Anne - ÇocukKişisel Gelişim

Bebeklere Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Kişisel, zihinsel ve dil gelişimi açısından bebeklere kitap okumanın faydalarını öğrenince bebeğinize sürekli olarak kitap okumak isteyeceksiniz. Özellikle de dil gelişimi hususunda oldukça yararlı olan kitapları bebek ile kısa sürede tanıştırmak gerekir. Kitap okumak, zihinsel bir eylem olduğu kadar kültürel bir eylemdir. Küçük yaşlardan itibaren kitap okuma alışkanlığı kazandırıldığında ise çocukların yetişkin bir birey olduklarında kitap okumayanlara göre bir adım daha önde oldukları aşinadır. Bebeklere kitap okumanın faydalarına detaylı şekilde değinelim ve tüm niceliklerinden bahsedelim.

Tüm Yönleriyle Bebeklere Kitap Okumanın Faydaları

bebeklere kitap okumanın nicelikleri nelerdir

Bebeklere kitap okumanın faydalarını tüm yönleriyle ele alalım. Zihinsel, fiziksel ve bilişsel olarak bebeklere kitap okumanın birçok faydası bulunur. Bebeklere kitap okumanın faydalarını öğrenen anne ve babalar bunu sürekli tekrarlamalı ve bebeğine bu alışkanlığı kazandırmalıdır.

 • Bebeğin, çevresinde yaşanan gelişmeler ile ilgili bilgi edinmesine aracılık eder.
 • Kelime ile hafıza haznesinin gelişim göstermesini, dinlenme yetisini tetikler.
 • Sayı, renk kullanarak bilgileri eğlenceli biçimde öğrenmesini sağlar.
 • Bebeğe, iletişimi erken dönemden itibaren öğretmeye yardımcı olur.
 • Bebeklere okunan ya da kendilerine gösterilen resimli kitaplar, onların görsel hafızalarının gelişimine katkıda bulunur.
 • İlerleyen zaman dilimleri içerisinde hayal gücü başta olmak üzere kelime dağarcığı ile yaratıcılık hususlarında kendilerini geliştirirler. 
 • Kitap okuma işi, düzenli bir hale getirildiğinde bebeğin büyüdüğünde de bu alışkanlıklarını devam etmesi kolay bir hal alacaktır. 
 • Kitap okurken bebeğin anne babalarına bakması ve mimiklerini anlamaya çalışmaları, bazı ifadeleri anlamaları açısından yararlıdır. 
 • Yüksek sesle tekrarlanan veya söylenen kelimeler, bebeğin dil kazanımına büyük katkı sağlayacaktır. 
 • Bebek, dinlemeyi öğrenir. 
 • Belki bir Baba bebeğini emziremez fakat onu kucağına aldığında ona yumuşak bir ses tonu ile kitap okuyabilir. Böylelikle ses aracılığı ile onunla mükemmel bir bağ oluşturmuş olur. 
 • Özellikle de yemeklerden sonra veya uykudan önce yapılacak düzenli okumalar ile bebeğin sakinleşmesi ve rahatlaması sağlanır. 
 • Bebeğin anne babasıyla beraber keyifli bir şekilde vakit geçirmesine yardımcı olur.
 • Bebeklik döneminden sonra gelen çocukluk döneminde özellikle de ana sınıfa başlama yaşı başta olmak üzere özellikle de eğitim hayatı boyunca kendisine okunacak bütün kitapları çok daha kolay bir şekilde anlamasına aracılık eder. 

Bebeklere kitap okumanın faydaları bu şekilde oldukça fazladır. Siz de bebeğinize her gün düzenli olarak kitap okuyarak kişisel gelişiminde yardımcı olabilirsiniz.

Bebeklere Kitap Okumak Neden Önemli?

Bebeklere kitap okumanın faydalarından sonra önemine değinelim. Bebeğe kitap okumak en başta bebeğinize kitap okuma alışkanlığını küçük yaşta empoze etmek ve bu alışkanlığını ömür boyu sürdürecek bir devamlılığa getirmesi için önemlidir. Sayılamayacak kadar çok faydası bulunan kitap okuma alışkanlığının küçük yaşta kazandırılması bu anlamda çok önemlidir. Aynı zamanda bebeğin bu sayede hafızası, kelime haznesi, iletişim kurma becerisi, anlama ve dinleme gibi duyuları gelişim gösterir.

İdeal Kitap Seçimi Farklı Yaşlar İçin Nasıl Olmalı? 

İdeal kitap seçimi, bebeklere kitap okumanın faydalarını görmek için önemlidir. Küçük bebeklerin, kitaplardaki görsel öğeler baktıklarında bir şeyi anlamalarını beklemek mantıksız olacaktır. Ancak bu resimlere odaklanmaları, görsel hafızalarının gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Resimlerdeki surat, desen, renk bebeklerin ilgilerini çeker. 

 • 4 ile 6 ay arası bebekler, kitaplara daha fazla ilgi gösterir. Bu kitapları tutmaya çalışabilir, dokunabilir ve ağızlarına dahi götürebilirler. Bu sebeple de bu ay grubundaki bebekler açısından tasarlanmış bez kitapları seçmek daha da mantıklı olacaktır.
 • 6-12 ay grubunda bulunan bebeklerde ise kitaptaki resimleri anlamaya başladıklarını söylemek mümkündür. Anne-babalar, kitabı okumaya başladıkları anda çocukları çeşitli sesler çıkararak tepki vermeye çalışacaktır. 12 aylık olduklarında ise sayfaları çevirmeye ve değişik görsel öğeler bakmaya çalışacaklar.
 • Bebeklere 6. aydan itibaren görsel şekilleri göstermek başta olmak üzere hafif bir ses tonu ile kitap okumanın faydaları oldukça büyüktür. 
İlginizi Çekebilir:
Bebek Diş Fırçası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebeklere kitap okumanın faydalarını en etkili şekilde görmek için onun dikkatini çekebilecek, ilgi alanına uygun ve gelişimini destekleyecek ideal kitapları seçmeniz gerekir.

Bebeklere Kitap Ne Zaman Okunmalı? 

Başlangıç aşamasında kitabın, bebeğe birkaç dakika boyunca okunması daha da faydalı olacaktır. Ancak bunu devamlı olarak tekrarlanmak daha da önemli olacaktır. Kitabı tek oturuşta bitirmeye çalışmak bebeği sıkacaktır. Bu nedenle belirli aralıklarla bebeklere kitap okumanın faydaları büyüktür.

Bebeklere Okunacak Kitapların İçerikleri Nasıl Olmalı? 

Kitap okurken içeriklerine çok dikkat etmek gerekir. Kitabı öncesinde kendiniz okuyup içeriğinden emin olduktan sonra bebeğinize okuyabilirsiniz.

 • Bebeklerin, dokunduklarında adeta his edebilecekleri görsellere sahip olan kitapların tercih edilmesi gerekir. 
 • Eşyalar, gezegenler, meyveler, hayvanlar gibi konulara sahip olan kitapların tercih edilmesi bebeklere çok daha fazla fayda sağlayacaktır.
 • Renk ile görsel açıdan zengin içerikli olan kitapların tercih edilmesi gerekir.
 • Bebeklerin gelişim aylarına uygun bir şekilde hazırlanmış olan kitapların seçilmesi gerekir.
 • Bebeklere anlatılan hikayenin içeriği karmaşık olmamalı, bebeğin çok rahat bir şekilde anlayacağı basit ve sade bir dil ile anlatım alınmalı.
 • Özellikle de bebeğe okunacak ilk kitabın çok daha sade ve çok daha kısa olması gerekir.

Bebeklere Kitap Okumak Onlarda Nasıl Bir Etki Oluşturur? 

Kendisine karşı kitap okunan bebekler, başta dikkat süreleri artmakla birlikte zihinsel açıdan erken bir gelişim meydana gelmesine fırsat yaratabilir. Kitaplar, psikolojik açıdan olumlu etkilere sahiptir ve bebeklerle ilgilenip ona şefkat ile dokunduktan sonra onların sakinleştiğini görmek mümkündür. Bu da ancak kitap ile olacaktır. Kitap içeriğini okuma biçimi de ayrı bir etki oluşturur. Kelimeleri vurgulayarak ve karakterlerin taklitlerini yaparak veya hayvanların çeşitli seslerini çıkararak, miniklerin dikkatini çekmek mümkündür. 

Bebeklere Kitap Okumak ile İlgili Merak Edilen Sorular

bebeklere kitap okumanın faydaları nelerdir

Bebeklere kitap okumanın faydalarından bahsettiğimiz yazımızda kişisel gelişimleri tüm merak edilen detaylara değindik. Ebeveynlerin aklında kalan soru işaretlerini gidermek için merak edilenlere aşağıda cevap verdik.

1 Aylık Bebeğe Kitap Okunur mu?

Evet, okunabilir. Bazı uzmanlar bebeğe bilinçlenmeye başladığı 6 aydan itibaren kitap okunmasını önerirken bazı uzmanlar ise anne karnından itibaren okumayı tavsiye etmektedir. Bu tamamen sizin kararınıza kalmış bir durumdur. Bebeğiniz doğduğundan itibaren kitap okumanızın zararı değil pek çok yararı olacaktır.

Yeni Doğan Bebeğe Nasıl Kitap Okunur?

Yeni doğan bebeğe her gün 5 – 10 dakika kitap okunmalıdır. Bebeğin ilgisini çekebilecek sesli, ışıklı, bol resimli kitaplar tercih edilebilir. Kitap bebeğin eline verilecekse kağıt parçalarını yutmaması için yırtılmayacak kumaş şeklinde kitaplar kullanılmalıdır.

Bebeğin İlk Kitabı Nasıl Olmalı?

Bebeğin ilk kitabı dikkatini çekecek şekilde bol resimli, kısa ve öz cümlelerden oluşan, dikkatini çekebilecek ışık, renk, ses ve etkinlik gibi özelliklere sahip bir kitap olmalıdır. Kitap bebeğin dikkatini çektiğinde okurken sizi dinlemesi daha muhtemel olur.

Anne Karnındaki Bebeğe Kitap Okunur mu?

Evet, anne karnındaki bebeğe kitap okunur. Tamamen annenin kararına kalmakla birlikte anne karnında bebeğe kitap okunduğunda bebek annenin sesine alışarak annesinin sesini duydukça huzurlu hissedecektir.

Bebeklere Kitap Okumak için En Uygun Yaş Aralığı Nedir?

Bebeklere kitap okumak için en uygun yaş aralığı genellikle doğumdan itibaren başlar. İlk aylarda bebeklerin görsel ve işitsel algıları gelişmeye başlar ve onlara renkli ve dokulu kitaplarla sesli okumalar yapmak, bebeklerin dikkatini çekip ilgisini uyandırabilir. 6 – 12 ay arasındaki zaman diliminde kitap okumaya başlayabilirsiniz.

Kitap Okumak için Bebeklerle Nasıl Etkileşim Kurabiliriz?

Sesli okumalar yaparak, görselleri onlara göstererek, etkileşimli kitaplar kullanarak, yüz ifadelerinizle okuduğunuz kitaba destek vererek, kitap okurken onunla konuşup sorular sorarak, kitapları tekrar edip öğrenme sürecini hızlandırarak etkileşim kurabilirsiniz. Bebekler her seferinde uzun süre kitapla ilgilenmeyebilirler. Onların dikkat süreleri kısa olabilir, bu yüzden kısa ve etkileşimli kitap okuma seansları düzenlemek önemlidir.

Bebeklere Kitap Okumak Sosyal Bağlarını Güçlendirir mi?

Evet, bebeklere kitap okumak sosyal bağlarını güçlendirebilir. Kitap okuma etkinlikleri, bebeklerle ebeveynleri veya bakıcıları arasında sıcak bir etkileşim ve bağ kurma fırsatı sunar. Yakın fiziksel temas, göz teması, sesli etkileşim gibi sosyal bağları güçlenir.

Uzman gözüyle bebeklere kitap okumanın faydalarını dinlemek isterseniz aşağıdaki videodan faydalanabilirsiniz.

Okul Öncesi Dönemde Çocuklara Kitap Okumanın Faydaları

Çocuklarda Öfke Kontrolü yazımızda faydalı olabilir!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu