Ekonomi

2023 Yılı Güncel Öğretmen Maaşı Ne Kadar Oldu?

Toplumun saygı duyduğu ve kazancı ortalamanın üzerinde olan mesleklerden öğretmenlik maaşlarının ne kadar olduğu merak edilir. Ortaokul ve lise çağındaki öğrenciler hem yeni nesilleri yetiştirmek hem de geçerliliği olan bir mesleğe sahip olmak amacıyla öğretmen olmak ister. Öğretmen olmak isteyen kişilerin mesleğin maddi koşullarının yanında manevi koşullarını da öğrenmesi gerekir. Aksi taktirde büyük özveri ve emek gerektiren öğretmenlik mesleğini icra etmek bir hayli zor olur.

Öğretmenler Ne Kadar Maaş Alıyor?

ogretmen

Her mesleğin olduğu gibi öğretmenlik mesleğinin de maddi getirisi merak edilir. Bu sebeple hem üniversite tercihi yapacak öğrenciler hem de meraklı kişiler öğretmen maaşı ne kadar sorusunu sorar. Öğretmen maaşını belirleyen pek çok faktör bulunur. Devlette görev yapan öğretmenler için maaşı belirleyen en önemli etken kademe ve derecedir. Kademe ve derece hizmet süresine göre değişkenlik gösterir. En düşük öğretmen maaşı 13.340 TL, en yüksek öğretmen maaşı 27.420 TL ve ortalama maaş 16.670 TL olarak belirlenmiştir.

Öğretmenin devletteki görev süresi maaşının kademeli olarak artmasına ve özlük haklarının artmasına sebep olur. Yukarıda bulunan rakamlar bireysel emeklilik kesintileri, ek ders ücretleri ve gelir vergisi dikkate alınmadan hesaplanan tutarlardır. Bu kesintiler haricinde sendika üyeliği için de belirli oranlarda ücret alınır. Öğretmenlerin aldıkları maaşı medeni durumlarına ve çocuklarının olup olmadığına göre de değişir.

Öğretmen Ek Ders Ücreti Ne Kadar?

Öğretmenler haftalık çalışmaları gereken süreyi tamamladıktan sonra diledikleri taktirde ek ders verebilir. Olağan çalışma süresi ile ek ders süresi toplandığında 40 saati geçmemelidir. Bu sınırlar dahilinde ek ders vermek isteyen kadrolu ya da ücretli öğretmenler saat başı 60 TL alır. Sözleşmeli öğretmen ek ders ücreti ise saatlik 51 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücretler her yıl yapılan zamlar sonucunda artar.

Ücretli Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Eğitim fakültesi okumasa da pek çok lisans ve ön lisans mezunu ücretli öğretmen olabilmektedir. Ücretli öğretmen olmak için gerekli şartları sağlayan kişiler e devlet üzerinden ya da Milli Eğitim Bakanlığı şubelerinden başvurularını gerçekleştirebilmektedir. Son yapılan düzenlemeye göre ön lisans ya da lisans bölümlerinden mezun olan kişiler KPSS puanları olmasa dahi ücretli öğretmen olabilmektedir. Mezun ve iş bulamayan kişilerin böyle bir imkânı bulunması akıllarda ücretli öğretmen maaşı ne kadar sorusunun oluşmasına sebep olur.

Ücretli öğretmenler aylık olarak değil girdikleri ders başı ücret alır. Yeni yılda yapılan zamlar sonucunda ücretli öğretmenlerin ders başı aldığı ücret 51 TL’ye çıkmıştır. Dolayısıyla aylık 100 derse giren ücretli öğretmen 5.100 TL gibi bir maaş alabilir. Ancak ücretli öğretmenler sadece ihtiyaç duyulduğu zamanlarda derslere girdiği için bu kadar çok maaş alma ihtimalleri bir hayli düşüktür. Ders ücretleri haricinde ücretli öğretmenler ek ödeme de alır. .

Emekli Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Emekli öğretmen maaşı kişilerin unvanına göre değişmektedir. Başöğretmen ya da uzman öğretmen unvanına sahip olanlar öğretmen unvanına sahip olanlara göre daha yüksek emekli maaşı almaktadır. Bunun yanında öğretmenlerin hizmet süreleri, kademe ve dereceleri de emekli maaşının değişmesine sebep olan faktörler arasındadır. Son yapılan zamlar dahilinde yeni yıldaki en yüksek emekli öğretmen maaşı 14.811 TL olarak belirlenmiştir.

Sözleşmeli Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Sözleşmeli öğretmen maaşı hakkında net bir fiyat söylemek doğru olmaz. Çünkü sözleşmeli öğretmenler, girdikleri ders sayısına göre aylık maaş alır. Bir ay boyunca girdikleri ders sayısı hesaplanır ve ay sonu ona göre maaş alırlar. Ortalama ders başına 51 TL ücret alırlar, bu sayı ek ödemeler ile artabilir. Bunun yanında bazı kurumlarda en az asgari ücret ve üzerine çalışma imkanları vardır. Genel olarak çoğu sözleşmeli öğretmen ders başı ücret ile çalışır.

Sınıf Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Sınıf öğretmeni maaşı da çalışma şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Normal kadrolu olarak görev yapan bir sınıf öğretmeni normal yukarıda anlattığımız gibi görev yılına göre maaş alır. Ortalama alacağı maaş ise 13.000 TL’den başlar.

Eğer sözleşmeli öğretmenlik yapıyor ise bu rakam neredeyse yarısına düşebilir diyebiliriz. Sözleşmeli öğretmenler girdiği ders başı ücret alır ve ona göre maaş alırlar. Her gireceği ders başına 51 TL ücret alır.

İlginizi Çekebilir:
2023 Memur Maaşları Ne Kadar? Zam Oranları

Öğretmen Maaş Hesaplama

öğretmen maaşı nasıl hesaplanır

Öğretmen maaş hesaplama, birçok yeni öğretmen ve insanlar tarafından merak edilmektedir. Öğretmen maaşı hesaplamak aslında çok zor bir olay değildir. Öğretmende bir devlet memuru olduğu için normal bir memur maaşı ile aşağı yukarı aynı maaşı alır.

Devlette çalışan kadrolu bir öğretmen adayı, memurlar.net sitesindeki öğretmen maaş hesaplama robotu ile kolaylıkla hesaplanabilir. Maaş hesaplaması yaparken birçok etken bulunduğu için bu etkenleri doğru bir şekilde girip o şekilde hesaplama yapmalısınız. Aksi taktirde doğru hesaplama yapmaz.

Ücretli Öğretmen Maaş Hesaplama

Ücretli öğretmen maaş hesaplama, normal öğretmenin aksine tamamen farklıdır diyebiliriz. Bunun nedeni ise ücretli öğretmenlerin aylık sabit maaş dahilinde değil de girdikleri ders başına ücret almalarıdır. Ücretli öğretmen maaşını hesaplamak için ilk bilmeniz gereken, girdiğiniz ders başına ne kadar ücret aldığınız ve ayda ne kadar derse girdiğinizdir. Tabii ki bu hesaplama çok basit bir hesaplamadır, maaşınızı etkileyecek ve daha fazla almanızı sağlayacak unsurlar olabilir.

Özelde Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Devlette öğretmen olarak görev almanın zorlaşması ve KPSS taban puanlarının yükselmesi akıllardaki özelde öğretmen maaşı ne kadar sorularının artmasına sebep olmuştur. Asgari ücretin artması sebebiyle özeldeki pek çok öğretmenin maaşı da artmıştır. Prestijli ve deneyimli öğretmenlerin bulunduğu özel eğitim kurumlarında maaşlar asgari ücretin üstüne çıkabilir. İkramiyeler ve ek ödemeler sonucunda bu maaş çeşitli kurumlarda daha da yüksek olabilir.

Branş Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Branş öğretmenleri diğer öğretmenlere göre genel olarak daha fazla maaş alır. Aralarında çok büyük farklılıklar olmasa da normal öğretmenden daha yüksek maaş alabilir. Bunun yanında branş öğretmenlerinin, diğer öğretmenlerden farklı olarak kurs açma imkanları da bulunur. Bu kurslarda maaşlarına ek ödeme olarak yansır.

Öğretmen Nasıl Olunur?

Kariyerini bu yönde çizmek isteyen kişiler öğretmen nasıl olur sorusuna cevap arar. Kişilerin bu mesleğe sahip olup öğretmen maaşı alabilmeleri için çeşitli koşulları karşılamaları gerekir. İlk koşul gerekli eğitim gereksinimlerine sahip olur. Öğretmen olma hayali kuranların liseyi bitirdikten sonra eğitim fakültelerinde eğitim görmeleri gerekir.

Eğitim fakültesinde okumayan ancak öğretmen olmak isteyen kişiler eğer formasyon sahibiyse KPSS’ye girip şansını deneyebilir. Yeni formasyon almak isteyen kişilerin ise böyle bir şansı yoktur. Çünkü 2020 yılının temmuz ayı itibariyle formasyon eğitimleri kaldırılmıştır.

Gerekli eğitim şartlarını karşılayan kişilerin KPSS’de “Genel Yetenek ve Genel Kültür”, “Eğitim Bilimleri” ve “Alan Bilgisi” sınavlarına girmeleri gerekir. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra 1 yıl içerisinde alım yapılmaktadır. Alımlarda öğretmen adayları puanlarına göre sıralanmakta ve mülakata çağrılır. Mülakatlarda genellikle alınan KPSS puanına en yakın değer mülakat puanı olarak verilir. Mülakat puanlamaları sonucunda tekrardan bir sıralama oluşturulmakta ve tercihler alınır. Tercihler kapsamında kişilerin ataması yapılmakta ve işe başlama işlemleri başlatılır.

Özel eğitim kurumlarında öğretmen olmak isteyen kişilerin eğitim fakültesi okumak dışında başka seçeneği bulunmaz. Bu fakültelerden birinde lisans ya da yüksek lisans yaptıktan sonra özel kurumlara iş başvurusunda bulunulabilir.

Hangi Öğretmen Ne Kadar Maaş Alıyor?

ogretmen ne kadar maas

Branşlarına göre özel kurumlarda ve kamuda hangi öğretmenin ne kadar maaş aldığı merak edilen konulardandır. Hangi branş öğretmenin ne kadar maaş aldığından sizler için bahsettik.

Din Kültürü Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alıyor?

Özel okullarda çalışan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri en az asgari ücret ile çalışırken devlet okullarında çalışan öğretmenlerin maaşı en az 17.500 TL’den başlar.

Matematik Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Devlet okullarında çalışan yeni başlamış bir matematik öğretmeni 25.000 TL civarı maaş almaktadır, kıdem ve tecrübeye göre yıllar geçtikçe maaş ücretleri artmaktadır. Matematik alanında özel ders isteği çok olduğu için özel derslerle de ek gelir oluşturulabilmektedir.

Sınıf Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Özel sektörde yeni başlayan sınıf öğretmenleri genelde asgari ücret ile başlar. Peki devlet okullarında yeni atanan sınıf öğretmeni ne kadar maaş alır? Yeni atanmış sınıf öğretmenleri devlet okullarında 20.000 TL ile başlar.

Fizik Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Özel okullarda en düşük fizik öğretmeni maaşı 23.500 TL’den başlar. Devlet okullarında ise yeni başlamış bir fizik öğretmeni 25.000 TL’den başlar. Maaş ücretleri kıdeme göre değişir.

Coğrafya Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Coğrafya öğretmeni maaşları ortalama 15.000 TL civarındadır. Özel sektörde yeni başlayanlar genelde asgari ücret ile başlarken devlet okullarında yeni başlayan coğrafya öğretmenleri 13.000 TL civarı maaş alır.

Bakmak isteyebilirsiniz; İç Mimar Maaşları Ne Kadar Oldu?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu