Kişisel Gelişim

Sarı Öküz Hikayesi Nedir? Kısaca Felsefesi

Meşhur sarı öküz hikayesi içerisinde derin anlamlar barındıran, ders verici kısa bir hikayedir. Pek çok konuda sarı öküz hikayesinden ders alınabilir. Kıssadan hisse olarak anlatılan bu kısa hikayeden sizde kendinize göre dersler çıkarabilirsiniz. Felsefede, politikada, günlük yaşamın her alanında anlatılan bu hikaye her yönden ders vericidir.

Sarı Öküz Hikayesi

sarı öküz hikayesi anlamı

Sarı öküz hikayesinde maksat insanlara hayata dair öğütler vermektir. Hikayeyi dinleyen herkes kendine bir anlam ve öğüt çıkarabilir. İşte meşhur sarı öküz hikayesi şu şekildedir:

Vakti zamanın birinde içerisinde birçok farklı öküz bulunan kocaman bir öküz sürüsü varmış. Bu sürü yeşilliklerde canı istediğince otlar, birlikte mutlu mesut yaşarlarmış. Arada bir aslan sürüsü bu öküzleri rahatsız eder, onlara saldırı planları yaparak öküzlerle avlanmak isterlermiş ancak öküz sürüsü çok kalabalık olduğu için çekiniyorlarmış. Öküzler saldırılarda hepsi bir araya gelerek aslanların üstesinden geliyormuş. İçerisinde onlarca öküz bulunan bu sürüye kolay kolay yanaşamıyorlarmış çünkü öküzler birlikte çok güçlüymüş.

Aslanlar cılız hayvanlarla beslenmekten iyice güçten düşmüş. Artık öküzlerle beslenmek istiyorlarmış. Bu büyük sürüye karşı çaresiz kalan aslanların aklına bir fikir gelmiş, kendi aralarında plan yapmışlar ve öküzlerin lideriyle görüşmek istemişler. Öküzlerin liderine bu görüşmenin barış için olacağını ve niyetlerinin iyi olduğunu söylemişler.

Aslan saldırılarından bıkan öküz lideri bu görüşmeyi kabul etmiş ve aslanlarla karşı karşıya gelmişler. Aslanlar öküzlere şunu demiş: “Biz aslında size saldırmak istemiyoruz. Beraber barış ve birlik içinde yaşamak istiyoruz ancak sürünüzdeki sarı öküz dikkatimizi çekiyor, kendimizi tutamıyoruz. Size saldırmamızın sebebi sürünüzdeki bu sarı öküzdür. Siz bu sarı öküzü bize verin, biz de artık size saldırmayalım. Beraber barış içinde yaşayalım.”

Lider öküz düşünmüş, bu konuyu diğerlerine sormuş. Öküzlerin çoğunluğu sarı öküzü vermesini istemiş, aslanların artık kendilerine saldırmalarını istemiyormuş. Aralarında benekli adındaki öküz bu duruma karşı çıkmış, birliğimizden ödün vermemeliyiz demiş. Lider öküz çoğunluğu dinlemiş ve sarı öküzü aslanlara teslim etmiş. Sarı öküz aslanların pençesi altında can vermiş.

Aradan zaman geçmiş. Aslanlar sözlerini bozmuş ve yine saldırmaya başlamış. Lider öküz bu durumdan şikayetçi şekilde tekrar görüşmek istemiş. Aslanlara sözlerinde durmadıklarını ve neden saldırıya devam ettiklerini sormuş. Aslanlar bu defa şunları demiş: “Aslında biz artık saldırıları kesecektik ancak bu sefer de uzun kuyruklu öküz dikkatimizi çekiyor. Uzun kuyruğunu salladıkça bizim avlanma isteğimizi kabartıyor. Size saldırmamızın nedeni uzun kuyruktur. Uzun kuyruklu öküzü bize verin ve saldırılardan kurtulun.”

İlginizi Çekebilir:
Dedublüman Ne Demek? 5 Soruda Merak Edilenler

Lider öküz tekrar bu isteği arkadaşlarına sormuş, düşünmeye başlamış. Aralarında bazı öküzler “ver kurtulalım, bize saldırmasın” derken bazıları da bu saldırıların kesilmeyeceğini ve vermemesi gerektiğini söylüyormuş. Lider öküz düşündükten sonra uzun kuyruğu teslim etmeye karar vermiş. Ona göre bu sayede saldırılar kesilecek ve aslan tehdidinden kurtulacaklarmış. Öküzler uzun kuyruğu aslanlara teslim etmiş ve onun da canına kıymışlar.

Aradan zaman geçmiş. Aslanlar yine saldırılarını kesmemiş. Tekrar öküz lideriyle görüşmek istemişler. Daha öncekiler gibi bu görüşmede de istekleri aynıymış. Her görüşmede bu şekilde isteklerine devam eden aslanlar öküzlerden bir bahane ile istediklerini alıyor ve gitgide güçleniyormuş. Zaman geçtikçe öküzlerin sayısı azalmaya ve öküzleri yiyen aslanlar da güçlenmeye başlamış. İyice gücünü kuvvetini toplayan aslanlar artık sayıca az kalan öküzlere saldırmaya hazırmış. Kalan öküzler çaresizce lider öküze gitmiş ve bu savaşın altından kalkamayacaklarını söylemişler. “Biz bu savaşı nerede kaybettik lider? Çok güçlüydük, aslanlar bizden korkardı. Ne zaman bu hale geldik?” demişler. Lider üzüntüyle onlara bakmış ve “Biz bu savaşı sarı öküzü verdiğimizde kaybettik. Sarı öküzü vermeyecektik.” demiş.

Öküzler artık kendini savunamaz hale gelmiş ve gittikçe güçlenen aslanlar öküzleri alt etmiş. Aslanlar bu sinsi planla isteklerine ulaşmış ve sonunda galip gelmişler. Halbuki öküzler en başında kendilerinden ödün vermese bu hale hiç gelmeyeceklermiş.

Meşhur sarı öküz hikayesi budur. Sarı öküz hikayesinden çıkarılacak birçok anlam vardır. Birlik her zaman daha kuvvetlidir, ne zaman ki birliğinizden biraz ödün vermeye başlarsınız işte o zaman sonunuz bellidir. Verilen ödünler karşı tarafı zamanla sizden daha güçlü bir hale getirir. Hayatın her alanı için kendinize sarı öküz hikayesinden dersler çıkarabilirsiniz.

Sarı öküz hikayesini çocuklarınıza dinleterek hangi anlamlar çıkardığını sorabilirsiniz.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Bebeklere Kitap Okumanın Faydaları ve İncelikleri Nelerdir?

Göz atmak isteyebilirsiniz;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu