EkonomiGündem

Asgari Ücret Kaç TL Oldu? 2022 Asgari Maaş

Ekonominin belirsizliği ve birçok insanın düşük maaşlarla çalışmak zorunda kalması asgari ücret ne kadar oldu sorusunu gündeme getirmiştir. Özellikle pandemi sebebiyle pek çok işyerinin kapanmanın eşiğine gelmesi ve çalışanlarını azaltma politikası, asgari maaş alan kişi sayısını bir hayli artırmıştır. Bu artış, ülkede çalışan kesimin nerdeyse yarısının asgari maaşla geçinmek zorunda kalmasına sebep olmuştur. Her yıl olduğu gibi bu kesimin aylık olarak alacağı maaş enflasyon oranı dikkate alınarak zamlanmıştır.

2022 Asgari Ücret Belli Oldu mu?

güncel asgari ücret bilgisi

Yeni yılın yaklaşmasıyla çalışan ve işe başlayacak olan insanların merak ettiği sorulardan biri de asgari ücret açıklandı mı sorusudur. Her sene bu yaklaşık bu tarihlerde açıklanan ocak ayı asgari ücret miktarı 16 Aralık perşembe itibariyle belli olmuştur. Aşağıda açıklanan yeni asgari ücret miktarına dair bilgilere göz atabilirsiniz.

Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Oldu?

SON DAKİKA: ASGARİ ÜCRET 4250 TL OLARAK BELİRLENDİ! Detaylar geliyor…

Asgari ücrette damga vergisi ve gelir vergisi kaldırıldı ve işverene 450TL’lik bir kolaylık sağlandı.

Asgari maaş 2022 yılında yapılan zamlar sonrasında bir hayli artış göstermiştir. Bu artışın sonucunda bekar ve çocuğu olmayan kişilerin aylık maaşı brüt 4.250 Türk lirasına yükselmiştir.

 • Evli olan ancak eşi çalışmayan kişiler aylık 4.653 TL,
 • Evli, 1 çocuğa sahip ancak eşi çalışmayan kişiler aylık 4.794 TL,
 • Evli, 2 çocuğa sahip ancak eşi çalışmayan kişiler aylık 4.855 TL,
 • Evli, 3 çocuğa sahip ancak eşi çalışmayan kişiler aylık 4.936 TL,
 • Evli, 4 çocuğa sahip ancak eşi çalışmayan kişiler aylık 4.936 TL,
 • Evli, 5 çocuğa sahip ancak eşi çalışmayan kişiler aylık 4.936 TL,
 • Evli, çocuğu olmayan ve eşi çalışan kişiler aylık 4.653 TL
 • Evli, 1 çocuğa sahip ve eşi çalışan kişiler aylık 4.713 TL,
 • Evli, 3 çocuğa sahip ve eşi çalışan kişiler aylık 4.855 TL,
 • Evli, 4 çocuğa sahip ve eşi çalışan kişiler aylık 4.895 TL,
 • Evli, 5 çocuğa sahip ve eşi çalışan kişiler aylık 4.936 TL, asgari maaş almaktadır.

Asgari Ücretten Düşük Maaş Alınabilir Mi?

Asgari maaşın gereğinden fazla yükseltildiğini bahane eden pek çok işveren illegal yollar kullanarak çalışanlarına asgari ücretten düşük maaş verebilmektedir. Bu gibi durumlarda kişilerin düşük maaş aldıkları ay sayısını yetkililere bildirmesi gerekmektedir. İşçinin düşük maaş aldığı her ay için işveren 289 TL para cezası ödemektedir. Bu cezanın yanında işverenin eksik verdiği tutarı da tamamlanması gerekmektedir. Çalışanın bir yıldan daha uzun süredir aynı işyerinde çalışması durumunda ise işverenin kıdem tazminatı vermesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:
Hostes Maaşları Ne Kadar? 2023 Güncel Maaşlar

Asgari Maaşlı Haftada Kaç Saat Çalışır?

Asgari maaşlı olması fark etmeksizin her çalışan haftada en fazla 45 saat mesai yapabilmektedir. Bu saatin üzerinde yapılan mesailer için asgari ücretlinin ek mesai ücreti isteme hakkı bulunmaktadır. Verilmeyen mesai ücreti ya da fazladan çalıştırma gibi durumlar söz konusu olduğunda da kişilerin hukuki yollara başvurma hakkı bulunmaktadır. Ancak yine de kişilerin iş hayatının problemsiz bir şekilde devam edebilmesi için bu isteğin öncelikle işverene iletilmesi gerekmektedir. 31 gün bulunan aylarda ise işçilerin 1 günlük fazladan maaş alma hakkı bulunmaktadır.

Yarı Zamanlı Çalışanların Asgari Maaşı Ne Kadar?

Birden fazla işten çalışanların ya da üniversitedeyken kazanç elde etmek isteyenlerin sık sorduğu sorulardan birisi yarı zamanlı işlerde asgari maaşın nasıl hesaplanacağıdır. Bu hesaplama yapılırken kişinin çalıştığı toplam süre dikkate alınmaktadır. Çalışılan toplam saat, iş kanununda 1 günlük mesai süresi olarak belirlenen 7 buçuğa bölünmektedir. Bölüm sonrasında ortaya çıkan sayı kadar kişinin prim ödemesi yapılmaktadır. Asgari ücret ödemesi yapılırken de hesaplanan gün sayısı dikkate alınmaktadır. Örnek bir hesaplama yapmak gerekirse;
Bir ayda 75 saat çalışan bir üniversite öğrencisine 10 günlük prim ödemesi yapılması gerekmektedir. Asgari ücretin 30 gün üzerinden hesaplandığı dikkate alındığında bir bu öğrencinin 10 gün için alacağı ücret en az 950 Türk lirası olmalıdır.

Kanuna göre bir kişinin yarı zamanlı çalışan olarak değerlendirilebilmesi için bir haftadaki iş süresi 30 saati geçmemelidir. Çalışılan zamanın 30 saati geçmesi durumunda kişiler tam zamanlı çalışan olarak değerlendirilmektedir. Bu durumda 30 saat üzerinde çalışan kişilerin 2.825,90 TL maaş alması gerekmektedir.

Asgari Ücret Günlük Ne Kadar?

Asgari ücret günlük hesaplama yaptığımızda 30 günlük verilen ücretin bir günlük karşılığı TL’ye denk gelmektedir. Aylık asgari ücret ile çalışan bir çalışanın normal günlük çalışmasının karşılığı belirtilen şekildedir.

Gardiyan maaşlarını merak ediyorsanız ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu