çok tercih edilen modellerinden birisiydi. Farklı renklerde, desenlerde, malzemelerde, markalarda ve farklı görünümlerde birçok dolap çeşidi vardır. Mutfağınızın şekline, ölçüsüne ve kullanım amacınıza göre seçeceğiniz model değişiklik gösterir.

Mutfak Dolabı Nedir?

Mutfak dolabı mutfak içerisindeki en önemli detay, mutfağı oluşturan temel eşyadır. Mutfak araç gereçlerini, yiyeceklerimizi ve mutfağa dair birçok şeyi içerisine koyduğumuz çok amaçlı dolaplardır. Tezgahın altına ve lavabonun üzerine olmak üzere iki parça şeklinde yapılır. Alt kısma genellikle el altında olması gereken araçlar konulurken üst kısma daha çok bardak tabak gibi eşyalar konulur. Kişiden kişiye kullanım amacı ve konforu açısından değişiklik gösterir.

Mutfak Dolabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfaktaki dolaplarınızı uzun süre kullanmak istiyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken özellik sağlamlığıdır. Kaliteli malzemeden yapılmış, sağlam ve güvenilir markaları tercih ederseniz yıllar boyu eskimeden dolaplarınızı kullanabilirsiniz. Sağlamlık dolaplar için çok önemlidir çünkü kullanışsız hale gelen dolaplar ekstra masraf ve uğraş demektir. İşlevini kaybeden mutfak dolapları hem görüntü hem de kullanılabilirlik açısından olumsuz sonuçlara neden olur.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik kullanılabilirliktir. Dolaplarının dış görüntüsü olduğu kadar iç kısmının kullanışlı olması da çok önemlidir. Fonksiyonel olmalı ve mutfak eşyalarını düzenli şekilde içine alabilmelidir. Raflar ve çekmeceler kullanıma uygun, eşyaların sığabileceği şekilde olmalıdır. Kullanışsız dolaplar hem eşyaların fazla yer kaplamasına hem de aradığınız eşyaya zor ulaşmanıza neden olur.

Tabii ki bütün bunlar olduğu gibi tasarım da önemlidir. Dolapların dış görünümü mutfak dekorunu doğrudan etkileyecektir. Mutfak ve evin geneli ile uyumlu bir tasarım olması daha güzel bir görüntü ortaya çıkarır. Mutfak dolabı kapakları, kulpları ve renkleri genel dekorasyon ile bütünleşecek şekilde seçilmelidir. Bu sayede mutfak dekorunuz şık bir şekilde tamamlanır.

Mutfak Dolabı Çeşitleri Nelerdir?

mutfak modelleri

Mutfakta kullanılan dolaplar her yıl farklı trendlerle karşımıza çıkar. Benzer özellikler olsa da revaçta olan modeller her sene değişir. Dolapta kullanılan malzeme, dolabın dış görünüşü, rengi hatta kulpları bile çeşitlendiren özelliklerdir.

Kullanılan malzeme olarak dolap çeşitleri:

  • Lake
  • Membran
  • Suntalam Kapaklı
  • Mdf
  • High Gloss
  • Akrilik

Son zamanlarda en çok kullanılan membran, akrilik, lake ve high gloss çeşitleridir. Dayanıklılık ve görüntü olarak bu modeller daha fazla tercih edilir. Renk olarak son dönemlerde en çok beyaz dolaplar ön plandadır. Mutfakta en tercih edilen renk saflığın ve temizliğin rengi beyazdır. Beyaz renk mutfağa ekstra temiz ve sade bir görünüm kazandırır. Beyazdan sonra ahşap renk ve gri dolaplar gelir. Gri tonları mutfak dolaplarında son zamanlarda popüler olan renklerdendir. Senelere göre popüler renkler değişiklik gösterir.

Mutfak Dolabı Modelleri Fiyatları

Mutfak dolabı modellerinde fiyatları belirleyen birçok etmen vardır. Kullanılan malzeme, malzemenin kalitesi, yapılan işçilik, mutfağın boyutu, dolapların metrekaresi, rengi, deseni ve benzeri gibi birçok detay fiyatlar konusunda belirleyici olur. Uzun yıllar kullanacağınız mutfak dolabını seçerken modelinin yanı sıra kalitesine önem vermek gerekir. Fiyat performans ürünleri araştırarak mutfağınız için hem uygun hem de uzun yıllar dayanıklı modeller seçebilirsiniz.

En Sevilen 20 Mutfak Modeli

Son zamanlarda yaygın mutfak dekorasyonu açık renkli dolaplardan oluşan ferah mutfaklardır. Beyaz, krem ve bej tonları mutfaklarda en çok kullanılan renklerdir. Bunun dışında malzeme çeşidi ve dış görünüm olarak da dolaplar çeşitlendirilebilir. Modern mutfaklarda kullanılan modelleri sizler için sıraladık.

Lake Mutfak Dolabı

lake mutfak dolabi

Mutfakta malzeme olarak en çok tercih edilen dolap çeşidi lakedir. Lake dolaplar leke tutmadığı ve kolay kolay çizilmediği için en kaliteli dolap malzemelerindendir. Mdf dolap üzerine uygulanan polyester ile elde edilen lake hem çok dayanıklı hem de güzel görünümlüdür. Kaliteli olduğu için fiyat olarak da yüksektir.

Lake ile mdf arasındaki fark ise şudur: lakede mdf üzerine uygulanan polyester sayesinde dolap daha dayanıklı hale gelir ve su, nem, buhar gibi dış etmenlerden etkilenmez. Bir nevi iki kat sayılabilecek oldukça sağlam bir hale gelir ve uzun yıllar boyunca dış etmenlerden etkilenmeden, eskimeden dayanır.

Beyaz Mutfak Dolabı Modelleri

beyaz mutfak dolabı

Beyaz renk son yıllarda olduğu gibi bu yılda da en popüler seçenektir. Son dönemlerde çoğu mutfakta, fayanslarda ve dolaplarda tercih edilen renk beyazdır. Hatta dolabı eskiyen birçok kişi beyaz renge boyayarak değerlendirmeye çalışır. Bu sayede mutfağa daha geniş, daha ferah bir hava katılır ve aynı zamanda oldukça temiz görünür. Yalnızca temizlemesinin zor olması ve leke tutması dezavantajıdır.

Akrilik Mutfak Dolabı

akrilik mutfak dolabı

Akrilik dolaplar parlak ve düz kaygan yapıdaki dolaplardır. Parlaklığı en dikkat çeken özelliğidir. Kalın, dayanıklı ve sert bir yapısı vardır. Lakede olduğu gibi akrilik de çizilmez ve leke tutmazdır. Modern tarz mutfaklarda lakeden sonra en çok tercih edilen modeldir. Beyaz, gri ve siyah başta olmak üzere birçok renk ile çeşitlendirilebilir.

Gri Mutfak Dolabı

gri mutfak dolabı

Beyazdan sonra senenin popüler ve yeni çıkan modeli gri renk dolaplardır. Gri renk beyaza göre daha az leke belli eder ve temizliği daha kolaydır. Açık gri ve koyu gri modeller beyaz tezgahlarla çok uyum sağlar ve oldukça modern bir görünüm kazandırır.

Antrasit Mutfak Dolabı

antrasit mutfak dolabi edited

Antrasit rengi grinin koyu bir tonudur. Koyu renk dolaplar temizlik açısından açık renklere göre daha kolaydır, kiri fazla belli etmez. Eğer mutfakta koyu tonları seviyorsanız gri tonlarından antrasit rengini tercih edebilirsiniz. Mutfağı boğmamak ve ferah havayı bozmamak için dolapların aksine tezgahta ve fayansta açık renkler kullanarak dengeyi sağlayabilirsiniz. Mutfak mobilyalarınızda gri ve siyah renkler tercih ederek dolaplarla güzel bir uyum yakalayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Ada Mutfak Modellerinde 2023 Trendleri

Ada Mutfak

ada mutfak dolabi

Ada mutfaklar son zamanlarda ortaya çıkan ve tutulan modellerdendir. Büyük bir mutfağınız varsa ve mutfakta geniş bir çalışma alanı istiyorsanız bu tarz tam size göredir. Mutfağın ortasına karadan bağımsız bir ada gibi diğer dolaplardan bağımsız dikdörtgen şeklinde bir dolap kurulur. Üzeri tezgah veya ahşap şeklindedir. Ada mutfağı dilerseniz yemek yapma alanı, dilerseniz yemek alanı olarak kullanabilirsiniz.

Köşe Mutfak Dolapları

kose mutfak dolabi

Mutfakta dolap yerleştireceğiniz alan köşeli ise dolap alanından daha fazla yararlanmak için bu modelleri kullanabilirsiniz. Köşe kısma yerleştiren geniş dolap bölmesi dışarıdan küçük ve dar gözükse de iç kısmı geniş ve kullanışlı olarak tasarlanır. Mutfakta çok kullanmadığınız eşyalarınızı bu kısma koyabilir, yerden tasarruf edebilirsiniz. Köşe kısmın içine kullanışlı aparatlar koyarak daha iyi şekilde de değerlendirebilirsiniz.

Membran Mutfak Dolabı

membran mutfak dolabi

Country mutfak tarzında tercih edilen membran modeller son zamanlarda oldukça popülerdir. Motif, renk, şekil ve görünüm olarak birçok çeşidi bulunur. Genelde mat görünümlüdür ancak parlak olarak da tasarlanabilir. Membran modellerde renk skalası çok geniştir. Renklerin yanı sıra farklı desen ve motifler de mevcuttur. Eğer farklı model ve renkler istiyorsanız membran dolaplara göz atabilirsiniz.

Camlı Mutfak Dolabı

camli mutfak dolabi

Eskiden yalnızca bardak kısmında kullanılan cam detayı şimdilerde dolabın her alanında kullanılabilmektedir. Dekorasyonda cam detayını seviyorsanız buzlu cam veya saydam cam şeklinde dolap dekorasyonunuzda kullanabilirsiniz. Cam detayı genelde üst bölmelerde kullanılmaktadır, doğru yerde kullanıldığında mutfağınıza hoş bir hava katabilir.

Siyah Mutfak Dolabı

siyah mutfak dolabi

Koyu renkli dolap modellerinde ilk akla gelen siyah dolaplardır. Çabuk toz tutsa da görüntü olarak oldukça modern ve havalı durduğu için güzelliği yadsınamaz. Siyah dolaplara ahşap ve gri renk detaylar çok yakışır. Mutfakta koyu renk dekorasyon tarzını seviyorsanız siyah tonları beklentinizi karşılar.

Yeşil Mutfak Dolabı

yesil mutfak dolabi

Bohem tarzın en sevilen renklerinden yeşil tonları mutfaklara da çok yakışır. Beyaz yeşil, krem yeşil, bej yeşil gibi renk kombinasyonları ve ahşap detaylar mutfağa oldukça sevimli bir görünüm kazandırır ve modern durur. Çeşitli dekor ürünleriyle yeşil dolaplı mutfağa farklı bir görünüm kazandırılabilir.

Mavi Mutfak Dolabı

mavi renkli mutfak dolabi

Mavi dolaplar genellikle yazlık mutfaklarında tercih edilir. Deniz kenarı yazlık bir yeriniz varsa mutfaktaki dolaplarda mavi renkleri tercih ederek ortama uyumlu bir hava yakalayabilirsiniz. Yazlık yerlerdeki evlere, kafelere ve mekanlara mavi renk mutfaklar çok yakışır. Evinize mavi renk dolap yaptırmak istiyorsanız mutfak ve genel ev dekoru ile arasındaki uyumu sağlayarak kullanabilirsiniz. Açık renk mavi tonları gördükçe içinizi ısıtır.

Kahverengi Mutfak Dolabı

kahverengi mutfak dolabi

Kahverengi yeni tarz mutfaklarda sütlü kahve olarak tercih edilir. Mat ve parlak seçenekleri ile mutfağınızda hoş bir görünüm yakalanır. Açık renk duvarlar üzerinde kahverengi tonları patlayarak kendini belli eder. Koyu kahverengiden ziyade açık kahve renkleri daha çok ön plandadır.

Avangart Mutfak Dolabı

avangart mutfak dolabi

Avangart tarz sevenler için bu dolaplar her sene popülerliğini korur. Yıllar geçse de avangart tarzdan ödün vermeyenler için bu stilde de modernlik yakalanır. Altın varaklı; beyaz, altın ve krem tonların kullanıldığı bu tarz dolaplar avangart sevenlerin mutfakta da tarzını konuşturur.

High Gloss Mutfak Dolabı

high glass mutfak dolabi

Hayglass mutfak dolabı ekstra parlak ve oldukça pürüzsüz bir görünüme sahiptir. Kolay kolay leke tutmaz ve temizlemesi oldukça kolaydır. Nem ve suya karşı dayanıklı yapıdadır, uzun süre kullanılabilir. Kusursuz parlak ve pürüzsüz bir görüntü sunan hayglass güneş ışığına karşı da dayanıklıdır ve rengini korur. Mutfak dolaplarında tercih edilen kaliteli bir malzemedir.

Krem Rengi Dolaplar

krem mutfak dolabi

Açık renk tonlarını seviyorsanız ama beyazdan çekiniyorsanız krem rengi tam size göre olur. Beyazın temiz görünümünden endişe edenler için krem renk tonları tercih edilebilir. Krem ve ahşap tezgah uyumu ortaya hoş bir görünüm çıkarır.

Mat Mutfak Dolabı

mat mutfak

Mat dolaplar mutfaklarda her zaman tercih edilen bir seçenektir. Hoş ve modern görünümünün yanı sıra dezavantajlarını unutmamak gerekir. Mat dolaplarda çizilme ve leke tutma daha fazla görülür. Temizlik açısından parlak ve kaygan yüzeylere göre daha zorludur ancak mutfağa kazandırdığı modern görüntü es geçilemez.

İki Renkli Dolaplar

iki renkli mutfak dolabi

İki renkli mutfak dolaplarında genellikle üst kısımda beyaz renk alt kısımda farklı bir renk kullanılır. Beyaz yeşil, beyaz mavi, beyaz kahverengi, beyaz bej gibi modeller kullanılabilir. Sevdiğiniz iki rengi uyumlu şekilde mutfağa yayarak renkler arasındaki kombinasyonu sağlayabilirsiniz.

Beyaz Gri Dolaplar

beyaz gri mutfak dolabi

İki renkli dolap çeşitleri arasında tercih edilen beyaz gri mutfak dolapları yalnızca beyaz kullanmak istemeyenler için şık ve modern bir seçenektir. Mutfak mobilyaları, tezgah ve fayanslar ile birlikte bir uyum yakalandığında mutfağa oldukça modern bir görünüm kazandırılır. Mutfak kulplarında kullanılan gümüş renklerle daha da güzel bir görüntü ortaya çıkar.

Ahşap Rengi Dolaplar

ahsap renkli mutfak dolabi

Eskiden kullanılan geleneksel ahşaplar yerini modern ahşap tonlara bırakmıştır. Açık ve koyu renkli ahşap modelleri bazen sadece bir kısımda bazen bütün dolaplarda kullanılır. Modern tarz ahşap modellerde tek renk kullanılabilir. Mutfak masası ile yakalanan uyum sayesinde oldukça tarz bir görünüm ortaya çıkar.

Mutfak dolabı modelleri genellikle ahşap, MDF, sunta veya lake gibi malzemelerden yapılır. Ahşap dolaplar doğal bir görünüm sunar ve dayanıklılığı yüksektir. MDF ve sunta daha uygun maliyetli seçeneklerdir ve çeşitli renk ve desen seçeneklerine sahiptir. Lake dolaplar ise modern ve parlak bir görünüm sağlar ancak daha yüksek maliyetlidir.

Mutfak dolabı kapakları sık kullanıma dayanabilecek malzemeden yapılmalıdır. Ahşap ve MDF kapaklar genellikle dayanıklı ve sağlamdır. Kapakların kaliteli menteşeler ve donanımlarla donatılmış olması da önemlidir.

Mutfak Dolaplarının bakımı dolap malzemesine bağlı olarak değişebilir. Dolaplarınızı nemli bir bezle silmek ve düzenli olarak temizlemek bakım için önemlidir. Ayrıca dolap kapaklarının menteşelerini ve donanımlarını düzenli olarak kontrol etmek gerekir.

İlginizi çekebilir; Bahçe Yer Döşeme Taşı Modelleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu