EğitimYaşam

Bağımlılık ile İlgili Kompozisyon ve 10 Çizim Örneği

Bağımlılık ile ilgili kompozisyon örneğimize göz atarak siz de benzer türde bilgilendirici ve etkileyici bir yazı yazabilir, yazınıza çizimler ekleyebilirsiniz. Öğretici bilgiler içeren, farklı konulardaki bağımlılık ile ilgili deneme türündeki yazımıza başlayalım.

Ülkemizdeki bağımlılık sorunları ile ilgilenen Yeşilay kurumunun web sitesinden bağımlılık nedir, nasıl oluşur, türleri nelerdir gibi merak ettikleriniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Madde Bağımlılığı ile İlgili Kompozisyon Örneği

Madde bağımlılık ile ilgili kompozisyon

Bağımlılık nedir diye baktığımızda bir kişinin herhangi bir konuda vazgeçemeyecek kadar alışkanlık kazanması, o konudaki öz kontrolünü kaybetmesi durumu şeklinde diye özetleyebiliriz.

İnsanlar bağımlı olduğu nesne veya hareket ile ilgili kontrollü davranışlar sergileyemez, kontrolünü kaybederek kendini o durumun esiri haline getirir. Bazı kişiler bu durumun farkında olmadan rahatsızlık duymazlar ancak bazı kişiler durumdan oldukça rahatsız olmalarına rağmen kendilerini engelleyemez. Bu tehlikeli durumun farkına varıldığında uzman bir kişiden destek alınması gerekir. Destek konusunda kişinin kendisinin olduğu kadar çevresinin de etkisi çok önemlidir. Kişiye farkındalık ve bilinç kazandırarak ona bu durumda destekleyici sözler söylemek, onu cesaretlendirmek gerekir.

Günümüzde en yaygın bağımlılık çeşitleri teknoloji bağımlılığı, sigara bağımlılığı, alkol ve madde bağımlılığıdır. Bu durumların en geri dönülebilir hali en başlarıdır. Süreç ilerledikçe bağımlılık durumundan kopmak çok daha zorlaşır. Aynı zamanda kişinin sağlığı ciddi risklerle karşı karşıya gelmiş olur.

Kötü alışkanlık ve maddelerin kullanımında yakın çevre faktörü en büyük etkenlerdendir. Aile ve arkadaş çevresi kişinin hangi durumlarla sürekli iç içe olduğunu belirler. İradesi kuvvetsiz olan ve yeterince bilinçli olmayan kişiler yakın çevrelerine direnemeyerek kendilerini bu karanlık yollarda bulabilirler. Kişi bu durumlarda ilk önce kendisine vereceği fiziki, ruhani ve maddi sorunlarını düşünerek kendisine bir kalkan oluşturmalıdır. Eğer çevresindeki kişilere direnemiyorsa çevresini veya çevresindeki insanların düşüncelerini değiştirmeye çalışmalıdır. Çevre faktöründe iradesi güçlü olan ve daha az etkilenen istisnai durumlar olsa da genelde arkadaş çevresinden özenerek bir bağımlılığa başlama çok yaygın bir durumdur.

Okullar bu konuda çok önemli bir detaydır. Okulun konumu, kişinin arkadaşlık kurduğu insanlar, okuldaki insanların düşünce yapısı, öğretmenlerin ilgisi vb. birçok durum bu detayı etkiler. Bu konuda aileye ve okuldaki yetkili kişilere çok iş düşmektedir.

Genellikle bağımlılıklar “bir kereden bir şey olmaz”, “ben zaten eğlencesine takılıyorum” gibi tehlikeli düşüncelerle başlayarak; “nasıl olsa bir gün vazgeçerim” düşüncesi ile devam etmektedir. Bu cümleler çok tehlikelidir çünkü kişiyi bütün hayatını ve ileriki sağlığını etkileyecek bir çıkmazın içerisine düşürür. Başta “bir kereden bir şey olmaz” diye başlanılan durumlar alışkanlık haline geldiğinde sayısı kontrol edilemez ve artık vazgeçmesi zor hale gelir.

Sağlık her şeyin başıdır. Sağlığınız olmadan hayatınızdaki hiçbir güzelliğin anlamı yoktur. Bir şey olmaz diye düşünerek başladığınız kötü maddeler vücudunuzu zaman içerisinde eriterek size en büyük zararları vermeye başlar. Bu durum belki de sizin hastane yataklarında geçireceğiniz konforsuz bir yaşamın başlangıcıdır. Unutmayın, bu tür maddeler er geç bir şekilde size zarar vermeyi ve hayat standartlarınızı düşürmeyi başarır. Bu nedenle en başta uzak durmak gerekir. Böyle şeylere alışkanlık kazanmak çok kolaydır ancak bağımlılığa dönüştüğünde vazgeçmek ise çok zordur.

Tehlikeli cümlelerden bir diğeri ise “ben bağımlı değilim, istesem bırakırım” düşüncesidir. Bu tamamen kişinin içini rahatlatmak ve kendini kandırmak için kurduğu bir cümledir. Kendinizi kandırabilirsiniz ancak vücudunuzu kandıramazsınız. Siz kendinizi bağımlı olarak görmeseniz bile sizi belki de çoktan esir hale getirmiştir. Kendinizi sevin, sağlığınızı koruyun. Size zarar verebilecek her türlü bağımlılıktan uzak durun.

Teknoloji Bağımlılığı ile İlgili Kompozisyon Örneği

teknoloji bağımlılığı ile ilgili kompozisyon

Bağımlılık çeşitleri arasında günümüzdeki yaygın durumlardan biri teknoloji bağımlılığıdır. Teknoloji bağımlılığı ile ilgili haberlere baktığımızda bu bağımlılığın maalesef ki çok küçük yaşlara kadar indiğini görmekteyiz. Ekran bağımlılığı, bilgisayar bağımlılığı, oyun bağımlılığı gibi durumlar artık çocuklarda çok sık görülmekte ve bu durum çocuklarda donuk zeka, tepkisizlik gibi davranışlara neden olmaktadır.

Teknolojinin bu kadar kolay ulaşılabilir bir hale geldiği günümüzde anne ve babalara çok iş düşmektedir. Çocuk teknolojiden mahrum bırakılmamalı ancak kullanımı sınırlandırılarak faydalı şekilde kullanılması sağlanmalıdır. Oyun oynamaktan zevk alıyorsa onu tamamen oyundan mahrum etmeden belirli bir saat sınırı içerisinde, diğer görevlerini aksatmayacak şekilde oynamaya teşvik edilmelidir.

İlginizi Çekebilir:
Toy Poodle Bakımı ve Beslenme Rehberi

Teknoloji artık kaçınılması imkansız hale gelmiş, hayatımızın her alanında ve her döneminde kullandığımız bir araç olmuştur. Karşımıza çok fazla çıktığı için tamamen uzak durmak olmaz ancak amacımız faydalı ve ölçülü kullanmak olmalıdır. Faydalıya çevirmek tamamen bizim elimizdedir.

Kullanım amacımız ve kullanma sıklığımız iki önemli ölçüttür. Faydalı bilgiler edinmek, kendimizi geliştirmek, gündemden haberdar olmak ve yeni şeyler öğrenmek için kullandığımızda bize birçok artısı olacaktır.

Küçüklerde oyun ve ekran bağımlılığı, büyüklerde ise telefon ve sosyal medya bağımlılığı çok yaygınlaşmıştır. Telefon bağımlılığından nasıl kurtulunur derseniz öncelikle kendinizi zorlayarak bir saat sınırı koyun ve o sınırı aşmamaya çalışın. Bu sınırı her gün biraz daha azaltarak en sonunda minimuma indirin. Kendinize bu süre içerisinde yapabilecek daha faydalı aktiviteler bularak boşluğu doldurun. Böylece belirli bir süre sonunda siz de bağımlılığın kötü tarafını anlayacak ve o sınırı ister istemez aşmayacaksınızdır. Unutmayın eğer bir ebeveynseniz çocuğunuz da sizden gördüğünü yapacaktır; siz çok fazla telefonla uğraşırsanız o da telefona ilgi duyar, çok fazla kitap okursanız o da kitap okumak ister.

Bağımlılıktan kurtulmak için en önemli etken kendinizsiniz. Öncelikle kendinizi ve iradenizi kontrol etmeli, bağımlılığınız karşısında bütün gücünüzle direnmelisiniz.

Bağımlılık ile İlgili Çizimler

bağımlılık ile ilgili resimler

Bağımlılık ile ilgili resimler anlamak isteyen için birçok öğretici mesaj içermektedir. Resimlere baktığımızda zararlı madde kullanımının sağlığımızı büyük tehdit altına soktuğunu ve bizi esiri altına aldığını görüyoruz. Bütün bağımlılık çeşitleri sizi adeta esir ederek düşüncelerinizi ele geçirdiğini görüyoruz.

bağımlılık ile ilgili çizim

Sadece zararlı madde kullanımı değil teknoloji bağımlılığı da günümüzdeki yaygın problemlerdendir. Teknolojinin hızla büyümesi beraberinde böyle durumları getirmiştir. Teknoloji bağımlılığı ile ilgili çizimlerde de yine aynı şekilde gündelik yaşantımıza ve sağlığımıza olan kötü etkilerine değinilmiştir.

bağımlılık ile ilgili afiş

Bağımlılık ile ilgili afişler bilgilendirici ve öğretici şekilde bize zararlarını anlatmaktadır. Bağımlılıktan kurtulmanın faydaları, bağımlı olmanın zararları, hayatımıza olan olumlu ve olumsuz etkileri ile ilgili bilgi sahibi olabiliriz. Siz de bağımlılık ile ilgili resim ve afişlerle çevrenizdekileri uyarabilirsiniz.

Bağımlılık ile İlgili Şiirler

Okullarda Yeşilay haftası gibi önemli haftalarda bağımlılık ile ilgili şiirlere, çizimlere ve afişlere bolca yer verilir. Bağımlılığın zararları bu gibi dikkat çekici faaliyetler ile anlatılmaya çalışılır. Bağımlılık ile ilgili yapılan bu etkinliklerde amaç farkındalık kazandırmak ve insanları kazanmaya çalışmaktır.

Bağımlılık ile ilgili şiirlerden birkaçına aşağıda sizler için yer verdik.

 • Bağımlılık (Kısa Şiir)

Hem iyisi hem kötüsü var

Zarar vermezsen kolaylığı var

Eğer kötüyse bağımlılığın

Kötüsü fazla zarar.

Güzel bağımlılıklar varken

Kötüye seçme mutlu ol

Zararlıya bağlanma

Bütün kötülükleri kov.

 • Teknoloji Şiiri

Bazen yararlı bazen zararlı

İhtiyaç oldukça kullanmalı

Boş yere kullanıp da

Kendini kaptırmamalı

Kendini kaptırırsan

Ne yaptığını bilmezsin

Eğer dikkat etmezsen

Zamanı değerlendiremezsin.

 • Teknoloji Bağımlılığı (Kısa Şiir)

Evimde var bilgisayar

İçinde güzel oyunlar var

Çok oynamak zararlı

Dikkat edin çocuklar!

Bilgisayarda ödev yapılır

Bazen oyun da oynanır

İhtiyaç olmadığı zamanlar

Bilgisayar mutlaka kapatılır.

 • Bağımlılık Şiiri

Bağımlı kalma hiçbir şeye

Değer verme nikotine

Hayat bağımlı olmadan güzel

Özgürce yaşamakla güzel

Bağımlı olursan bir şeye

Beynin ister sürekli

Tutamazsın kendini

Zarar verir her şeye.

Siz de benzer şekilde insanları bilinçlendirici şiirler yazabilir, etkileyici cümleler kullanarak birçok kişinin farkındalık kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Bağımlılık ile İlgili Sloganlar

Afişlerinizde ve çizimlerinizde insanları destekleyici, motive edici sloganlara yer vermek isterseniz bağımlılık ile ilgili sloganları sizler için derledik.

 • Sağlığın senin ellerinde!
 • Bir kereden çok şey olur!
 • İçene değil, içilene karşıyız!
 • Bağımlılığın denemesi olmaz.
 • Bir kere denersen çok şey kaybedersin.
 • Alkol çözüm değil, sorunun ta kendisidir.
 • Madde güldürür, süründürür, öldürür.
 • Sigarayı atın, hayatı tadın.
 • Bağımlılığı bırak, kelepçelerinden kurtul.
 • Bağımlı bir esir olma, bağımsız ve özgür ol.
 • Bağımlı olmadan hayat oh ne rahat!
 • Sağlık mı para mı? Yoksa ikisi de mi?
 • Her şey çok geç olmadan bırak.
 • Sağlığın geri dönüşü olmaz!
 • Sanal dünyayı bırak, biraz da gerçeğe bak!

Teknoloji bağımlılığı ile ilgili animasyonu izleyebilirsiniz;

Göz atmak isteyebilirsiniz; Eğitim ve Öğretim Arasındaki Farklar Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu