Diyet & Beslenme

Köri Tozu Nedir? 10 Maddede Faydaları Nelerdir?

Bazı yemeklere katılan ve oldukça lezzetli bir baharat çeşidi olan köri tozunun faydalarını öğrenince yiyeceklerinize daha çok katacaksınızdır. Köri, yiyeceklere tam olarak doğru lezzeti vermek için mükemmel bir seçenektir. Genellikle köri yaprağının toz halinde olduğu varsayılır ancak durum böyle değildir. Köri yaprağı, köri tozu ile aynı şey değildir.

Köri tozu Pakistan, Hint, Bangladeş ve hatta Güney Afrika yemeklerinde temel bir bileşendir. Bu lezzetli karışımda birçok kültür ve baharat iç içedir. Kavrulmuş kuru baharatların tümü, bu karışımda bir araya getirilmiş kendine özgü tatlara sahiptir.

İlk olarak Pakistan ve Hindistan’da ortaya çıkan bir yemeğe lezzet katmak için harmanlanmış çok sayıda baharatın kullanımı ile köri baharatı olmuştur. Bir gıda araştırmacısı, köri kelimesinin baharatlı sos anlamına gelen Kari kelimesinden geldiğini belirtiyor.

Köri tozu neredeyse tüm Pakistan ve Hint yemeklerinin bir parçası olan garam masala olarak bilinen baharat karışımının batılı bir versiyonudur.

Köri Tozunun Faydaları

köri tozu

Köri tozunun yemeklere lezzet vermesinin yanı sıra vücuda birçok faydası da bulunmaktadır. Sadece lezzetli bir baharat değil aynı zamanda faydalı bir besindir. Sindirim sisteminden kalp sağlığına kadar vücudumuza fayda sağlar.

Köri tozunun faydaları arasında; enfeksiyonu önlemek, sindirimi teşvik etmek, karaciğeri detoks etmek, metabolizmayı çalıştırmak ve kemik sağlığını desteklemek gibi birçok madde yer alır. Diğer faydaları arasında yaşlanma sürecini yavaşlatmak, ağrıyı gidermek, sağlıklı kalbi desteklemek, bilişsel hastalıklarla savaşmak ve kanseri önlemek de vardır. Faydalarına detaylıca gelin yazımızın devamında göz atalım.

Besleyicidir ve İyi Sindirim Sağlar

Bu baharat karışımı, besinsel avantajlarla doludur. Protein, mineral ve vitaminlerle doludur. 100 gramında 13 gram protein, 1543 mg potasyum , 52 mg sodyum, 33 gram diyet lifi, %19 A vitamini , %47 kalsiyum , %60 B6 vitamini , %63 magnezyum , %164 demir ve %19 vitamin içerir. Köri tozu aynı zamanda yağsızdır.

İçindeki baharatlar diyet lifi ile doludur. Köri tozu antibakteriyel özelliklere sahip olmasının yanı sıra bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur ve sağlıklı bir bağırsak ve sindirim sistemi sağlar.Sağlıklı bir sindirim sistemi, vücudun yeterli besinleri emmesini ve hastalıksız kalmasını sağlar.

Anti Bakteriyel Özelliktedir

Köri tozunun içinde bulunan bitki ve baharatlar vitamin ve minarel ile doludur. Kuru kişniş gibi otlar, enfeksiyonların vücudu etkilenmesini önleyen antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir.Bağırsak enfeksiyonları gibi hastalıkların önlenmesinde çok faydalıdır. Köri tozu vücutta bulunan diğer enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

Karaciğeri Detoksifiye Eder

Karaciğer vücudumuza giren tüm gıdaları işleyen organdır. Vücudun diğer bölgelerine ulaştırmak için besinleri ve diğer tüm besin öğelerini çıkarır. Köri tozunun ayrılmaz bir parçası olan zerdeçal, kurkumin olarak bilinen bir antioksidan bileşik içerir. Buda, tümörlerin büyümesini ayrıca karaciğerde iltihaplanmayı önler ve onu detoksifiye eder. Curcumin karaciğer sağlığı ile bağlantılıdır ve karaciğer sağlığını iyileştirdiği gözlemlenmiştir.

İlginizi Çekebilir:
Kimyon Tohumu Nedir? 15 Maddede Faydaları

Metabolizmayı Hızlandırır

Köri tozu, ciddi miktarda protein içerir. Bu sindirim sistemi için çok faydalıdır. Metabolik hızı arttırmada yardımcı olur ve besinlerin yiyeceklerden vücudun diğer bölgelerine taşınmasına katkı sağlar.

Kemik Sağlığına Faydalıdır

Köri tozu kemik sağlığı için hayati önem taşıyan maddeler içerir; yeterli bir kemik yoğunluğunun korunmasına yardımcı olur. 100 gram köri tozunda bulunan %19 kalsiyum, bir yetişkinin günlük ihtiyacının iyi bir bölümünü oluşturur. Fosfor ve magnezyum ayrıca kemik ve kas sağlığını korumada ve dejeneratif süreci yavaşlatmada faydalıdır.

Yaşlanma Karşıtıdır

Bir besin listesi ile birlikte köri tozu ayrıca vücudun hem içeride hem de dışarıda oksidatif hasarını önleyen antioksidanlar içerir. Köri tozu içinde bulunan zerdeçal ve buna bağlı C vitamini , yaşlanma sürecini yavaşlatmada ve kırışıklıkların görünümünü önlemede çok faydalıdır.

Ağrı Kesici Özelliktedir

Zerdeçal eklem ağrılarını gidermede çok etkilidir ve ayrıca iltihap ve romatoid artrit gibi hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Zerdeçal, antibiyotikler ve ibuprofen ile neredeyse benzer etkilere sahiptir. Bu, köri tozunu birden fazla hastalık için doğal bir çare yapar.

Kalp Sağlığına Faydalıdır

Köri tozunda bulunan lif, vücuttaki kolesterolü kontrol etmeye yardımcı olur. Kötü beslenme alışkanlıkları kalp hastalıklarının ana nedeni olabilir; kötü kolesterol genellikle atardamarlarda sıkışıp tansiyona ve diğer kalp hastalıklarına neden olur. Köri tozunun içindeki kakule ve fesleğen, kalp hastalıklarını önleyen vazodilatör olarak oldukça etkilidir. Yüksek tansiyonu önlemek için yiyeceklerdeki proteinleri etkilerler.

Bilişsel Hastalıklara İyi Gelir

Köri tozu içinde ruh sağlığına faydalı birçok baharat vardır. Bununla birlikte, zerdeçal, zihinsel bozuklukların oluşmasını önlemede en etkili olanlardan biridir. Curcumin, serbest radikallerin sinir sistemi üzerindeki etkilerini azaltır; vücuttaki toksinleri ortadan kaldıran daha güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya yardımcı olur. Hafıza sorunlarına neden olan sinir yollarındaki plakların ortadan kaldırıldığı gözlemlenmiştir. Yemeklerine düzenli olarak köri tozu ekleyen kişilerin Alzheimer gibi hastalıklardan daha az muzdarip olduğu gözlemlendi.

Kanseri Önlemede Etkilidir

Köri tozunu oluşturan otlar ve baharatlardaki çok çeşitli antioksidanlar kanseri önlemede çok etkilidir. Birçok antioksidan vücuttaki kanserli hücrelerin büyümesini engeller. Beslenmenize köri tozu eklemek, kanserden etkilenme şansınızı azaltabilir.

Toz Köri Nasıl Kullanılır?

köri nasıl kullanılır

Köri tozu sadece yemeğinize lezzetli bir katkı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda vücudu ve zihni sağlıklı tutan besinlerle doludur. Bu sağlıklı karışım size hastalıklarla savaşan temel mineralleri, vitaminleri ve antioksidanları sağlar. Köri tozu, sebze veya et yemeklerine ayrı bir lezzet katar.

Köriyi yemeklerinize bir çay kaşığı kadar ekleyerek hem fayda hem de lezzet vermesini sağlayabilirsiniz. Kendine has kokusu ile yemeğinizin kokusuna bile etki edecektir. Özellikle makarna, tavuk ve kırmızı et yemeklerine köri baharatı çok yakışmaktadır.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Pazı Nedir? Pazı Yaprağının Faydaları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu