Gezi

Gümüşhane Gezilecek Yerler | 10 Yer Listesi

Gümüşhane gezilecek yerler listesinde daha çok şehrin doğal güzellikleri ön plana çıkmaktadır. Şehirdeki tarihi ve kültürel alanlar görmeye değerdir. Ülkemizin küçük ama şirin yerlerinden olan Gümüşhane gezi rotasını birlikte keşfedelim.

Gümüşhane Nerede?

gümüşhane gezi haritası

Gümüşhane hangi bölgede olduğu karıştırılan şehirlerimizdendir. Çoğunlukla Doğu Anadolu bölgesinde sanılsa da aslında Gümüşhane Karadeniz Bölgesi sınırları içerisindedir. Doğu Karadeniz’de yer alan Gümüşhane şehrinde Karadeniz’in yeşil yaylaları ve dağlarını gezebilirsiniz. Etrafındaki Trabzon, Rize, Bayburt, Erzincan illerinize komşudur.

Gümüşhane’de Gezilecek Yerler

Gümüşhane’nin görmeye değer tarihi, doğal ve kültürel gezi yerlerini sizin için bu yazımızda listeledik. Karadeniz bölgesinin ufak ve şirin şehirlerinden olan Gümüşhane’de doğal güzelliklerin tadını çıkarabilir, tarihi bir gezi düzenleyebilirsiniz.

Satala Antik Kenti

satala antik kenti

Gümüşhane gezilecek yerlerinden Satala Antik Kenti, Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinin Sadak köyünde bulunmaktadır.  Roma döneminde, doğunun en büyük karargâhı olarak yapılmıştır. Amacı Fırat Nehri’ni düşman saldırılarından korumak ve Romalıların elinde tutmaktır. Tarih severler her yıl Satala Antik Kenti’ni akın etmektedirler. Önemli bir askeri geçiş noktasında bulunduğu için stratejik ve coğrafi olarak yeri büyüktür. Tarih içinde Asurlardan Bizanslara birçok medeniyetin himayesi altında bulunmuştur. Hala gün yüzünde olan buluntular vardır.

Heraklios zamanında inşa edilen eserler insanların görüşüne açık şekilde bulunmaktadır. Kırktan fazla gözü olan su kemeri yapılmıştır fakat günümüzde yalnızca dört gözü ayakta kalmıştır. Gümüşhane’ye yolu düşenler geçmişe bir yolculuk yapma amacıyla Satala Antik Kenti’ni ziyaret ediyorlar. Antik Kent, Gümüşhane şehrinin en önemli turistik noktalarından biri olmayı sürdürmektedir.

Ülkemiz dışında, Dünya’nın dört bir yanından turistler Roma döneminde yapılan bu eseri görmek için ziyarette bulunuyorlar. Kelkit ilçesinin sadece 26 kilometre uzağında olması ulaşımını da kolay hale getirmiştir. Minibüsler ve özel arabalarla yarım saat gibi bir süreyle ilçe merkezinden ulaşım imkânı vardır.

Krom Vadisi

krom vadisi

İl merkezine bağlı Yağlıdere köyünün sınırlarında yer almaktadır. Bir arkeolojik sit alanı olarak tescillenen Krom Vadisi, yer altı zenginlikleriyle dikkat çekmektedir. Tarihi olarak bir hayli önemlidir ve sayısız uygarlığın himayesi altında bulunmuştur. Rum kökenli insanlardan kalma tarih kokan taş evler hala daha varlığını sürdürmektedir.

Değirmenler, evler, tahrip olmuş bir kale, köprü, kiliseler gibi ibadethaneler hala varlığını sürdürmektedir. Bizansların hüküm sürdüğü dönemde madencilik yapılırdı. Krom Vadisi de bu konudan çok önemliydi. Halk geçimini Krom Vadisinden elde ettikleri madenlerle, gösterdikleri emeklerle sağlarlardı. On beş adet kilisesi neredeyse hiç tahrip olmamıştır. Anadolu’nun en özenli bakılmış yapıları arasında gösterilmektedir.

Tarih tutkunları buraya Dünya’nın dört bir yanından gelmektedir. Her dinden, her dilden ve her kültürden insan tarihi görebilmek amacıyla akın etmektedirler. Rumlar için de bir hayli önemli noktadır çünkü atalarına ait evler bulunmaktadır. Keza kiliseler gibi kutsal mekanlar da din turizmi açısından ilgi çekicidir. Bundan dolayı sadece Türkiye’den değil diğer ülkeden insanlar da çeşitli amaçlarla ziyaretlerini sürdürmektedirler.

Karaca Mağarası

karaca mağarası

Gümüşhane gezilecek yerleri arasında en dikkat çeken yerlerden biri Karaca Mağarası’dır. Şehir merkezine çok yakın bir mesafede bulunduğundan ulaşım bir hayli kolaydır. Uzunluğu 250 metreyi aşan mağaranın yüksekliği 18 metredir. Devasa büyüklükte olan bu mağara sağlık turizmi için önemli bir noktadır. Çünkü temiz havası, solunum sıkıntısı çeken hastalar için bulunmaz bir nimettir. Şifa merkezi olarak da kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan damlataş sütunları inanılmaz bir manzara sunmaktadır.

Mağaranın içinde mikro göller de bulunmaktadır. Mağaraya boşluklardan giren sular neredeyse bir metre derinliğinde olan göller oluşturmuştur. Bu sulak alanların kenarında biten güller de görsel açıdan büyük bir zenginlik katmıştır. Doğanın sunduğu şifalı ve büyüleyici görüntüye sahip bu güzelliğine sahip çıkılmıştır. Hala daha binlerce kişinin görüşüne açık olan bu mağara, Gümüşhane’ye yolu düşenlerin uğradığı bir alandır.

İlginizi Çekebilir:
Ağva Kamp Alanlarında Ücretli ve Ücretsiz 10 Yer

Sarı Çiçek Köy Odaları

sarı çiçek köy odaları

Sarı Çiçek Köy Odaları, Gümüşhane gezilecek yerleri arasında tarihi ve kültürel izler barındıran bir noktadır. 19. yüzyılın son çeyreğinde, köyde ikamet eden Hacı Ömer Ağa vasıtasıyla yapıldığı öngörülmektedir. Şehir merkezine yakın bir konumu vardır ve ulaşımı zorlayıcı değildir. Türk mimarisi esintileri odaların motiflerinde hissedilmektedir. Odadaki parçalar birbirine geçirilirken çivi kullanılmamıştır. Bu özellik bu kadar dikkat çekmesinin nedenlerinden birisidir. Arzular beldesinin Sarıçiçek köyünde bulunmaktadır.

Tamara Şelalesi

tamara şelalesi

Tercihiniz doğallıktan yanaysa, Gümüşhane gezilecek yerler arasında bu şelaleye yer verebilirsiniz. Onlarca farklı su noktası kaynağı 25 metre yükseklikten akarak görsel bir şölen sunmaktadır. Şiran ilçesine bağlı Seydibaba köyünde yer almaktadır. Etrafındaki oteller, moteller, pansiyonlar ve dinlenme tesisleri ile misafirlerine konaklama alana sunmuştur. Tatil yapılabilecek, pikniğe gelinebilecek bir alandır.

Yeşillikleri ve akan suyun etkisiyle gelen serin havasıyla dikkat çekmektedir. Her sene adına düzenlenen turizm festivali vardır. Bu festivalin adı: Şiran Tamara Şelalesi Turizm ve Kültür Festivali’dir. Bu festivalle Tamara Şelalesi’nin tanıtımı yapılmakta ve bu doğal harikadan daha çok insanın haberinin olması amaçlanmaktadır. Festival, 2009 senesinden itibaren düzenli olarak her sene gerçekleştirilmeye devam etmektedir.

Örümcek Ormanları

örümcek ormanları

Örümcek Ormanları, Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinde bulunmaktadırlar. Gümüşhane gezilecek yerleri arasında doğal güzelliğiyle ön plana çıkmaktadır. İnanılmaz bir canlı popülasyonuna sahiptir. Yeşilin en güzel tonlarını içerisinde bulunduran Örümcek Ormanları, Avrupa’nın en büyük köknar ağaçlarını barındırmaktadır. Ülkenin en büyük ladin ağaçlarını da himayesi altına almıştır. Yürüyüş yapmak, doğayı keşfetmek ve şehir havasından uzaklaşıp nefes almak için tercih edilen bir alandır. İsmini sık bitki örtüsünün örümcek ağlarına benzemesinden almıştır.

Kov Kalesi

kov kalesi

Gümüşhane gezilecek yerleri arasında bir diğer tarihi nokta da Kov Kalesi. Uzun yıllardır ayakta kalan ve Orta çağ’dan günümüze uzandığı tahmin edilen Kov Kalesi, Gümüşhane’nin Esenyurt köyünde yer almaktadır. 1360’lı yıllarda 3. Aleksios tarafından yaptırılmıştır. Adeta bir mimari harika olan Kov Kalesi 2007 yılında restore edilerek korunmaya çalışılmıştır. Kalenin içindeki odalar, sarnıçlar, mutfak hala görünebilmektedir. Tarih meraklılarının dikkatini çekmeye devam etmekte ve bir turizm merkezi olarak kullanımı sürmektedir.

İkizevler Kent Müzesi

İkizevler Kent Müzesi

Gümüşhane gezilecek yerlerinde tarihi ve kültürel duraklarından biri müzelerdir. Aynı yapıdaki iki konağın birleşmesiyle oluştuğu için İkizevler Kent Müzesi ismini almıştır. Müze içerisinde eski konaklardaki yaşamı yansıtan eşyalar bulunmaktadır. İçerisindeki odalar eski konaklar tarzında döşenmiştir. Kültürel değerlerin sergilendiği müze içerisinde tarihi dokuları görebilirsiniz. İkizevler Kent Müzesi ile ilgili daha fazla detaya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Limni Gölü Tabiat Parkı

Limni Gölü Tabiat Parkı

Limni Gölü Gümüşhane gezilecek yerleri arasında doğal güzelliğiyle kendine hayran bırakmaktadır. Zigana Dağlarının eteklerindeki Limni Gölü yemyeşil manzarasıyla Gümüşhane gezi rotasında mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Tabiat parkı içerisinde mis gibi temiz havanın tadını çıkarabilir, birbirinden güzel manzaralara doyabilirsiniz.

Zigana Turizm Merkezi

zigana turizm merkezi

Doğal güzellikleri içinde barındırması nedeniyle, bu merkez Gümüşhane gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Kış aylarında kayak yapıldığı için kış turizmini, bahar ve yaz aylarında sahip olduğu güzellikten ötürü yaz turizmini canlandırmaktadır. Gümüşhane’nin Torul ilçesinde yer almaktadır. Spor turizmi açısından yadsınamaz bir öneme sahiptir. Etrafındaki konaklama alanlarıyla, lokantalarıyla, mesire alanlarıyla adete bir turizm cennetidir.

Yüksek rakımda bulunması ve yeşillikleri sebebiyle ferah ve temiz bir havayı ziyaretçilerine sunmaktadır. Torul ilçesinin sakinlerine sunduğu mükemmel manzaraların bir kısmını da içinde bulundurur Zigana. Eğimi ve düz alanı sayesinde kayak sporu için oldukça elverişli bir alandır. Kış aylarında beyaz ve yeşilin buluşumu için dahi gitmeye değer bir alandır. Yaz ve bahar aylarında ise yürüyüş parkurları kullanıma açıktır ve yürüyüş tutkunları tarafından akın edilmektedir. Trekking ve hiking yapmak isteyen ziyaretçiler için birçok alan bulunmaktadır.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Kocaeli’de Neler Yapılır? Gezilecek 10 Yer Listesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu