Kültür & Sanat

Voleybol Kaç Kişiyle Oynanır? Kaç Set Sürer?

Hepimizin bildiği spor oyunlarından voleybol kaç kişiyle oynanır bazen karıştırılır. İki takıma ayrılabilmek için belirli kişi sayısına ulaşmak gerekir. Takımda herkesin görevi olduğu için kişi sayısını tamamlamadan profesyonel maç yapılamaz. Voleybol maçını yapabilmek için toplam 12 kişi olması gerekir.

Voleybol maçında oyuncular ve hakem bulunur. Oyun detaylı kurallar içerdiği için oyuncuların takip etmesi zordur. Kuralları uygulayabilmek için hakeme ihtiyaç vardır. Hakemler oyunu yönetir ve oyuncular kurallara göre oynar. Amaç topu fileden geçirerek karşı tarafın sahası içine atmaktır. Sayı olabilmesi için karşı tarafın sahası içerisinde topun yere değmesi gerekir. Voleybol kaç kişi oynanır ve oyunun detayları nelerdir göz atalım.

Voleybol Takımı Kaç Kişi?

voleybol kaç kişiyle oynanır

Voleybol kaç kişiyle oynanır sorusundan sonra takımın detaylarıyla devam edelim. Voleybolda takımlar 6 kişiden oluşur. Saha içerisinde 6 oyuncu yer alır ancak yedeklerle birlikte takım 12 kişidir. Maç sırasında olası yaralanmalara karşı 6 kişilik yedek oyuncu kadrosu arka planda hazır bekler. Oyuncular 1 numaradan 20 numaraya kadar numaralandırılır. İkişer takım halinde toplam 12 kişiyle oyuna başlanır. Oyuncu kadrosu dışında koç ve yardımcı koçlar antrenör kadrosunu oluşturur.

Oyuncular pasör, pasör çaprazı, smaçör, orta oyuncu ve libero olarak sahada yerlerini alır. Pasör smaçöre pas kaldırır, pasör çaprazı ve smaçör uzun pas atarak hücum eder, orta oyuncu ise kısa paslarla hücum eder. Liberonun görevi daha karışıktır. Takımın altıncı oyuncusudur ve savunma yapar. Genelde daha kısa boylu olan kişi libero olur.

Voleybol Kaç Set Sürer?

Voleybolda takımın kazanması için üç seti alması gerekir. Eğer durum eşit olursa belirleyici olması için bir set daha oynanır. Oyun en az 3 set en fazla 5 set olur. 2-2 eşitlik olduğu durumda beşinci set oynanır. Beşinci set netice setidir.

Setler normalde 25 sayıdır ancak beşinci set farklı olarak 15 sayıdır. 2 sayı fark atıp 25 sayıya ulaşan takım seti kazanır. Setlerde eşitlik olması durumunda 2 sayı farka kadar uzatılır. Karşı takım uyarı aldığında, kurallara uymadığında veya top karşı takımın sahasında yere temas ettiğinde sayı kazanılır.

İlginizi Çekebilir:
Saudade Ne Demek? Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımı

Voleybolda Kaç Hakem Var?

Voleybolda toplam 4 hakem bulunur. Bunlar baş hakem, yardımcı hakem, yazı hakemi ve çizgi hakemidir. Oyun başhakem tarafından yönetilir. Hakemlerin sorumlu oldukları farklı konular vardır. Oyun başlarken hakem kura atışı yapar. Kura atışı sayesinde kimin hangi sahada olacağı ve ilk atışı yapacağı belli olur.

Baş hakemin görevi; kura atışı yapmak, oyunu ve malzemeleri denetlemek, takımları kontrol etmektir. Maç sırasında takımları baş hakem uyarır ve kurallara uymayan takıma yaptırımda bulunur. Baş hakemin gözden kaçırdığı durumlarda uyarıda bulunmak yardımcı hakemin görevidir. Kural ihlaline karşı farklı açılardan maçı gözetlerler. Maç sırasında baş hakem ve yardımcı hakemden başkası düdük çalamaz.

Yazıcı hakemin görevi takımların kazandığı sayıları tutmak ve skorbordu kontrol etmektir. Takımlar servis kullandıktan sonra yanlışlık varsa bunu baş hekime bildirir. Molaları, oyuncu değişikliklerini, yaptırımları, süreleri vb. oyuna dair önemli notları yazmakla görevlidir.

Başhakem filenin ucundaki hakem sandalyesinde veya ayakta, yardımcı hakem onun karşısında, yazıcı hakem başhakemin karşısında yazıcı masasında ve çizgi hakemleri köşelerde durur. Görüş açılarını koruyarak görevlerini yerine getirirler.

Voleybol Maçı Kaç Saat Sürer?

Voleybol maçlarının tam süresi yoktur. Maç bitene kadar süre akmaya devam eder. Bir takım üstünlük sağlamadan maç sona ermez. İki devre olarak oynanan maçlarda devre araları ve beşer dakikalık molalar vardır. Setler sırasında takımlar 30 saniyelik 2 mola isteyebilir. Toplamda 1 dakika mola hakları vardır. Maç araları ise 5 dakikadır.

Maçın süresi oyunun gidişatına göre değişir. Başa baş bir mücadeleyse maç bir takım üstün gelene kadar maç devam eder ve süre uzar, 5 sete kadar oyun devam eder. Bir takım baştan beri üstün gidiyorsa maç 3 sette bitebilir ve kısa sürer. Tamamen oyunun akışına bağlıdır. Bu nedenle voleybol maçı kaç dakika sorusunun net bir cevabı yoktur.

Voleybol kaç kişiyle oynanır yazımızdan sonra Voleybol Pas Çeşitleri Nelerdir? yazımıza göz atabilirsiniz. Yazımızdan oyundaki pas kavramıyla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz. Pas çeşitleri oyuncuların görevine göre farklılık gösterir. Doğru atılan pas takıma sayı getirir ve öne geçmesini sağlar.

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu