Eğitim

Akrep Yelkovan Hangisi? Akılda Kalıcı 5 Yöntem

Saat kavramını öğretirken başlarda akrep yelkovan hangisi karışabilir. Analog saatleri öğrenmek için akrep ve yelkovan kavramını öğrenmek gerekir. Dijital saatler bu sorunu ortadan kaldırsa da günlük hayatta çoğu yerde analog saatler karşımıza çıkar. 24 saatlik zaman diliminin 12 parçaya bölünerek gösterildiği analog saatler eski yıllardan beri kullanılır. Akrep, yelkovan ve bazen de saniyeden oluşan saatlerde bu kavramları öğrenmek yeterlidir.

Akrep yelkovan hangisi diye başta çok karıştırılsa da pratik yaptıkça akılda kalacaktır. Akılda kalıcı yöntemlerle analog saatleri kolay şekilde öğrenilir.

Saatte Akrep ve Yelkovan

akrep yelkovan hangisi

Analog saati karşımıza aldığımızda bir uzun çubuk bir de kısa çubuk görürüz. Uzun olan yelkovan, kısa olan akreptir. Akılda tutmanın en kolay yolu uzun kısa olarak öğrenmektir. Akrep saati, yelkovan ise dakikayı gösterir.

Aklınıza şu şekilde kodlayabilirsiniz; akrep kısa bir isimdir ve kısa çubuğu gösterir, yelkovan daha uzun bir isimdir ve uzun çubuğu gösterir. Akrep güçlü bir hayvandır ve güçlü zaman dilimini yani saati gösterir, yelkovan ona göre daha basit kalır ve dakikayı gösterir. Bu iki yöntemle aklınızda tutabilirsiniz.

Akrep saati gösterirken yelkovan ise onu kovalayarak peşinden dakikayı gösterir, bu da bir akılda tutma yöntemi olabilir. Eğer yine de karıştırıyorsanız diğer bir yöntemle sırayla öğrenin. Önce akrep kavramını kavrayın, daha sonra yelkovana geçin.

En etkili yöntem ise öğrendikten sonra bol bol pratik yapmaktır. Eğer çocuğunuza saat kavramını öğretmek istiyorsanız ona günün farklı saatlerinde sürekli saatin kaç olduğunu sorarak pratik yapmasını sağlayabilirsiniz. Size saati sorduğunda kendinin çözmesi gerektiğini söyleyin, dijital saatleri ortadan kaldırın ve analog saati kavrayarak anlamasını sağlayın. Başlarda sayarak, düşünerek ve hesap yaparak bulsa da sonradan bir bakışta saati anlayacaktır.

Saatte akrep yelkovan, saat ve dakikayı gösteren unsurlardır. Bazı analog saatlerde diğer ikisinden daha farklı olacak şekilde saniye oku da olur. Saniye okunun 12’den başlayarak tekrar 12’ye gelmesi 60 saniye sürer ve 1 dakikayı ifade eder. 1 dakika geçince yelkovan bir ileri gider. Yelkovanın 12’den 12’ye gelmesi ise 1 saati ifade eder ve akrep bir ileri gider. Aralarındaki ilişki bu şekildedir. Saatte akrep yelkovan hangisi olduğu öğrenildiğinde analog saat kolayca kavranacaktır.

İlginizi Çekebilir:
Dilin Göndergesel İşlevi Nedir? 50 Örnek

Akrep Yelkovan Soruları

Akrep yelkovan soruları ilkokuldan itibaren gerek sınavlarda gerek testlerde karşımıza çıkar. Saat kavramını öğrendiğimiz andan itibaren zaman içerisinde kolaydan zora bu tarz sorularla karşılıyoruz. Saatin kaçı gösterdiği, hangisinin daha önde olduğu, akrep ve yelkovan arasındaki açı vb. tarzda soruları çözmek aralarındaki ilişkiyi anlamakla olur.

Saatin Akrep ve Yelkovanı Ne Hareketi Yapar?

Yelkovan 1 tam tur atarak 1 saati, akrep 1 tam tur atarak 12 saati gösterir. Yelkovan 1 tam tur attığında akrep 1 saat ilerler. Aralarındaki ilişki bu şekildedir. 1 gün 24 saattir ve analog saatler 12 dilimdir. Yani 1 günde akrep 2 tam tur atar ve 24 saati ifade eder. Akrep 2 tam tur atarken yelkovan 24 tam tur atar.

Akrep ve Yelkovan Bir Günde Kaç Üst Üste Gelir?

Saatte akrep yelkovan günde 2 kez üst üste gelir. Saat öğlen 12’yi ve gece 12’yi gösterdiğinde akrep ve yelkovan üst üste gelir. Gün 24 saattir ve saat 12 eş parçadan oluşur. Öğlen 12 ve gece 12’de aynı konumda olan saate baktığımızda akrep ile yelkovanın üst üste olduğunu görürüz.

Akrep ile Yelkovan Arasındaki Açı Kaç Derecedir?

Analog saatleri 360 derecelik bir daire olarak düşünebiliriz. Akrep veya yelkovan bir tam tur attıklarında 360 derece hareket etmiş olurlar. Bir pasta olarak düşünebileceğimiz analog saat 12 dilime ayrılmıştır. 360/12 yaptığımızda 30 derece eder, yani her bir pasta dilimi 30 dereceyi ifade etmektedir.

Örneğin 12 ile 1 sayısı arası 30 derecelik açıdır. 30 derecelik bu açı toplamda 1 saat yani 60 dakikadır. 60 dakika 30 dereceye denk geliyorsa 1 dakika yarım dereceye denk gelir. Sorularda buna göre işlem yapılabilir. Akrep ile yelkovan arasındaki açı kaç derecedir sorularında önemli olan akrep ve yelkovanın konumudur. Sorudaki konumlarında büyük ihtimalle saat veya derece ikisinden biri net olarak verilir ve bir diğerinin bulunması istenir. 360 derecelik pasta dilimi düşünülerek hesap yapılırsa sonuç doğru bulunur.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Dilin Göndergesel İşlevi Nedir? 50 Örnek

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu