Hayvanlar Alemi

Boxer Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı Nasıldır?

Karizmetik cinslerden olan boxer köpek hangi ülkenin olduğu, bakımı ve özellikleri sahiplenmek isteyenlerin en merak ettiği konulardandır. Bu cinsi sahiplenmek isteyenlerin ilk araştırdıkları konu budur.

Boxer orta boylu bir köpektir. Çok kaslı, sağlam ve derin göğüslüdür. Kısa bir buruna ve biraz yükseltilmiş çeneye sahiptir. Kürkünün rengi açık kahverengi veya beneklidir. Genellikle bazı beyaz lekeler bulunur.

Boxer Köpek Özellikleri

boxer kopek

Boxer cinsi köpek beslemek isteyenler öncesinde cinsin özelliklerini öğrenerek karar vermelidir. Bu köpeklerde oldukça büyüktür ve küçük alanlar için pek uygun değildir. Genellikle bahçeli ve büyük evler için tercih edilir.

Boxer cinsi köpek özellikleri şu şekildedir:

 • Köpek bakma konusunda deneyimli olmaya gerek yoktur
 • Uysal bir köpektir
 • Haftalık temizlik gerekir
 • Dinamik yürüyüşleri sever, günde birkaç saat yürümek ister
 • Bazı eğitimler gerekebilir
 • Büyük bir köpek ırkıdır
 • Gözlerinde çok az çapak olur
 • Hipoalerjenik olmayan bir cinstir
 • Havlamayı sever
 • Bekçi köpeği özelliği vardır
 • Aile için çok uygundur
 • Diğer evcil hayvanlara alışmakta zorlanabilir

Daha önceden bir köpek bakma tecrübeniz varsa boxer cinsine de kolaylıkla alışacaksınızdır. İlk defa köpek besleyecek ve bu konuda deneyimi olmayan kişiler başta biraz zorlanabilir. Köpeğinizin karakterini analiz ettikçe ve birbirinize alıştıkça işler kolaylaşacaktır.

Boxer Cinsi Menşeisi Neresidir?

Boxer köpek hangi ülkenin olduğu bu cins hakkından merak edilenlerdendir. Boxer cinsi, Almanya’da Orta Çağ’da av köpeği olarak kullanılan iki mastiff tipi köpekten türemiştir. Bu köpekler yaban domuzu, ayı ve geyik avlamak için kullanılırdı. Boxer köpeğinin ataları, eski zamanlarda boğa güreşi için de kullanılıyordu. 19. yüzyılda bu ırklar Bulldog ile çapraz melezlendi ve Boxer köpeği oluşturuldu.

Boxer Irkı Karakteri Nasıldır?

Boxerlar ömür boyu köpek yavrusu gibi sevecen kalır. Canlı, güçlü ve sadık bir köpektir. Tüm aile, özellikle çocuklar için tam bir aile hayvanlarıdır, ancak gürültü yapmaya yatkın bir ırktır, bu nedenle çok küçük çocukların olduğu bir evde uygun olmayabilirler. Kendilerine çok güvenirler, ancak sakin ve dengeli oldukları için savaşmaktan kaçınırlar. Gerektiğinde kendilerini savunabilirler. Uzun süre evde yalnız bırakılırlarsa çok sıkılırlar ve her yeri dağıtabilirler.

Boxer Köpek Kaç Kg?

Yetişkin erkeklerin ortalama boyları 57 – 63 cm, ağırlıkları ise 30 – 32 kg’dır. Yetişkin dişiler ideal olarak 53-59 cm boyunda ve 25-27 kg ağırlığındadır.

İlginizi Çekebilir:
Kedi Bıyıkları Neden Uzundur? Ne İşe Yarar? 5 Soru

Boxer Irkı Sağlık Sorunları

Boxer köpekler, özellikle kalp problemleri ve kanserler olmak üzere, bazı potansiyel olarak ciddi kalıtsal veya doğuştan gelen hastalıklara yatkındır. Köpeklerin bu özel sağlık problemlerinden ari hatlardan (hastalıklardan arındırılmış) yetiştirilip yetiştirilmediğini kontrol etmek, bu rahatsızlıkların meydana gelme olasılığını azaltmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca farklı bir yerden köpek sahipleniyorsanız ilk önce veteriner kontrolünden geçirmekte fayda vardır.

Boxer Irkında Egzersiz

Boxer çok fazla egzersiz gerektiren çok enerjik bir köpek türüdür.Açık havada dolaşmayı, topları ve frizbileri kovalamayı severler. Günde iki saatten fazla egzersiz tavsiye edilir. Eğer kapalı bir alanda bakacaksanız veya egzersiz için zamanınız yoksa bu köpek ırkını sahiplenmekten vazgeçmelisiniz.

Boxer Irkında Beslenme

Büyük cins köpekler, büyük iştahlara sahip olmanın yanı sıra, küçük cins köpeklere göre mineraller ve vitaminler de dahil olmak üzere farklı bir besin dengesinden yararlanır. Boxer mide bulantısına yatkın bir ırktır; daha az ve daha sık beslenme bu riski en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Boxer Irkında Tüy Bakımı

Boxer’ın kürkündeki tüyler çok kısa olduğu için temiz tutulması kolaydır. Arada bir eldiven ile tüy bakımı yapılabilir. Tüyleri kısa olduğu için ev içerisine aldığınızda bile çok dökülmez.

Boxer Türkiye’de Yasak mı?

Evet, yasaktır. 2004’te Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından çıkarılan kanunlara göre tehlikeli boxer cinsi tehlikeli köpek cinslerinden olduğu için beslenmesi ve satılması yasaktır.

Boxer Köpek Kaç TL?

Boxer cinsi köpeklerin fiyatları 3.000 TL’den başlayarak 6.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Hayvanın dış görünüşüne göre bu fiyatlar değişiklik göstermektedir.

Boxer Köpek Neyin Kırması?

Almanya asıllı olan Boxer cinsi köpekler Dogue, Bordeaux, Bulldog ve Bull Terrier gibi farklı birçok ırkın kırmasıdır. Bu cins özel olarak çalışma köpeği olarak geliştirilmiştir.

Boxer Köpekler Üşür mü?

Boxer köpekler tek katmanlı tüy yapısına sahip olduğu için soğuğa dayanıklı değildirler ve soğuk havalarda üşürler. Dış kürk yapısı aşırı soğuklarda yeterli olmaz ve ısınmaya ihtiyaç duyarlar. Bu cins köpeğiniz varsa soğuk kış günlerinde bir kulübede veya balkonda tutabilirsiniz.

Boxer Cinsi Köpekler Kaç Yıl Yaşar?

Bu cins köpekler ortalama 9 – 10 yıl kadar yaşamaktadır. Köpeklerin ortalama yaşam ömrü 10 yıldır. Köpeğin yaşam koşullarına, beslenmesine ve sağlığına göre bu durum değişiklik gösterir.

Boxer Köpek Saldırır mı?

Saldırgan tavır göstermeye yatkın olan bu cins ekstrem bir durum olmadıkça sahibine veya sevdiği, alışık olduğu insanlara saldırmaz. Ancak benimsediği bir eşyayı, kişiyi veya sahibini korumak için saldırganlık gösterebilir. Korku duyduğu zamanlarda da aynı şekilde saldırgan yönünü gösterir.

Diğer köpek cinslerinden olan Brie çoban köpeği özelliklerini merak ediyorsanız ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu