Gezi

Oylat Kaplıcaları 2022 Gezi Rehberi

Bursa’nın şifalı kaplıcalarıyla meşhur olan yeri Oylat kaplıca sevenler için yaz kış demeden her mevsim tercih edilebilecek rotalardan biridir.

Kaplıcaları ve yeşil alanlarıyla bilinen Oylat her mevsim Bursa’nın tercih edilen tatil noktalarındandır, doğa içerisinde dinlendirici ve sakin bir tatil istiyorsanız Bursa Oylat tam size göre bir yer.

Bursa Oylat Nerede?

Oylat Kaplıcaları hangi ilde olduğu gitmek isteyenlerin ilk aklına gelen sorudur. Genelde Oylat ilçe sanılsa da aslında İnegöl ilçesine bağlı bir tatil köyüdür.

Oylat, Bursa ili İnegöl ilçesi sınırları içerisindeki Hilmiye Köyündedir. Oylat kaplıcaları Bursa’ya 70 km, İnegöl’e 27 km mesafededir. Şehir merkezinden özel araç ile 1 saat kadar sürmektedir. İnegöl’den ise yarım saate Oylat’a ulaşabilirsiniz.

Bursa Oylat Arası Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Özel aracınız ile Oylat’a gelecekseniz Bursa’nın İnegöl ilçesine vardıktan sonra 8 km ileride Domaniç – Tavşanlı yoluna saparak buradan ilerlemeniz gerekmektedir. Bu yolda 10 km kadar gittikten sonra Oylat’a ulaşıyorsunuz.

Bursa’dan otobüsle buraya ulaşım sağlamak için ise önce Bursa’nın Kestel ilçesinden küçük otobüslerle İnegöl’e, daha sonrada İnegöl’den minibüslerle Oylat’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bursa’dan İnegöl’e 15 dakikada bir, İnegöl’den Oylat’a ise yarım saatte bir ulaşım aracı kalkmaktadır.

Şifalı Oylat Kaplıcaları

oylat

Kaplıcalarıyla meşhur olan Oylata ne zaman gidilir derseniz her mevsim başka bir güzelliği vardır diyebiliriz. Kaplıcaların suları sıcak olduğu için genelde soğuk ve serin zamanlar tercih edilmektedir. Her yani doğa olan Oylat’ta yemyeşil ağaçlar ve ormanlar insana ayrı bir huzur veriyor. Bahar aylarındaki turuncu tonlarının uyumu, yazın içinizi ferahlatan o yemyeşil ağaçlar, kışın ise bembeyaz bir örtüye bürünmesiyle yaz kış demeden her mevsim ayrı bir güzel oluyor. Hangi mevsimde olursa olsun manzaraları ile sizi gittiğinize pişman etmeyecektir.

Şifalı sularıyla bilinen Oylat Kaplıcaları ülkemizde oldukça meşhurdur. Çoğu insan kaplıcaların şifalı suları için burayı tercih etmektedir. Yemyeşil alanın içinde sakin ve huzurlu bir tatil istiyorsanız Oylat doğru bir tercih olacaktır.

Oylat Kaplıcaları Özellikleri Nelerdir?

şifalı kaplıca suları

Oylat kaplıcalarının bu derece tercih edilmesinde en büyük etken şifalı olmasıdır. İçerdiği yüksek mineral değerleri sayesinde birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Oylat’ın geçmişten beri şifalı olduğuna dair şu tarihi hikaye anlatılmaktadır:

“Bizans İmparatorluğu zamanında Oylat İnegöl civarına hakim olan tekfurun bir kızı vardır, kız bir gün çok hastalanır. Zamanın hekimleri kızın hastalığına çare bulamaz ve hastalık durmadan ilerler. Kızının gözleri önünde acı çekmesine, gün geçtikte erimesine dayanamayan tekfur kızı uzaklaştırmak için ormanın içindeki ılıcaya gönderilmesini söyler. Hekimler kızı Ilıcaya götürdükten sonra “Ölyat” diyerek onu orada bırakırlar. Kız her gün burada ılıcanın sularıyla yıkanır ve gün geçtikçe iyileşerek eski sağlığına kavuşur. Tamamen iyileştikten sonra eski sağlığı ve neşesiyle babasının sarayına geri döner.”

Oylat ismi nereden gelir sorusunun cevabı da bu efsane içindedir. “Ölyat” kelimesi günümüze kadar değişerek Oylat haline gelmiş ve bu isim verilmiştir.

Oylat bu efsanede anlatıldığı gibi günümüzde de şifalı sularıyla bilinmektedir. Suyunun şifalı olduğu sadece efsanelere değil bilimsel verilere de dayanmaktadır. Suyun özellikleri olarak dünyada ikinci sırada bulunan Oylat Kaplıcaları suları bu konuda doğru bir tercihtir. 40 derecede kaynayarak doğal bir şekilde kullanıma hazır olan Oylat sularının bir diğer özelliği de içilebilir olmasıdır.

İlginizi Çekebilir:
İznik Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler

Doktorlar tarafından da önerilen Oylat kaplıcaları özellikle ağrılı bir şekilde sinir hastalığı olan kişiler için oldukça faydalıdır. Birkaç gün bu sularda vücudunuzu dinlendirmek hastalıklarınıza iyi gelecektir.

Kaplıcalarda konaklamalı olarak kalabileceğiniz gibi günübirlik yararlanmak da mümkündür. Bölgedeki otellerde günübirlik bir şekilde de şifalı sularından faydalanabilirsiniz.

Oylat Kaplıcaları Kaç Para?

Kaplıcalarda konaklama yapmak istiyorsanız 500 – 1000 TL arası günlük konaklama ücretleri vardır. Kalacağınız otele, otelin imkanlarına ve kişi sayısına göre fiyatlar değişmektedir. Günübirlik şifalı sulardan faydalanmak istiyorsanız giriş fiyatları genelde 50 TL’den başlayarak 100 TL’lere kadar çıkabilmektedir.

Oylat Gezilecek Yerler

Küçük bir yer olan Oylat köyünde gezilecek yerler sınırlıdır. Görmeye değer yer ararsanız gitmişken Oylat Şelalesi ve Oylat Mağarasını görün deriz. Aynı zamanda şehrin içinde Oylat pazarında kendine has doğal birçok ürün satılmaktadır. Çeşitli bitkilerden ballara birçok doğal besini Oylat pazarlarında bulabilirsiniz.

Oylat gezilecek yerleri haricinde yakınındaki Bursa İnegöl ilçesini gezebilirsiniz. İnegöl ilçesi Oylat’a göre daha merkezidir fakat yine de küçük bir ilçedir. Gezilecek birkaç yeri, alışveriş merkezi ve küçük bir caddeden oluşan ilçe merkeziyle Oylat yakınlarında ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir yerdir.

Oylat Şelalesi

oylat şelalesi

Gürül gürül akan Oylat Şelalesi’nin ve Oylat deresinin geçtiği yerlerde yemyeşil çam, meşe, kestane, ıhlamur ve kavak ağaçları bulunmaktadır. Yeşilliğin içinde mis gibi doğasıyla Oylat, oldukça huzurlu ve sakin ortamlar barındırmaktadır. Oylat Şelalesi bu doğal güzelliklerinden biridir.

Oylat merkezinden 400 metre uzaklıktaki şelaleye yemyeşil bir orman yolu üzerinden yürüyerek ulaşabilirsiniz. Yürüyüş yolu biraz zorlu olsa da vardığınızda mis gibi bir doğal güzelliği karşınızda bulacaksınız.

Gürül gürül akan dere ve serin suları ile vardığınızda çok güzel bir manzara sizi bekliyor olacak. Oylat’a gitmişseniz vaktinizi Oylat Şelalesi gibi bir doğal güzelliği görmek için bir doğa yürüyüşü yaparak değerlendirebilirsiniz.

Oylat Mağarası

oylat magarasi

Hilmiye Köyü’ne 1 kilometre uzaklıktaki Oylat Mağarası 665 metre uzunlukta ve 95 metre yüksekliktedir. Oylat Kanyonu’nun bittiği yerde asılı duran, yatay pozisyonlu fosil bir mağaradır.

Oylat Mağarası’na kaplıca tarafından veya kanyon yolu üzerinden ulaşım sağlanabilir, kanyon tarafındaki yol tırmanmak gerektiren zor bir yol olsa da vardığınızda görmeye değer olduğunu göreceksiniz.

Mağaranın içinde yoğun bir damla taş çökeltisi vardır ve yağışlı havalarda tavandan su damlatmaktadır. Mağara içerisinde yarasa ve kelebek gibi mağara canlıları da görülmektedir.

Oylat’a yolunuz düştüyse Oylat Mağarasını görün deriz, bölgede görmeye değer doğal güzelliklerden biridir.

Oylat Mağarası Neye İyi Gelir?

Şifalı Oylat’ın şifalı yerlerinden biri olarak bilinen Oylat Mağarası solunum yolu hastaları için mucizevi yerlerden biridir. Astım ve bronşit gibi solunum hastalıkları çekenlere Oylat Mağarası’nın iyi geldiği bilinmektedir.

Oylat Mağarası Nasıl Oluşmuştur?

Mağara deprem sırasında fay hatlarının hareketi nedeni ile suların aşınması sonucu oluşmuştur. Mağaranın içerisinde sürekli damlayan kireçli sular ise zamanla içerideki uzun sarkıt ve dikitlere neden olmuştur.

Oylat Konaklama İmkanları

Oylat’ta konaklama olarak birçok farklı imkanda ve fiyatta oteller bulunmaktadır. Aradığınız özelliklere ve imkanlara göre kendi bütçenize uygun konaklama yerinizi seçebilirsiniz. Oylat’a günübirlik gelmek hem yorucu hem de zahmetli olabilir. Buraya geldiğinizde 1 – 2 gün konaklamak size kendinizi dinlendirici bir tatilde hissettirecektir.

Oylat sadece belli bir mevsimde değil, şifalı Oylat kaplıcaları nedeniyle her mevsim özellikle rahatsızlığı olanlar tarafından tercih edildiği için otellerde önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var. Rahatsızlığı olanlara şimdiden şifalar dileriz, umarız sizler için güzel ve faydalı bir dinlenme olur.

Ayrıca bakabilirsiniz; Bursa Kayapa Göleti Gezi Rehberi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu