Moda & Stil

Skinny Fit ve Slim Fit Ne Demek? Farkı Nedir?

Kıyafet alışverişinde karşımıza çıkan skinny fit ve slim fit kavramları çok karıştırılıyor. Skinny fit ne demek slim fit ne demek detaylıca anlatalım. Pantolonlarda, gömleklerde, ceketlerde ve takım elbiselerde karşımıza çıkan kavramlar giysinin kalıbını tanımlamak için kullanır. Giysilerde bedenlerden ziyade kalıplar da çok önemlidir. Bedeniniz kalıplara göre değişkenlik gösterebilir.

Kıyafet denerken bazen kendi bedenimizi denememize rağmen olmadığını görürüz. Aynı şekilde bir markada x beden giyerken diğer markada y beden üzerimize olur çünkü kalıpları birbirinden farklıdır. Markalara veya modellere göre kalıplar birkaç cm değişkenlik gösterebilir. Değişen ölçü miktarı az olsa bile üzerimize giydiğimizde farkı anlarız. Bu yüzden skinny fit, slim fit gibi kalıpları bilerek alışveriş yapmak gerekir. Slim fit ve skinny fit farkına yazımızda göz atalım.

Slim Fit Ne Demek?

slim fit

Slim fit kalıp olarak vücudu saran bir yapıdadır ama vücudunuza tam yapışık değildir. Kalıp olarak dardır ancak vücuda tam oturmaz, biraz da olsa bol durur. Dar kalıp sevenler için aynı zamanda rahattır.

Slim fit jean vücudu sarsa da bileğe doğru daha boldur. Yapı olarak bilek kısmına doğru bollaşır, bilekler genelde yapışmaz. Bu yapısıyla dar pantolonlar arasında daha rahattır. Üst tarafı dar, alt tarafı boldur.

slim fit gömlwk

Slim fit gömlek aynı şekilde vücudu saran dar gömlek kalıbıdır. Skinny fit gömleklere göre daha rahattır. Vücuda tamamen yapılmaz ancak vücut ölçülerinize tam oturur. Oversize kalıpların tersine daha klasik bir tarzdır. Montlarda da duyduğumuz slim fit kavramı dar kalıp montlar için kullanılır. Slim fit montlar vücudunuza tam oturan yapıdadır. Kolları, uzunluğu ve genişliği tam tamına üstünüze oturur.

Slim fit takım elbiseler pantolon kalıbı slim fit olan ve ceketi tam oturan tarzlardır. Pantolonun bol durmasını istiyorsanız daha klasik tarzlar deneyebilirsiniz.

slim fit kombin

Slim fit pantolonların üzerine daha dar parçalar kullanarak kombinleyebilirsiniz. Hafif bol olan pantolonunuzu daha dar parçalarla tamamladığınızda çok tarz duracaktır. Üzerine dar hırkalar, bodyler, crpo toplar ve bluzlar tercih edilebilir. Erkek giyimde de aynı şekilde dar t-shirtler slim fit pantolona daha çok yakışacaktır.

İlginizi Çekebilir:
Büstiyer ve Bralet Sütyen Arasındaki Fark Nedir?

Skinny Fit Ne Demek?

skşnny fit

Skinny fit komple dar bir kalıptır. Ekstra dar olduğu için vücudu sarar ve toparlar. Vücuda tamamen yapıştığı için toparlayıcı etkisi sizi daha sıkı gösterir. Skinny fit gömlekler de aynı şekilde ekstra dardır, vücudu tamamen sarar. Slim fit kalıplar skinny fit kalıplara göre daha rahattır. Skinny fit vücudunuzu streç gibi sardığı için rahat değildir. Skinny fit t-shirt, gömlek, pantolon vücuda tamamen yapışan dar kalıptır.

skinny fit kombin

Skinny fit pantolon kalıbı daha çok kadın giyimde kullanılır. Erkeklerde genelde slim fit pantolonlar tercih edilmektedir. Erkek skinny fit pantolonlar çok revaçta değildir ancak oversize sweatshirt veya t-shirtlerinizle uyumlu şekilde kullanılabilir. Kadın skinny fit pantolonlar gömleklerle ve bluzlarla çok şık duracaktır. Kombininizi sporlaştırmak istiyorsanız vücudu saran dar pantolonunuzun üstüne daha bol ve salaş parçalar tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde crop top gibi parçalar da skinny fit jean pantolonları tamamlayacaktır.

Slim Fit ve Skinny Fit Farkı

slim fit skinny fit farkı nedir

Skinny fit ve slim fit farkı bariz olarak kalıptır. Slim fit ve skinny fit görünüşte çok farklı durmuyor ancak giydiğinizde kalıp olarak farklı hissettiriyor. İkisi de vücudunuzu saran bir yapıdadır ancak skinny fit çok daha dardır. Slim fit pantolonlarda üst kısım dar alt kısım daha boldur, bileklere doğru pantolon bollaşır. Vücudu sarmasına rağmen tam yapışmaz. Dar kalıplar arasında en rahatıdır. Skinny fit pantolonlara göre daha spordur.

Skinny fit pantolonlar hem dar hem de toparlayıcıdır. Çok dar olduğu için giydiğinizde daha sıkı gösterir. Vücudunuzu sarar ve sımsıkı durur. Çok rahat hissettirmez ancak sıkı bir görünüm kazandırır.

Gün içerisinde daha rahat ve spor kombinler yapmak istiyorsanız slim fit, daha şık ve klasik kombinler yapmak istiyorsanız skinny fit tercih edebilirsiniz. Skinny ve slim fit farkı çok belli olmamakla beraber ikisi de doğru parçalarla kombinlendiğinde şık duracaktır.

Erkek jeanlerde karşımıza çıkan slim fit ve skinny fit gibi kavramlarla ilgili aşağıdaki videodan yararlanabilirsiniz.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Louis Vuitton Erkek Çanta Modelleri

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu