Yaşam

Dünyanın En İyi Dans Eden Ülkesi Top 16

Dünyanın en iyi dans eden ülkesi sıralamasında geçmişten bugüne kadar dans kültürünü yaşatan ve aktaran ülkeleri görüyoruz. Dans, hem kültürün önemli ögesi hem de görsel bir şölendir. Figürler, kıyafetler ve müziklerle birlikte seyretmesi oldukça keyiflidir. Tarihi olarak baktığımızda çok eski yıllara kadar dayanır ve her kültüre yansıması farklıdır. Farklı kültürlerde farklı melodilere ve yöresel kıyafetlere göre şekillenmiştir. Yazımızda dansın kökenlerine, kültürel önemine değinirken dünyanın en iyi dans eden ülkesi sıralamasına göz atacağız. Dünyanın en iyi dans eden ülkesi listesindeki ilk 16 ülkeye birlikte bakalım.

Dansın Kökenleri: Antik Çağdan Günümüze

Kökeni antik çağlara kadar dayanan dans sanatın ilk ortaya çıkış şekillerinden biridir. Konuşma dilinin gelişmediği zamanlarda insanların beden diliyle anlaşması sonucu ortaya çıktığı tahmin edilir. Duyguları ve sözcükleri ifade etmek için kullanılan beden dili zamanla figürlere ve dans kültürüne dönüşmüştür. Dans o dönemlerden başlayarak günümüze kadar gelişerek gelmiştir ve kültürün önemli bir parçası olmuştur. Öyle ki ülkelere göre farklı danslar şekillenmiş ve ülkenin simgesi haline gelmiştir.

İnsanın içinde doğuştan var olan ritim duygusu dansın ortaya çıkmasında büyük etkendir. Bedenin ve ruhun kendini ifade etme biçimi olan dans kimileri için bir tutku, kimileri için spor, kimileri için eğlence, kimileri için ise yöresel bir gösteriyi ifade eder. Görsel olarak hoş görünen dans şovları ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden dünyanın en iyi dans eden ülkesi sıralaması herkese göre farklı olabilir. Yine de dans kültürünün gelişmişliğini ve dansa verilen önemi baz alarak bu sıralamayı yapabiliriz.

Dansın Kültürel Önemi: İletişim, İfade ve Ritüeller

Dans, kültürün önemli parçalarından biridir. Ülkenin müziği, yöresel kıyafetleri, duyguları hatta bazen tarihiyle ilgili bize bilgi verir. Bu bakımdan tarih boyunca önemli rol oynamıştır. İletişim açısından baktığımızda farklı dilleri ve kültürleri birleştirmesiyle ortak bir dil oluşturduğunu görürüz. Geçmişi beden diliyle konuşmaya kadar dayanan dans iletişimin temeline iner. İnsanın duygularını ve kendisini ifade etmesinde aracıdır. Kişinin kendisini vücut diliyle ve hareketleriyle ifade etmesini sağlar. Sanat olarak baktığımızda kişinin yaratıcılığını da geliştirir. Farklı ifade şekilleri bulunan dans bazı kültürlerde ise ritüellerin temelini oluşturur, dini ve sosyal ritüellerin parçası haline gelmiştir.

Dünyanın En İyi Dans Eden Ülkeleri: Geçmişten Günümüze

Dans kültürü geçmişten günümüze gelişerek devam etmektedir. Kültür aktarımını sağlayan danslar her ülkede ayrı figürlere ve ezgilere sahiptir. Dünyanın en iyi dans eden ülkesi sıralaması kişisel beğenilere göre değişiklik gösterebilir. Dansın gelişimi ve kültürdeki yeri baz alındığında dünyanın en iyi dans eden ülkesi sıralaması şu şekildedir:

 1. Brezilya: Samba, Capoeira ve Forró
 2. Küba: Salsa, Rumba ve Mambo
 3. Avusturya: Vals dansı
 4. Çek Cumhuriyeti: Polka dansı
 5. Hindistan: Bhangra, Bharatanatyam ve Kathak
 6. İrlanda: Step dansı ve Ceili
 7. Güney Afrika: Gumboot dansı ve Zulu dansları
 8. Amerika Birleşik Devletleri: Tap dansı, Hip hop ve Caz dansı
 9. Arjantin: Tango
 10. Avustralya: Aborijin dansları
 11. Japonya: Kabuki, Noh ve Butoh
 12. İspanya: Flamenco ve Paso Doble
 13. İtalya: Tarantella
 14. Türkiye: Kafkas dansı ve Halay
 15. Yunanistan: Sırtaki dansı
 16. Hawaii: Hula dansı

Dünyanın en iyi dans eden ülkesi olarak listenin başında yer alan Brezilya’da dansa verilen önem oldukça fazladır. Ülkede dans kültürün önemli bir bölümünü oluşturur ve günlük yaşantıda bu yansıtılır.

Dünyanın En İyi Dans Eden Ülkesi Sıralaması

Dünyanın en iyi dans eden ülkesi sıralamasına baktığımızda ilk sırada dansın başkenti olan Brezilya’yı görüyoruz. Devamında Küba, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti yer alan listede Kafkas ve Halay danslarıyla ülkemiz de yer alıyor. Sıralamaya baktığımızda her ülkenin kendine has yöresel danslarını görüyoruz. Hepsi birer görsel şölen niteliğinde olan dansları izlemesi ayrı keyifli oluyor.

Brezilya: Samba, Capoeira ve Forró

brezilya dans

Dünyanın en iyi dans eden ülkesi listesinde ilk sırada Brezilya yer alıyor. Her sene düzenlenen karnavalları ve dans etkinlikleriyle listenin başında yer almasına şaşırmıyoruz. Samba bu karnavalda en çok sergilenen danslardan biridir. Brezilya’nın köklü dans geleneğidir ve samba müziği eşliğinde yapılır. Hızlı ritimle ayak hareketleri, kalça sallama ve el kolların kullanılması hareketlerinden oluşur. Enerjik, ritmik ve koordinelidir.

Capoeira dansı ise kökleri Afrika’ya dayanan Brezilya’da gelişmiş bir danstır. Dans savaşı olarak bilinen bu türde dans, akrobasi, müzik ve dövüş hareketleri kullanılır. Kölelik döneminde Brezilya’da esirlerin kendini savunmak için kullandıkları savaş sanatıdır.

Forró dansı, Forró müziği eşliğinde büyük gruplarla yapılır. Aile dansı olarak kabul edilir. Dansçılar birbiriyle yakın temas kurarak hareket eder. Enerjik, ritmik ve neşeli bir danstır. Brezilya festivallerinde sık sık sergilenir.

Küba: Salsa, Rumba ve Mambo

küba

Dünyanın en iyi dans eden ülkesi listesinde ikinci sırada salsa, rumbo ve mambo ile Küba yer alıyor. Latin müziği eşliğinde yapılan salsa dansı iki kişi yapılır. Vücut hareketleri ve dönüşler içerir. Dünya genelinde popüler hale gelmiş salsa dansı Latin müzik türlerinin özelliklerini birleştirir.

Rumbo dansı Küba’nın Afrika kökenli bir dansıdır. Güçlü ritimler ve hareketli ritüeller içerir. Sesli Afrika müzik aletleri çalınarak yapılır. Genelde iki kişiden oluşur. Çift olarak yapılan danslardan biri de mambodur. Hızlı adımlar, dönüşler ve vücut hareketlerinin sergilendiği diğer bir dans çeşididir. Salsa dansının bir türü olarak kabul edilir.

Avusturya: Vals dansı

avusturya

Avusturya dünyanın en iyi dans eden ülkesi listesine, dünya genelinde en çok bilinen ve sergilenen Vals dansıyla girmiştir. Avrupa kökenli olan vals yavaş ve romantik hareketlerden oluşur. 1-2-3 adımlarıyla uyumlu ritmik hareketlerdir. Çiftin yavaşça dönmesi ve birbirine doğru hareket etmesi karakterizedir.

Çek Cumhuriyeti: Polka dansı

polka

Polka hızlı tempolu enerjik danslardandır. Çiftler arasında yapılan dansta adımlar hızlı ve sıçramalıdır. Müziği akordeon, klarnet ve trompet enstrümanlarıyla çalınır. Tarihi geçmişiyle polka dansı Avrupa festivallerinde ve yarışmalarında sıkça sergilenir. Dünyanın en iyi dans eden ülkesi sıralamasında Çek Cumhuriyeti bu dans ile bilinir.

Hindistan: Bhangra, Bharatanatyam ve Kathak

hindistan dans

Dünyanın en iyi dans eden ülkesi olarak bildiğimiz ülkelerden biri de Hindistan’dır. Dans, Hindistan kültüründe çok önemlidir. Sinema sektörleri başta olmak üzere her alanda dans gösteriyle ön plana çıkarlar. Geleneksel müzikleri ve ritimleri ülkenin simgesi haline gelmiştir. Farklı kültürlere ev sahipliği yapan ülkede dans herkes için önceliktir. Yöresel kıyafetleriyle sergiledikleri çeşitli figürlerin hepsi görsel şölen niteliğindedir. Dansları ve müzikleriyle evrensel nitelik kazanmış, dünyanın dikkatini çekmeyi başarmışlardır.

İlginizi Çekebilir:
Fıstık Ezmesi ve Reçel Arasındaki Fark Nedir?

İrlanda: Step Dansı ve Ceili

irlanda ceili

Step dansı hızlı ayak hareketleri ve özel ayakkabılarla sergilenir. Ayakkabıların altındaki metaller zemine çarptığında tıkırtı çıkarır ve dansın ritmini vurgular. Grup halinde gerçekleştirilen dans İrlanda kültürüne ve tarihine derinlemesine bağlıdır. Ceili dansı ise halk dansları için kullanılan bir terimdir. Grup halinde sergilenen dans türünde geleneksel enstrümanlar ve figürler kullanılır.

Güney Afrika: Gumboot ve Zulu Dansları

güney afrika

Gumboot ve Zulu dansları Afrika’daki kölelik döneminde ortaya çıkmıştır. Gruplar halinde yapılan Gumbooy dansı işçileri temsil eder. Dansçılar gumboot adı verilen özel yüksek botlar giyer ve müziğin ritmine uyumlu şekilde hızlı hareketlerle dans eder. Geleneksel ve modern dansın birleştiği bir türdür. Daha gelenekseli ise Zulu dansıdır. Büyük gruplar halinde özel kostümlerle sergilenir. Afrika kültürünün önemli bir parçasıdır.

ABD: Tap, Hip Hop ve Caz

abd dans

Dünyanın en iyi dans ülkesi listesinde ABD popüler danslarıyla yer alır. ABD dans kültürü daha popüler ve güncel tarzlardan oluşmaktadır. Gelenekselden ziyade daha çok popüler kültüre hitap eden danslar özellikle genç kesim tarafından benimsenir. Enerjik ve tempolu hareketlerden oluşur. Güncel müziklerle uyumlu şekilde sergilenebilir.

Arjantin: Tango

tango dans

Dünyanın en iyi dans eden ülkesi listesinde romantik danslardan biri tangodur. Aşkın ve tutkunun dansı olan tango Arjantin bölgesine ait romantik bir dans türüdür. Kökenine indiğimizde ise Uruguay’a dayandığı görülür. Çift olarak gerçekleştirilen dans büyük bir tutku ile yapılır. Romantik figürler içeren tango dansı uyumu, aşkı, özlemi ve bağlılığı anlatıyor. Dansın yapısı duyguları dramatik şekilde dışa vuruyor.

Avustralya: Aborijin Dansları

aborjin

Aborjin dansı, Avustralya yerli halkları tarafından binlerce yıldır uygulanan bir dans geleneğidir. Ritmik vuruş, ayak hareketleri ve geleneksel müzik enstrümanlarını içerir. Bölgeden bölgeye değişiklik gösteren Aborjin her versiyonunun kendi anlamı ve hikayesi vardır. Dansta toplumsal tarih, doğal dünya, hayvanlar ve ruhani inançlar konu olarak işlenir. Anlattıkları hikayelerde toplulukların kültür ve mirasına değinirler.

Japonya: Kabuki, Noh ve Butoh

japon dans

Japonya’nın geleneksek tiyatro sanatı olan Kabuki şarkı, dans, kostüm ve makyajda oluşur. 17.yüzyılda çıkan dans türü Japon kültüründe önemli bir yere sahiptir. Dansta yüksek tempolu ve güçlü hareketler görülür. Dansın en önemli yanlarından biri dansçıların makyajı ve kostümleridir. Genelde erkekler tarafından sergilenir. Konu olarak tarihsel ve mitolojik olaylar işlenir.

Japon mitolojisinden ve tarihinden etkilenerek sergilenen danslardan biri de Noh dansıdır. Geleneksel tiyatrodan esinlenerek sergilenen dans manevi ve dramatik sahnelere yer verir. Yavaş ve kontrollü hareketlerden oluşur. Kabuki dansındaki gibi erkekler tarafından sergilenir.

Dünyanın en iyi dans eden ülkesi listesinde Japonya’da son olarak Butoh dansını görüyoruz. Bu dans türü çağdaş dansın geleneksel Japon dansları ve modern dansla birleştiği tarzdır. Yavaş ve kontrollü hareketlerden oluşan dansta ani ve şok edici hareketler de görülür. Dansta genelde içsel keşif, duygusal yansıma ve felsefi düşünceler gibi kavramlar yer alır.

İspanya: Flamenko ve Paso Doble

flamenko

Dünyanın en iyi dans eden ülkesi sıralamasına İspanya iki meşhur dansıyla girmiştir. İspanya’nın meşhur dansı Flamenko ve onun benzeri olan Paso Doble tutkulu bir danstır. Enerjik ve tutkulu şekilde el çırpmayla oynanan dansa gitar eşlik eder. Dansın en karakteristik özelliği el çırpmadan oluşmasıdır. Çift şeklinde gerçekleştirilen dans zıplamalar, dönüşler, ayak ve el vuruşlarıyla gerçekleşir. İspanya’nın önemli kültürel simgelerinden olan Flamenko dansı dünya çapında popülerdir.

İtalya: Tarantella

tarantella

Tarantella dansının ismi İtalya’da görülen örümcek türü tarantuladan gelir. Geçmişte bu bölgelerdeki ısırılma vakalarında insanlar zehri vücutlarından atmak için şiddetli şekilde hızlı tempoyla dans ederdi. Zamanla gelişen bu dans türü tarantellaya dönüşmüş ve İtalya’nın kültürel bir parçası haline gelmiştir. Gruplar veya çiftler halinde gerçekleştirilen dans türü hızlı tempolu ve eğlencelidir. Düğünlerde, festivallerde ve sosyal etkinliklerde sıkça sergilenir.

Türkiye: Kafkas Dansı ve Halay

kafkas halay

Dünya çapında bilinen danslardan Kafkas ve halaylar, kültürümüzün önemli bir parçasıdır. Kafkaslardan kültürümüze geçmiş olan ve yıllardır oynanan asil danslardan Kafkası oynaması zahmetlidir. Kalabalık gruplar halinde kendine özel kıyafetleriyle ritmik şekilde sergilenir. Ülkemizde Ardahan, Kars ve Iğdır başta olmak üzere doğu yörelerinde oynanır. Bunun yanı sıra her yörenin kendine has olan halayı da ülkemizin meşhur danslarındandır. Farklı figürleri ve yöresel ezgileriyle halaylar kültürümüzde önemli yere sahiptir.

Yunanistan: Sirtaki Dansı

sirtaki

Dünyanın en iyi dans ülkesi listesinde sirtaki dansıyla Yunanistan’ı görüyoruz. Meşhur yunan dansı Sirtakinin geçmişi Arnavutlara dayanır. Aslen Arnavutlardan gelen dans İstanbullu Ortodoks Arnavut kasaplarına aittir. 60’lı yıllardan sonra Yunanlarda yaygın hale gelmiş ve kültürlerinin parçası olmuştur. Oynaması zor olsa da eğlencelidir. Kolların ve ayakların uyum içerisinde hareket ettirildiği dansı izlemek oldukça keyiflidir.

Hawaii: Hula Dansı

hawaii hula

Sıcak iklimi, sahilleri ve tatil havasıyla bilinen Hawaii adası yöresel danslarıyla ön plana çıkmaktadır. Filmlere konu olan Hawaii dansları oldukça eğlencelidir. Bölgenin iklimine uygun kıyafetlerle sergilenen Hula dansı geleneksel müzikler eşliğinde sergilenir. Dünyanın en iyi dans eden ülkesi sıralamasına Hula dansıyla girmeyi başarmıştır.

Dansın Geleceği: Yeni Trendler ve Teknoloji Kullanımı

Dünyanın en iyi dans ülkesi listesinden sonra güncel olarak dansın geleceğine değinelim. Teknolojinin günden güne gelişmesi sosyal medyayı hayatımızda aktif hale getirmiştir. Günlük hayatımızda saatlerce vaktimizi harcadığımız sosyal medyadaki yaygın akımlardan biri de dans figürleridir. Popüler müzikler eşliğinde benzer figürlerle dans etmek akım haline gelmiştir. Birçok kullanıcı amatör veya profesyonel şekilde dans videolarını paylaşarak beğeni elde etmeye çalışmaktadır. Trend haline gelen dans akımı bazen profesyonel dansçılar tarafından kalabalıklar halinde bazen ise amatör olarak yapan kullanıcılar tarafından sergilenmektedir. Her geçen gün değişen trendler ve ortaya çıkan akımlar bizlere farklı dansları izletmektedir.

Günümüzde salsa, tango, bachata gibi geleneksek danslar ve hip-hop, breakdance, bale gibi modern danslar popülerdir. Evrensel nitelik kazanmış olan bu danslar dünyanın her yerinde beğenilere sergilenir.

Dans, toplumların kültürel mirasının önemli bir parçasıdır. Toplumun tarihi, inançları, gelenekleri, ritüelleri ve değerleriyle ilgili bilgiler verir. Yıllardır süre gelen müzikleri, ezgileri ve figürleri nesilden nesle aktarır.

Dans etmek sadece görsel ve kültürel açıdan değil sağlık açısından da faydalıdır. Hem zihinsel hem de bedensel sağlık üzerinde olumlu etkileri vardır. Stresi azaltır, özgüveni artırır, konsantrasyonu ve hafızayı geliştirir.

Dünya genelinde bazen evrensel bazen de ulusal olmak üzere birçok dans festivali sergilenir. Brezilya’da gerçekleşen Rio Karnavalı, İspanya’da gerçekleşen La Tomatina ve Flamenco Bienali, Küba’da gerçekleşen Havana Salsa Festivali, Arjantin Tango Festivali, Hindistan Holi ve Diwali Festivali bunlara örnektir.

Kültür & Sanat kategorimizdeki En İyi Sanat Belgeselleri Hangisidir? yazısına göz atmak isteyebilirsiniz.

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu