Diyet & Beslenme

Az Bilinen Kırkkilit Otunun Sağlığa 12 Faydası

Kırkkilit otu, at kuyruğu veya zemberek otu olarak da bilinen şifalı bir ottur. Kırkkilit otu faydaları çok bilinmese de sağlığa birçok etkisi vardır. Uzun yıllardır doğada bulunan bitki çok kişi tarafından bilinmez. Az bilinen bu otun faydalarına gelin birlikte göz atalım. Öğrendikten sonra siz de mutlaka kullanmak isteyeceksinizdir.

Kırkkilit Otu Nedir?

Kırkkilit otu çok sayıda sağlık yararı sunan olağanüstü bir şifalı bitkidir. Bu şifalı bitki çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Eski medeniyetler özellikle Yunanlılar vücudun düzgün çalışmasına yardımcı olan içeriğindeki kıymetli mineralleri emmek ve depolamak için kullanmışlardır.

Birçok antioksidan bileşik, silika ve fitokimyasal içerir. Takviye olarak, kapsülleri ve sıvı özleri olarak tüketilir. Çay demlemek için kuru ot olarak da kullanılır. Doğanın armağanı olan bitkinin sağlığa yüzlerce faydası vardır.

Kırkkilit Otunun Faydaları Nedir?

kirkkilit otu faydalari

Kırkkilit otu bitkisinin faydaları arasında; bilişsel güçlendirme işlevi, kemik sağlığını koruması, solunum sorunlarını hafifletmesi ve ağız sağlığını geliştirmesi gibi birçok yararlı etki vardır. Aynı zamanda bağışıklığı güçlendirir ve vücutta detoksifiye edici bir ajan görevi görür.

Vücut Bağışıklığını Güçlendirir

Kırkkilit otu, güçlü antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Bu özellikler insan vücudunu patojenlerin ve yabancı maddelerin istilasından korur. Ayrıca enfeksiyonlarla mücadele ve iyileşmeyi hızlandırmak için çok yönlü bir bitkidir. Bitkideki kimyasallar, bağışıklığı güçlendirmeye yarar. At kuyruğunu düzenli olarak kullanarak virüslerden ve enfeksiyonlardan korunmak için bağışıklığımızı güçlendirebiliriz.

Kanseri Önlemeye Yardımcıdır

Kırkkilit otu, kanserli hücrelerin insan vücudunu ele geçirmesine karşı savaşır. Toksinleri atmaya yardımcı olan antioksidanlarla yüklü olduğundan, serbest radikallerin etkilerini azaltmak için kırkkilit otu kullanılması önerilir.

Kırkkilit otunda bulunan antioksidanlar sayesinde, kanserli hücrelerin gelişmesine yol açacak hücrelerin mutasyonu engellenir.

Kemikleri Güçlendirir

Bitki içeriğinde bulunan silikon, kemiklerin bütünlüğünü ve mineral yoğunluğunu korumaya yarayan önemli elementlerden biridir. Osteoporoz geliştirme riski taşıyan herhangi bir bireyin kırkkilit otu takviyeleri alması tavsiye edilir. Kemik erimesine büyük faydalar sağlar.

Solunum Yolu Enfeksiyonlarını İyileştirir

Soğuk algınlığı veya grip gibi birçok solunum rahatsızlığını kırkkilit otu çayı ile giderebilirsiniz. Sık sık tıkanıklık çeken veya nefes darlığı yaşayan kişiler düzenli olarak kırkkilit otu çayı tüketmelidir. Bitki balgam söktürücü özellikler açısından zengindir ve mukus ve balgamı temizler. Ayrıca iltihabı gidermede etkilidir ve kalıcı öksürüğü tedavi eder.

Ağız Sağlığını Korur

Kaynar suya bir çay kaşığı kırkkilit otu ekleyin ve yaklaşık 10 dakika bekletin. Ayrıca ılık suya birkaç damla ekstrakt ekleyebilir ve bir şişede saklayabilirsiniz. Ağzınızı günde iki veya üç kez çalkalayabilir ve bu sayede ağız saağlığını korumuş olursunuz.

İlginizi Çekebilir:
Yaş Zencefilin Sağlığa 15 Faydası Nedir?

Cildi Yatıştırır ve Güzelleştirir

Kırkkilit otu birçok cilt rahatsızlığının tedavisinde özellikle yararlıdır . Bu sebeple ticari birçok güzellik kremi ve organik ürünlerin üretim aşamasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Güzellik ürünlerinin etkisini artırmaya yardımcı olan birçok antioksidan ve anti-inflamatuar bileşiğe sahiptir. Bitki, çıban veya akne tedavisi için veya erken yaşlanmayı önlemek için yaygın olarak kullanılır.

Tırnak Sağlığına Etkilidir

Zemberek otunun bir diğer büyük faydası da tırnak sağlığının korunmasına yardımcı olmasıdır . Zemberek otunun düzenli kullanımı, daha güçlü ve daha uzun tırnaklara sahip olmanızı sağlar. Kaynar suya iki çay kaşığı kuru zemberek otu ekleyin. 10 dakika soğumaya bırakın ve tırnaklarınızı bu solüsyonda en az yarım saat bekletin. Bu ilacı haftada en az 3-4 kez kullanın.Zamanla farkı göreceksiniz.

İdrar Yolu Sağlığına Katkı Sağlar

Kırkkilit otu özü, genellikle zayıf bir mesaneyi tedavi etmek için kullanılır.İdrar yolu enfeksiyonunu doğal olarak tedavi etmek için günde iki kez bir kapsül özünü tüketin. Ayrıca böbrek taşlarını önlemek için ve böbreğin düzgün işleyişini desteklemek için kullanılır. Ayrıca safra kesesi taşlarının oluşumunu engellemeye de yardımcı olur.

Hemoroid Tedavisinde Kullanılır

Hemoroid ağrılıdır ve önemli rahatsızlığa neden olur. Semptomları hafifletmek ve hemoroidi doğal yoldan iyileştirmek için, her yemekten önce çay şeklinde tüketebilirsiniz.

Saçlarınız Parlaklaşır ve Gürleşir

Cilt ve güçlü tırnakların sağlığının yanı sıra kırkkilit otu kullanımı saçlara da birçok fayda sağlar. Kimyasal ürünler kullanmadan gür, kırılmaz ve sağlıklı saçlar istiyorsanız şampuanınıza biraz kırkkilit otu yağı ekleyin. Her yıkamadan sonra daha yumuşak ve parlak saçlara sahip olacaksınız. Saç kalitenizi arttırmak için çayını içebilir veya çaydan elde edilen suyu soğuyunca saçınıza uygulayabilirsiniz.

Hafızaya Çok Faydalıdır

Yaşlandıkça demans ve Alzheimer gibi birçok bilişsel bozukluğun önlenmesi ve bu hastalıklara karşı tedbir alınması gerekir.Son araştırmalar, silika eksikliğinin, azalmış beyin fonksiyonlarına ve unutkanlığa yol açtığını ortaya koymaktadır. Bu nedenle, kırkkilit otu kullanmak, bilişsel gerilemeyi azaltmak için bize bol miktarda silika sağlar.

Doğal Bir Sağlık Takviyesidir

Kırkkilit otu içerisindeki birçok aktif bileşen, genel sağlığımızı iyileştirmek için güçlü bir ajan görevi görür. Kırkkilit otu vitamin ve minerallerle yüklüdür. Bu nedenle bitki, eksik beslenme nedeniyle ortaya çıkan hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Sağlığı korumak için böbrekleri ve mesaneyi korur.

Diyabeti İyileştirmede Etkilidir

Uzmanlar son araştırmalarda,kırkkilit otu tüketimi ile dengeli insülin seviyeleri arasında bir ilişki bulmuşlardır. Bununla birlikte, uzmanlar, bitkinin art arda iki aydan fazla kullanılmaması gerektiğini veya diyabet hastaları üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini öne sürüyorlar .

Kırkkilit Otu Zararları Nedir?

Kırkkilit otunu kullanmak güvenli olsa da hamile veya emziren kadınlar kullanmamalıdır. Ayrıca, sigara içmek için nikotin bandı kullanan kişiler, bir miktar nikotin içeriği de içerdiğinden kırkkilit otundan kaçınmalıdır. Birçok insan bu bitkiye alerjik veya duyarlı olabir. Alerjik bir reaksiyon fark ederseniz derhal doktorunuza danışın. Eğel kabızlık tedavisi görüyorsanız, dehidrasyona veya düşük potasyum seviyelerine yol açabileceğinden kırkkilit otu kullanmaktan kaçının.

Sofralarımızın faydalı besinlerinden; Sarımsağın 15 Faydası yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu