Cilt Bakım

Kolonya Bit Öldürür mü? 5 Adımda Bit Temizleme

Bit saçlara kolay bulaşan ve zor temizlenen bir canlıdır. Dezenfekte etkisiyle bilinen kolonya bit öldürür mü diye merak edilir. Birçok alanda kullandığımız kolonyalar bit temizlemede de yardımımıza yetişiyor. Evinizdeki kolonyalar ile saçınızı kolay bir şekilde bitlerden arındırabilirsiniz. Yapmanız gerekenler çok basittir. Uygulama için limon veya lavanta kolonyası olması yeterlidir.

Kolonya biti öldürür mü sorusunun cevabı evettir. Kolonyalar hoş koku vermesinin yanı sıra uygulandığı yüzeyi temizlemesi için de kullanılır. Ellerimizde ve yüzeylerde olduğu gibi acil durumlarda saçlarımızda da kullanabiliriz. Saçlarda bit şüphesi olduğunda kolonya, bit ilacı, bit tarağı gibi çözümlerle müdahale edebiliriz. Temizliğin yapılabilmesi için öncelikle saçlardaki bitlerin tamamen öldürülmesi gerekir. Daha sonra ölü bitler akıtılarak saç derisi ve saçlar şampuanla temizlenir. Kolonya ile 5 adımda bit temizlemenin detaylarından bahsedelim.

Kolonya Bit Temizlemede Nasıl Kullanılır?

kolonya bit öldürür mü

Bit salgını çoğu zaman birinden bulaşan, bulaşması kolay ama temizlemesi zor olan bir salgındır. Özellikle ilkokul çağındaki çocuklarda çok görülür. İlkokul çağındaki çocukların kişisel temizliğine ve bakımına ebeveynleri tarafından ekstra dikkat edilmelidir.

Bit gibi vakalardan korumak için saç dipleri kontrol edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır. Sınıflarda iç içe olan çocuklar arasında genelde çok çabuk yayılır ve temizlemesi zordur. Kolonya biti öldürücü etkiye sahiptir. Her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz kolonya sayesinde saçınızı bit gibi istenmeyen durumlardan arındırabilirsiniz.

Genelde saç derisindeki kaşınma şikayeti ile başlayan bit önüne geçilmediğinde saçta ve saç derisinde daha kötü etkilere neden olabilir. Fark edildiği andan itibaren direkt olarak müdahale etmek gerekir. İlk müdahale için kolonya biti öldürücü etkisi sayesinde kolay şekilde uygulanabilir.

  • Adım 1: Saçlarınızı kurutun.

Bit temizlemeye başlamadan önce saç diplerinizin kuru olduğundan emin olun. Kuru saçlarda bitleri görmek daha kolay olur. Aynı zamanda kuru saç diplerine sıkacağınız kolonya daha çok etki edecektir. Kolonya biti öldürsün istiyorsanız kuru saçlarınızı tarayarak işleme başlayın.

  • Adım 2: Kolonya edinin.

Evinizde bulunan herhangi bir lavanta kolonyasını veya limon kolonyasını alın. Fısfıs şeklinde saçınıza uygulamak için gerekli bir kaba koyun. Direkt olarak fısfıs kolonyalardan da edinebilirsiniz. Bu şekilde uygulamak daha kolay olacak ve kolonya daha çok alana yayılacaktır.

  • Adım 3: Kolonyayı uygulayın ve bekletin.

Saç diplerinize sıktığınız kolonyayı 5 – 10 dakika kadar bekletin. Dilerseniz kolonya bite daha çok etki etsin diye saçınızı bir tülbentle kapatabilirsiniz. Saçınızda kolonyayı bu şekilde bekletin. Bitler kolonya sayesinde etkisiz hale gelecektir.

  • Adım 4: Saçlarınızı iyice yıkayın.
İlginizi Çekebilir:
Göz Kapağında Yağ Bezesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Saçınızı kolonyalardan ve cansız bitlerden iyice arındırmak için yıkayın. Yıkama işlemini birkaç kere art arda yapın. Özellikle saç diplerinizi iyice kaşıma hareketleri yaparak köpükleyin. Bu işlem sırasında saçınızı derinlemesine arındırmak için bit şampuanı kullanmanız daha iyi olacaktır.

Eczanelerde satılan bit şampuanları bu amaç için üretilmiştir. Bitleri etkisiz hale getiren özel etkili ilaçlarla saçlarınızı iyice arınacaktır. Saçınızı birkaç kere bu şekilde yıkayın ve durulayın.

  • Adım 5: Bit tarağı kullanın.

Bit tarağı ile saçınızı tarayın. Saçınıza kolonya uyguladınız, beklettiniz, iyice yıkadınız ve bitti olarak düşünmeyin. Bitin saçınızdan tamamen gittiğine emin olana kadar işlem bitmemiş demektir. Saçta tek bir tane kaldığında bile başa saracak ve sizi tekrar uğraştıracaktır.

Son olarak saçınızda bitlerin etkisiz hale geldiğinden emin olmak için bit tarağı ile saçlarınızı dipten olacak şekilde tarayın. Bit tarakları normal taraklara göre daha sıktır. Tarama işlemi sırasında saçtaki biti yakalaması amaçlanır. Eğer tarağa hiç bit gelmediyse ve kaşınma şikayetleriniz geçtiyse saçınız temizlenmiştir.

Saç Biti En Hızlı Nasıl Temizlenir?

Kolonya biti öldürücü etkisiyle temizleme sırasında kullanılabilecek pratik yöntemlerden biridir. Kolonya bit üzerinde bıraktığı etkilerle saçlarınızın temizlenmesinde yardımcı olacaktır. Bunun dışında bit temizliğinde sirke, mayonez, yumurta gibi yöntemler de önerilir. En yaygın yöntem sirkeli sudur.

Bit temizleme işleminde doğal yöntemlerin yanı sıra bit ilacı ve bit tarağı da ihmal edilmemelidir. Eczaneden edinebileceğiniz bu ürünler sayesinde saçlarınızın temizlendiğinden emin olabilirsiniz.

Saçlar Bitten Nasıl Korunur?

Bitin en çok yayıldığı alan okullardır. Birbiriyle saçları temas eden çocuklar arasında çok çabuk yayılır. Bunun önüne geçmek için ilkokul çağındaki çocuklarda bit salgının önüne geçebilmek için saçlarında bit tokası ve yakalarında bit rozeti kullanabilirsiniz.

Özellikle okul çağındaki çocuklarda düzenli olarak bit kontrolü yapmalısınız. Haftalık olarak saçlarını kontrol ederseniz bit oluştuğu takdirde erkenden müdahale edebilirsiniz. Çocuğunuzun saçları çok uzun ve gürse okul sırasında toplayabilirsiniz. Toplu saçlara bit bulaşması daha zor olacaktır.

Saç Biti Hangi Kokuyu Sevmez?

Saç biti limon, nane, sarımsak, biberiye gibi keskin kokuları sevmez. Doğal yöntemlerle saç bitinden korunmak ve temizlemek için nane yağı, lavanta yağı, biberiye yağı, çay ağacı yağı gibi keskin kokulu yağlar kullanılabilir. Şampuanınızın içine ve yastığınıza birkaç damla bu yağlardan damlatmanın da faydası olacaktır. Ancak bu gibi saydığımız doğal yöntemler tek başına bitlerden kurtulmak için yeterli değildir. Bit ilaçları ve limon kolonyası bu konuda daha etkili olacaktır.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Gece Yatarken Saç Taramanın Faydaları Nelerdir?

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu