Sağlık

Atarax Reçetesiz Alınır mı? Ne İşe Yarar?

Uzman tavsiyesi dahilinde alınması gereken Atarax ilacının reçetesiz alınıp alınamayacağı ilacı sürekli kullananların merak ettiği durumlardan biridir. Atarax ilacı için mutlaka reçeteye gerek yoktur, reçetesiz de eczanelerden alınabilir. Yine de uzman bir doktor önerisi dışında kullanmamak daha doğru olacaktır. Yan etkileri göz önüne alındığında bir uzman gözetimi altında kullanmak daha doğrudur.

Atarax Nedir ve Ne için Kullanılır?

Diğer bir adı Hidroksizin olan Atarax ilacı psikolojik bir ilaçtır. Psikoloji uzmanı tarafından belirli durumlarda yazılır. Şurup ve hap şeklinde olmak üzere iki farklı çeşidi vardır. Uzman bir doktora göründüğünüzde gerekti ölçülerde ve gereken miktarda yazılacaktır.

Atarax ilacı uzman doktor önerisi dahilinde ve önerdiği miktar kadar kullanılmalıdır. Kendi kendinize karar verip kullanmaya başlamak tehlikeli ve istenmeyen durumlara yol açabilir. Yan etkileri ve olası zararları göz önünde bulundurularak uzman tavsiyesi dışında kullanılmamalıdır. Yanlış dozlarda ve yanlış durumlarda kullanmak ilaca bağımlılık yapabilir, istenmeyen rahatsızlıklara davetiye çıkarabilir.

Atarax kimlere verilir? Atarax kaygı bozukluğu, anksiyete, içsel sıkıntı gibi ruhsal huzursuzluk hastalıklarının tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Atarax ilaç bu şekilde psikolojik bir rahatsızlığı olan hastaların tedavi edilmesinde kullanılan bir ilaçtır.

Atarax Şurup Ne İşe Yarar?

atarax şurup ne işe yarar

Şurup formu da bulunan Atarax ilacının temel görevi aynıdır. Hap yutamayan, hap için yaşı tutmayan kişilere şurup formunda olanı verilmektedir. 12 yaş üzeri çocuklarda kullanılan Atarax şurubu genelde 12 – 18 yaş arası bireylere verilmektedir.

200 ml ölçüde olan Atarax şurup doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Atarax şurubu günlük alacağınız doz sayısı ve ölçüsü doktorunuz tarafından kullanacak olan kişinin durumuna göre belirlenmektedir.

Atarax Hap Ne İşe Yarar?

atarax nedir 1

Atarax tablet ve şurup formu aynı etkilere sahiptir. Hap şeklinde olanı genellikle 18 yaşından büyük yetişkin hastalara verilmektedir. Atarax tablet ne işe yarar derseniz tedavi amacı şurup formu ile aynıdır.

Farklı mg ölçülerinde bulunan Atarax hapının kaç mg alınması gerektiği ve günlük dozu uzman tarafından söylenen şekilde alınmalıdır. Kişi kendi isteğine göre kullanmamalıdır.

Atarax Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibi atarax ilacında da olası yan etkiler bulunmaktadır. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri veya birkaçını gözlemlediğinizde en yakın sağlık kuruluşundan yardım isteyiniz.

Atarax prospektüsünde belirtilen yan etkilerden bazıları şunlardır:

  • Titreme
  • Kas kasılması
  • Halüsinasyon
  • İdrara çıkamama
  • Fazla duyarlılık
  • Şok etkisi
  • Nabzın yükselmesi
  • Ateş, ishal, kusma
  • Kaşıntı/Döküntü
  • Aşırı uyku hali veya uykusuzluk

Bu gibi belirtileri kendinizde fark ettiyseniz bir doktora görünmeyi ihmal etmeyin. Durumunuza göre ilacınız tamamen değiştirilecek veya dozunda değişiklik yapılacaktır.

Atarax ile İlgili Merak Edilenler

Atarax ilacı ile ilgili en çok merak edilen soruları aşağıda derledik. Siz de Atarax ilacıyla ilgili kafanızdaki soru işaretlerine cevapları aşağıda bulabilirsiniz.

Atarax 25 mg Nedir?

Atarax 25 mg hap formunda bulunan Atarax ilacının tablet dozudur. Anksiyete ve huzursuzluk gibi ruhsal tedavilerde kullanlan ilacın tedavi uygulanan kişiye göre dozu değiştirilir.

İlginizi Çekebilir:
Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır? Teknikler ve Tedavi

Atarax Antidepresan mı?

Hayır, atarax antidepresan değildir. Farklı sınıflara ayrılan ilaç grupları içerisinde Atarax ilacı antihistaminik ilaç gurubu içerisinde yer almaktadır.

Antihistaminik nedir derseniz alerjik etkilerin neden olduğu rahatsızlıkları tedavi eden bir türdür. Histamin bireyin alerjen olduğu maddeye maruz kaldığında ortaya çıkan bir tür kimyasaldır.

Atarax Uyku Şurubu mu?

Hayır, atarax uyku ilacı değildir. Yaygın olarak Atarax uyku ilacı olarak bilinse de aslında uyku ilacı değildir. Temel amacı ruhsal rahatsız tedavisidir. Fakat Atarax şurup yorumlarına bakıldığında kullananlar tarafından uyku etkisi yaptığı söylenmektedir.

Atarax Şurup Açıldıktan Sonra Ne Kadar Kullanılır?

Atarax şurup kapağı açıldıktan sonra 15 gün kullanılabilir, 15 günü geçtikten sonra bitmediyse bile kullanıma devam edilmemelidir.

Atarax Fiyatı Nedir?

Yanlış bir bilgiyle uyku ilacı olarak bilinen Atarax birçok kişi tarafından bu amaçla alınmaktadır. Atarax uyku ilacı fiyatı nedir diye merak edenler genelde uyku problemi tedavisi için bu ilacı araştırmaktadır.

Atarax şurup ve tablet fiyatı birbirine göre birkaç TL fark göstermektedir.

Atarax Şurup Fiyatı Kaç TL?

Genellikle düşük yaşlar için kullanılan Atarax şurup fiyatı ortalama 8.96 TL’dir.

Atarax Tablet Fiyatı Kaç TL?

Atarax 25 mg tablet fiyatı ortalama 11.60 TL’dir. Hemen hemen her eczanede bu fiyat ayarında verilmektedir.

Atarax Alerji Yapar mı?

Bazı kişilerde birtakım ilaçlara karşı alerjik durum oluşabilir. Atarax alerjiye iyi gelen antihistaminik türde bir ilaçtır. Yine de kullandığınız sırada kaşıntı, döküntü gibi etkiler fark ettiyseniz doktorunuza görünmelisiniz.

Atarax Alerji için Kullanılır mı? Alerjiye İyi Gelir mi?

Atarax ilacının tedavi hastalıklarından birisi kaşıntı döküntü gibi alerjik reaksiyonlardır. Bu gibi alerjik durumlarda doktor önerisi üzerine alerji için kullanılabilir.

Atarax Zararları Nedir?

Atarax ilacı doğru şekilde doğru tedavi yöntemleri için kullanıldığında bir zararı yoktur. Sadece her ilaçta olduğu gibi yan etki olasılıkları vardır. Böbrek, karaciğer hastası kişilerde ve hamilelerde zarara yol açabilir.

Atarax Bağımlılık Yapar mı?

Hayır, bilimsel olarak yapmaz. Atarax ilacının içerisinde bağımlılık yapan bir madde yoktur. Fakat yanlış dozlarda ve gereksiz durumlarda kullanıldığında kişiyi psikolojik olarak bağımlı yapabilir.

Atarax Uyku Hapı Kaç Saat Uyutur?

Atarax bir uyku hapı olmadığı için kaç saat uyutur bilgisi genel geçer bir bilgi değildir. Kullanan kişilerde uyku etkisi gözlemlense dahi bu etki kişiden kişiye değişen bir etkidir.

Atarax Kimler Kullanamaz?

Atarax ilacını karaciğer ve böbrek problemi olan kişiler, şeker hastaları ve hamilelerin kullanması sakıncalı bir durum olduğu için bir doktor tavsiyesi ile düşük dozlarda verilmesine dikkat edilmelidir. Bazı durumlarda kullanması tamamen sakıncalı olabilir.

Anne sütüne geçebileceği için hamilelik ve emzirme döneminde Atarax ilaç kullanılması önerilmemektedir.

Atarax Kullananlar Yorumları Nasıl?

Atarax 25 mg kullananlarda tedaviye yeni başladıklarında uyku hali yan etkisi gözlemlenmektedir. Birçok yorum ilacın fazla uyku hali yapabildiği yönündedir. Atarax şurup kullananlarda da bu şekilde uyku yan etkisi görülebilmektedir. İlacın herkeste farklı etki gösterdiği unutulmamalıdır. Kullanıcı yorumlarından ziyade sizde bıraktığı etki önemlidir.

Atarax Rahatlatır mı?

Rahatlatır cevabı kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Doğru bir hastalığın tedavisinde ve doğru dozlarla kullanıldığında rahatlatıcı etkisi gözlemlenecektir.

Atarax Tansiyon Düşürür mü?

Hayır, tansiyon düşürmez. Atarax ilacının tansiyon düşürücü bir etkisi yoktur, tansiyon hastalıklarında kullanılmaz. Sadece alerjik ve psikolojik olarak yatıştırıcı bir ilaçtır.

Atarax ilacı ile ile ilgili eczacının ağzından bilgi almak istiyorsanız videoyu izleyebilirsiniz;

Cilt hastalıklarından olan deri bütünlüğünde bozulma yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu