Kültür & SanatFilm & Diziler

En İyi Sanat Belgeselleri Hangisidir?

En İyi Sanat Belgeselleri geçmiş yıllara nazaran günümüzde büyük bir kitle tarafından merakla takip edilmekte ve araştırılmaktadır.

Sanat Belgeselleri içerisinde çeşitli kategoriler bulunsa da, genellikle ünlü sanatçıların yaşamlarını konu aldığını söyleyebiliriz. Sanatçıların yaşantısı ve emeklerini göz önüne seren bu yapıtların oldukça ilgi uyandırdığını görebilmek mümkündür. Sanatçılar arasında kimi sesi ile kimi yapıtları ile kimi de yapmış olduğu harika resimler ile ön plana çıkmayı başarmıştır. Sizlerde bu belgesellerden faydalanarak sanatçıların yaşamı ve yapıtlarına dair bilgi edinmek istiyorsanız, yazımızdaki önerilerden faydalanabilirsiniz. Sizler için en iyi sanat belgeselleri önerilerini hazırladık.

Aşağıda son dönemlerin en çok izlenilen belgeselleri arasından derlenerek liste haline getirilmiştir. Günümüzde pek çok kişinin bu tarz belgesellere eğiliminin olduğunu bilmekteyiz. Sizlerde alanınızda uzmanlaşmak ve sanatçıların vermiş olduğu emekleri görmek istiyorsanız, kendinize bir izleme listesi oluşturabilirsiniz. Sizler için en güzel sanat belgeselleri arasından ön plana çıkanları listeledik.

 • Abstract: The Art of Design
 • 78/52
 • Marian Abramovic: The Artıst İs Present
 • The Noıse Of Caıro
 • Genghis Blues
 • War Dance
 • Exıt Through The Gıft Shop
 • Finding Vivian Maier
 • Leonardo: The Works
 • Ai Weiwei: Never Sorry

Bu sanat belgesellerinden öte sanatçıların hayat hikâyelerine yönelik olarak birçok belgeselinde yer aldığını söyleyebiliriz. Dünyaca ünlü pek çok sanatçının hayatı bir belgesel haline getirilmiştir. Bu belgeselleri de izleme listenize eklemeyi unutmayın.

En Güzel Sanat Belgeseli Hangisi?

En güzel sanat belgeseli tamamen sizlerin ilgi duymuş olduğu alana göre değişiklik göstermektedir. Sizlere vermiş olduğumuz listedeki belgeselleri izleyerek hangisinin en güzel olduğuna sizlerin karar vermesi gerekmektedir. Bu belgeselleri içeriklerini kısaca sizlerle paylaşalım.

Abstract: The Art of Design

Abstract: The Art of Design afişi
Abstract: The Art of Design Afiş

Tasarımcıların hayatını, yaşadıkları zorlukları ve yeteneklerini sergileyen bir belgeseldir. Yönetmenliğini Scott Dadich’in yapmış olduğu belgesel 2017 yılında yayımlanmıştır. 14 bölümden oluşan bu harika belgeselin son bölümü ise 2019 yılında yayımlanmıştır.

Marian Abramovic: The Artist Is Present

Marian Abramovic: The Artist Is Present afişidir
Marian Abramovic: The Artist Is Present Afiş

Vücut performans sanatçısı Marian Abramovic’e ait sahnelerin yer aldığı bu belgeselin oldukça dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Marian Abramovic’in dünyaya ün salan Ryhtm-0 performansı ile dikkatleri üzerine çektiğini söylemek mümkündür.

İlginizi Çekebilir:
Fatma Dizisi 2. Sezon Ne Zaman Yayınlanacak?

The Noise Of Cairo

The Noise Of Cairo afişidir
The Noise Of Cairo Afişi

Kahire’de darbe ile Mübarek’in indirilmesinden sonra insan hayatı üzerinde yapılan bu belgeselin en iyi belgeseller arasında olduğunu söyleyebiliriz. Tam olarak sanatsal bir faaliyet olmasa da, insan yaşamını yakından takip eden bu belgesel bizleri birçok öğretiyi sunmaktadır.

Genghis Blues

genghis blues afişi
genghis blues afişi

Genghis Blues ödüllü bir sanat filmidir.Oscar’a aday olan bu sanat filminin yapımının 1999 yılına dayanmaktadır. Yönetmenliğini Roko Belic’in yaptığı bu sanat filmini kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.

Exit Through The Gift Shop

Exit Through The Gift Shop Afişi
Exit Through The Gift Shop Afişi

Exıt Through The Gift Shop sanat belgeseli 3 farklı ödüle sahiptir. 2010 yılında yayımlanan bu belgeselin yönetmenliğini Banksy yapmıştır. Los Angeles’ta yaşayan ve Fransız bir göçmen olan Thierry Guetta’nın yaşamını konu alan bu belgeselin oldukça güzel olduğunu dile getirebiliriz.

Dünyaca Ünlü Sanatçılar ve Eserleri

Dünyanın en ünlü sanatçılar arasında başı mükemmel Mona Lisa tablosu ile birlikte Leonardo da Vinci çekmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli yetenekleri ile birlikte pek çok sanatçısının adını günümüzde de yaşattığını görebilmek mümkündür. Bu eserler ve sanatçılar şunlardır;

 • Mona Lisa – Leonardo da Vinci
 • Adem’in Yaratılışı – Michelangelo
 • Venüs’ün Doğuşu – Sandro Botticelli
 • İnci Küpeli Kız – Johannes Vermeer
 • Campbell’in Çorba Konserveleri – Andy Warhol
 • Guernica – Pablo Picasso
 • Yıldızlı Gece – Vincent Van Gogh
 • Çığlık – Edvard Munch
 • Son Akşam Yemeği – Leonardo da Vinci
 • Belleğin Azmi – Salvador Dali

Yukarıda belirtmiş olduğumuz sanat eserlerinin yanı sıra pek çok sanatçının da birbirinden güzel eserleri ile karşılaşabilmeniz mümkündür.

Sanat belgeselleri ile sizlere kısa ve öz bir şekilde bilgiler sunmaya çalıştık. Günümüzde yoğun bir kitleye sahip olan sanat belgeselleri son dönemlerde oldukça yüksek izlenme seviyesine ulaşmıştır. Özellikle çeşitli sanat ve sanatçıları konu alan bu belgeselleri izlemenizi tavsiye etmekteyiz. Ayrıca sizlerde sanat belgeselleri hakkındaki düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kültür ve Sanat içeriklerimizle her zaman sizlerle olmaya devam edeceğiz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Timur Mertcan

Merhaba, kendimi kısaca tanıtmam gerekirse; Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) mezunuyum, kendi alanımda SEO uyumlu makale yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu