Kültür & Sanat

Saudade Ne Demek? Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımı

Son dans şarkısıyla tanınan şarkıcı grubu dinleyenlerin aklına Saudade ne demek sorusunu getiriyor. Saudade aslında Portekizce bir sözcüktür. Türkçe’de direkt olarak böyle bir kelime yoktur ancak dilimize tek kelimeyle hasret olarak çevrilmiştir. Aslında kendi dilinde içinde daha derin anlamlar barındırır.

Saudade anlamının derinliklerine, cümle içerisinde nasıl kullanıldığına ve ne gibi anlamlar kazandığına örneklerle göz atalım. Saudade ne demek ve içerdiği derin anlamlar neler daha iyi anlayacağız.

Saudade Anlamı

saudade anlamı

Her dil kendi içerisinde zenginliklere sahiptir. Bir kelimenin anlamını tam anlamıyla anlamak için o dildeki kullanımını ve neden kullanıldığını bilmek gerekir. Tek kelimelik çeviriler sözcüğün anlamını tam anlamıyla yansıtamaz. Saudade kelimesi de böyle bir kelimedir. İçinde derin anlamlar barındırsa da dilimizde hasret olarak tanımlanmıştır ancak aslında saudade ne demek derseniz çok daha derin anlamı vardır.

Saudade kelimesi kendi dilinde de hasret anlamına gelir ancak hiç gelmeyecek birine duyulan hasrettir. Bir daha hiç göremeyeceğin, sonsuza kadar kaybettiğin bir şeye duyulan özlem anında yaşadığın histir. O şeye hiç kavuşamamanın kişide yaşattığı acı hasret duygusudur. Kelimenin temeli yalnızlık duygusundan gelir. Hayatındaki değerli şeyi kaybettikten sonra onu hiç göremeyecek olmanın acısı, ona duyulan özlem ve sonrasında hissedilen yalnızlık duygusunu kapsar.

Saudade kelimesi Portekizce dilinde böylesine derin anlamlara sahiptir. Öyle ki her sene Saudade Day olarak bilinen günlerinde bu duyguyu hissettiği kişileri anarlar. Kaybettikleri ve bir daha hiç göremeyecekleri kişileri hatırlatan buruk bir gündür. Her yıl 30 ocak onlar için bu anlamı ifade eder.

Cümle İçinde Saudade Kullanımı

Saudade kelimesinin cümle içerisinde kullanımı genel anlamıyla hasret kelimesine karşılık gelir ancak anlam olarak hasretten daha ileri anlaşılır. Ayrıldığın sevgiliye karşı, kaybettiğin anne babaya karşı, ölen evcil hayvanına karşı hissedilen duygudur. Çocukluğa karşı duyulan özlem duygusudur, çünkü eski anıları ne kadar özlesek de onları tekrar yaşamamız mümkün değildir. Cümle içerisinde kullanımına örnek gösterirsek saudade ne demek daha iyi anlaşılır.

Portekizce:

A melhor saudade é aquela que damos para a pessoa que amamos. Conhecemos a sua pele, a sua alma, os beijos… A sua presença, até a ausência que aceitamos.

İlginizi Çekebilir:
Stalin Rusyası’nda Yamyalık: Nazino Adası Olayı

Anlamı:

En güzel hasret sevdiğimiz kişiye duyduğumuzdur. Tenini, ruhunu, öpücüklerini biliyoruz… Varlığını, yokluğunu bile kabul ediyoruz.

Portekizce:

Saudade do seu irmão que mora longe.
Saudade da cachoeira de sua infância.
Saudade do sabor de uma fruta que você nunca vai encontrar.
Saudade do nosso pai perdido, do nosso amigo imaginário que nunca se tornou realidade…
Saudade de uma cidade.
Saudade de nós mesmos quando percebemos que o tempo foi cruel conosco. Todas essas saudades nos machucam.
Porém, o que mais dói é a saudade da pessoa amada.

Türkçe:

Uzaklarda yaşayan kardeşin için saudade.
Çocukluğundaki şelale için saudade.
Hiçbir zaman bulamayacağınız bir meyvenin lezzeti için saudade.
Kaybettiğimiz babamız için, zaten hiç gerçek olmamış hayali arkadaşımız için saudade…
Bir şehir için saudade.
Zamanın bize acımasız davrandığını fark ettiğimizde kendimiz için saudade. Bütün bu saudadeler canımızı yakar.
Ancak en çok can yakanı sevgiliye duyulan saudadedir.

Türkçe bir kelime olmadığı için günlük konuşma dilinde kullanılmaz. Sonradan öğrenilmiş ve anlamıyla dikkat çekmiş bir kelimedir. Dilimize tek kelime ile hasret olarak çevrilmiştir.

Saudade Gibi Kelimeler

Dilimizde tam olarak karşılığı olmayan ancak yabancı dillerde çok derin anlamlar barındıran saudade gibi kelimeler vardır. Saudade ne demek dediğinizde aslında başta özlem, hasret anlamına geliyor sansanız da derininde çok farklı anlamları olduğunu gördünüz. Belki de anlamlarını yaşadınız ancak tarifini bilmiyordunuz.

Hayatta herkesin başına gelen olaylardan biri de “L’esprit de l’eslacier” tabiridir. Eminiz gün içerisinde bile yaşadığınız bir durumdur. Kelimenin tam anlamı şudur; tartışma esnasında aklımıza gelmeyen, tartışma bittikten sonra keşke söyleseydim dedirten durumu anlatır. Fransızca dilinde kullanılır, dilimizde karşılığı yoktur.

Yazımızda saudade ne demek sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Saudade grubunun beğenilen şarkısıyla dilimize bu sözcüğü kazandırmıştır. Saudadenin anlamı gibi hasret temalı şarkıları dinleyenlerin duygularına tercüman oluyor.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Dunkof Ne Demek? Hangi Dilden Gelir?

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu