Sağlık

Göbek Deliği Neden Kokar? Nasıl Geçer? 10 Sebep

Göbek deliği kokusunun farklı nedenleri olabilir ancak rahatsız edici kokunun başlıca nedeni temizliğinin doğru şekilde sağlanmamasıdır. Gerekli hijyenin sağlanması ve temizliğine önem verilmesi gerekir. Vücudumuzdaki bakteriler için en uygun alanlardan biri de göbek deliğimizdir. Özellikle nemli veya ıslak kaldığında bakteriler için daha cazip hale gelir. Göbek deliği neden kokar birlikte öğrenelim.

Göbek Deliği Kokusu Sebepleri

göbek deliği kokusu neden olur

Göbek deliği neden kokar diyorsanız ana sebebi genelde hijyendir ancak birden çok sebepten kaynaklanabilir. Kokunun bir ileri boyutu da göbek deliğinden kokulu sıvı gelmesidir. Durum ilerledikçe daha can sıkıcı bir hale gelir ve rahatsız eder. Kokuyu fark ettiğinizde önüne geçmek için hijyeni sağlamalı ve gerekirse uzman bir doktora görünmelisiniz. Göbek deliği kokusu sebeplerini aşağıda sıraladık.

  • Temizliğe Dikkat Edilmemesi

Göbek deliği kokusunun başlıca sebeplerinden biri temizliğine önem verilmemesidir. Yeteri kadar temizlenmediğinde göbek deliği çevresinde bakteriler çoğalabilir, ölü deriler birikebilir ve kötü kokuya sebep olabilir. Bölgenin yeterince havalandırılması, temizlenmesi ve ıslak kalmaması gerekir. Vücut temizliğimiz sırasında göbek ve çevresini de es geçmemeliyiz.

  • Egzama

Vücuttaki kuruluk ve kaşıntı olarak ortaya çıkan egzama rahatsızlığı göbek deliğinde de meydana gelebilir. Fazla kaşıntı ve kuruluk bölgenin iltihaplanmasına ve kötü kokmasına neden olabilir. Egzama rahatsızlığı için cildiye uzmanından özel kremler istenebilir.

  • Göbek Piercingleri

Göbek piercingleri direkt olarak sebep olmasa da işlemin yanlış yerlerde yaptırılması böyle sonuçlar doğurabilir. Piercing gibi iğneli işlemler önemsenmeden hijyensiz ortamlarda yapıldığında sonrasında kötü sonuçları beraberinde getirecektir. İşlem sırasında gerekli hijyen sağlanmadıysa (eldiven takılması, kişiye özel tek seferlik malzemelerin kullanılması vb. gibi) sonrasında bölgede enfeksiyonlar oluşabilir. Bunun devamında da kötü koku ve iltihap gelir. İğneli işlemler yapılırken işlem yapılan yerin steril olması ve hijyen kurallarına dikkat etmesi gerekir.

Yalnızca takıldığı sırada değil sonrasında da hijyenin sağlanması çok önemlidir. Piercing taktırdıktan sonra bölgenin temizliğine daha çok dikkat edilmelidir çünkü bölge bakterilere daha açık hale gelir. Takılan piercing sürekli temizlenmeli, ıslak veya nemli şekilde takılmamalıdır.

  • Kıyafet Yünleri

Özellikle kış mevsimlerinde giyilen yünlü ve pamuklu kıyafetler çukur bir yer olan göbek deliği bölgesinde birikerek kokuya neden olabilir. Fark etmeseniz de giyilen kıyafetlerin yünleri göbek deliğinizde birikinti haline gelebilir. Biriken yünlerde bölgenin kötü kokmasına neden olur. Yünlü kıyafetler giydiğinizde temizliğe ekstra dikkat etmeniz gerekir.

  • Cerrahi İşlemler
İlginizi Çekebilir:
Tarçın Nasıl Yetişir? 10 Maddede Faydaları Nelerdir?

Göbek ve çevresinde herhangi bir operasyon, estetik müdahale veya ameliyat geçirildiyse devamında göbek deliği kokusu olabilir. Böyle işlemler sonrası vücut enfeksiyona açık bir hale geldiği için temizliğine dikkat etmek gerekir. Kokudan başka akıntı, iltihap gibi şikayetler varsa doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

  • Kist Olması

Göbek bölgesinde meydana gelen kistler göbek deliği kokusuna sebep olabilir. Koku dışında ağrı, akıntı, sancı gibi şikayetleriniz varsa mutlaka uzman bir doktora görünmelisiniz. Temizliğinize dikkat etmenize rağmen göbek deliği kokusu geçmiyorsa başka rahatsızlıkların habercisi olabilir. Doktorunuza görünüp gerekli tahlilleri yaptırmanız daha iyi olacaktır.

  • Terleme

Yaz aylarında fazla terleme vücudumuzun belirli yerlerinde kötü kokulara neden olabiliyor. Göbek deliği de bunlardan biridir. Havasız kalması ve bakterilere açık bir bölge olması nedeniyle sıcak günlerde terlemenin de etkisiyle kötü kokabilir.

  • Omfalit

Göbek deliği enfeksiyonu olan omfalit hastalığı yeni doğan bebeklerden başlayarak her yaş grubunda görülebilecek bir rahatsızlıktır. Göbek deliğinde meydana gelen iltihaplanmada doktorunuzun vereceği ilaç tedavisiyle üstesinden gelinebilir.

  • Çeşitli Enfeksiyonlar

Göbek deliğinde fark edilmeyen enfeksiyon durumları kokuya hatta iltihaba neden olabilir. Göbek bölgenizin havasız kalması, yeterli hijyenin olmaması gibi başlıca nedenler devamında bu durumlara sebebiyet verebilir.

  • Mantar

Bakterilerin kontrolsüz şekilde çoğalmasıyla meydana gelen vücut mantarının oluşabileceği yerlerden birid de bakterilere açık göbek deliğidir. Egzama, mantar, enfeksiyon gibi sorunları fark ettiyseniz bir cildiye doktoruna görünerek yardım alabilirsiniz. Doktorunuzun önerdiği gerekli ilaç ve kremleri kullandığınızda şikayetiniz zamanla iyileşecektir.

Sağlık problemi nedenleri dışında kötü kokunun ana nedeni hijyendir. Temizliğine dikkat etmenize rağmen göbek deliği kokusundan rahatsızsanız olası diğer sebepler için doktora görünmelisiniz.

Göbek Deliği Kokusu Nasıl Geçer?

Göbek deliği kokusunu geçirmek istiyorsanız yapmanız gereken çok basittir: bölgeyi temiz tutmak. Duşunuz sırasında göbek deliğini ve çevresini bol su ve sabunla temizlemeniz yeterli olacaktır. Olağan vücut temizliğinize ekstra olarak bir çaba göstermenize gerek olmadan göbek bölgesini yıkamanız yeterlidir. Bunun dışında göbek deliğinde krem, nemlendirici, losyon gibi ürünleri kullanmamalı; bölgeyi ıslak ve nemli bırakmamalısınız. Duş sonrasında iyice kurulamalı ve bölgeyi havasız bırakmamalısınız.

Kokunun geçmediği durumlarda cildiye uzmanına gözükmenizde fayda vardır. Kokunun yanında iltihap, kaşıntı, kızarıklık gibi şikayetler varsa mutlaka bir uzmana görünmelidir.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Cereyanda Kalmak Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu