Pratik Bilgiler

Balkabağı Buzlukta Saklanır mı? 5 Farklı Yöntem

Balkabağı buzluğa konur mu sorusu meyveyi muhafaza etmek isteyenlerin aklına gelen yöntemdir. Bozulmaması için buzlukta saklamak gerekir. Balkabağı oldukça büyük bir meyve olduğu için tek seferde tüketmek zordur. Tek seferde bitmeyen balkabağı meyvesini farklı yöntemlerle buzluğunuza atarak uzun süre koruyabilir, hem de istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Özetle balkabağı buzlukta saklanır mı sorusunun cevabı evettir. İsteğinize göre balkabağı buzlukta farklı şekillerde saklanabilir. Saklama süresi oda sıcaklığında birkaç ay kadarken buzlukta 1 yılı aşkındır. Balkabağını buzlukta nasıl saklayabileceğinize dair tüyolara yazı birlikte göz atalım. Aşağıdaki yöntemler sayesinde meyveyi bozulmadan tüketebilirsiniz.

Balkabağı Buzlukta Nasıl Saklanır?

balkabağı buzlukta nasıl saklanır

Balkabağını buzlukta bozulmadan saklayabilmek için birkaç farklı yöntemi deneyebilirsiniz. İhtiyacınıza göre balkabağını istediğiniz forma getirerek sizin için nasıl rahat ve pratik olacaksa onu deneyin. Balkabağı buzlukta ne kadar saklanır derseniz 1 yıl boyunca bozulmadan saklanabilir. Dışarıda durduğunda birkaç ay içerisinde bozulacaktır. Bu yüzden hepsini kullanamadığınızda balkabağı meyvesini buzluğa atarak dondurabilirsiniz.

Kış meyvesi olarak bilinen balkabağını yazın bulmak mümkün olmadığı için dondurma yöntemi ile her mevsim tüketebilirsiniz. Dondurduğunuz balkabağını her mevsim buzluktan çıkararak yemeklerinizde, tatlılarınızda ve salatalarınızda kullanabilirsiniz.

  • Yöntem 1: Dilimleyerek Saklayın

İlk yöntem en yaygın olarak kullanılan yöntemlerdendir. Öncelikle balkabağının kabuklarını soyarak yeşil kısımlarını iyice ayırın. Kalan turuncu kısmı yemeklerinizde veya tatlılarınızda kullanacağınız boyutta kendinize göre küp küp doğrayarak buzdolabı poşetine koyun. Birkaç poşete ayırmak daha pratik olacaktır çünkü lazım olduğunda hepsini çıkarmak yerine yalnızca lazım olduğu kadarını çıkarırsınız. Çiğ haldeki balkabağını küp doğrayıp buzluğa atarak uzun süre boyunca saklayabilirsiniz.

  • Yöntem 2: Rendeleyerek Saklayın

Balkabağını salatlarda, çorbalarda, böreklerde veya meze formunda tüketmeyi seviyorsanız rendeleyerek saklama yöntemi size göre olacaktır. Öncelikle kabuklarını ve içerisini temizledikten sonra küp doğradığınız kabakları rendeleyin. Rendelenen balkabağı suyunu iyice sıktıktan ve kuruladıktan sonra buzdolabı poşetlerine yayarak koyun. Dondurduğunuz meyve rendesi daha sonraları çok pratik bir şekilde kullanılacaktır. İster çiğ ister hafif pişmiş şekilde buzdolabı poşetlerine koyabilirsiniz.

  • Yöntem 3: Pişirerek Saklayın

Buzluktan çıkardığınızda kullanımının daha kolay olmasını istiyorsanız pişirerek saklamayı deneyebilirsiniz. Pişirerek saklamak sonrası için pişirme süresini kısaltır ve birkaç dakika ısıtma ile kullanılabilir hale gelir. Balkabağını fırında, tavada veya suda haşlayarak pişirdikten sonra ilk sıcağını alın ve buzdolabı poşetlerine koyarak buzluğunuza atın. Sonrasında nasıl daha çok kullanacaksanız o şekilde dondurun. Çıkardıktan sonra buzu çözüldüğünde biraz ısıtın ve kullanıma hazır hale getirin.

İlginizi Çekebilir:
Saç Boyası Yüzden Nasıl Çıkar? 5 Etkili Yöntem

Pişirilen balkabağını püre haline getirerek çorbalarda, börek içlerinde, mezelerde ve börek içlerinde kullanabilirsiniz. Püre formunu ufak buz kalıplarına veya poşetlere koyabilirsiniz. Bu şekilde 1 yıla kadar bozulmadan tüketebilirsiniz.

  • Yöntem 4: Bütün Olarak Saklayın

Meyveyi direkt olarak kullanmayacaksanız ve uzun süre kullanmayı düşünmüyorsanız bütün olarak saklayabilirsiniz. Buzluğunuzda veya derin dondurucunuzda yer varsa mevsiminde aldığınız balkabağını direkt olarak dondurabilir, daha sonra kullanabilirsiniz. Dışarıda beklediğinizde 2 – 3 ay içerisinde bozulacak ve tüketilmeyecek hale gelecektir. Buzlukta ise 1 yıldan daha fazla süre koruyabilirsiniz. İster bütün halde, ister dilim halde buzluğunuza atabilirsiniz.

  • Yöntem 5: Tatlı Yaparak Saklayın

Balkabağının en sevilen hali kuşkusuz kabak tatlısıdır. Kabak tatlısı kış aylarının vazgeçilmez tatlılarından biridir. Kış mevsiminin gelmesiyle evlerde kabak tatlıları pişmeye başlar. İster fırında, ister tavada pişirilir; üzerine farklı soslarla ikram edilir. Kabağın en lezzetli hali kabak tatlısını sevenler için buzlukta saklama yöntemi ile her mevsimde tüketilebilir. Kabağı tatlı formuna getirerek buzluğa atabilir, daha sonrasında fırında biraz ısıtarak tüketebilirsiniz.

Kabak tatlısı tarifi şu şekildedir:

Kabukları ve içerisi temizlenen kabakların üzeri şeker ile kaplandıktan sonra bir gece boyunca bu şekilde bekletilir. Gece suyunu salan ve üzerindeki şekeri emerek şekerlenen kabaklar üzerine su eklenerek ocakta yumuşayana kadar pişirilir. Dilerseniz ocakta biraz sert bırakarak fırında kızartmaya devam edebilirsiniz. Yumuşayana kadar pişirilen kabakların üzerine kaymak, fıstık veya bal ilave edilerek servis edilir.

Siz de kabak tatlısını seviyorsanız bu şekilde pişirdikten sonra buzluğunuza atabilir, daha sonrasında çıkarıp ısıtabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun deriz.

Buzluktan Çıkan Balkabağı Nasıl Pişirilir?

Buzluktan çıkardığınız balkabağının çözünmesini bekledikten sonra yapacağınız tarife göre pişirmeniz gerekir. Dondurduğunuz balkabaklarını kullanmadan 2 – 3 saat kadar önce çıkarabilirsiniz. Çözünen balkabağı birçok tarifte kolayca kullanılabilir. Biraz buzu çözüldükten sonra yapacağınız yemeğe göre balkabağını kullanabilirsiniz.

Tatlı yapabilir, çorbalarınıza katabilir, salata veya meze yapabilir, börek içinde kullanabilirsiniz. Birçok lezzetli tarife eklenen balkabağının çözülmesini beklemeniz yeterlidir. Çözünen balkabaklarını tekrar dondurulmaz, aksi halde bozulur.

Balkabağı buzlukta nasıl saklanır merak ediyorsanız aşağıdaki videodan yararlanabilirsiniz.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Dana Kavurma Bozulmadan Nasıl Saklanır?

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu