Diyet & Beslenme

Gelelim Kuru Fasulyenin Faydalarına | 10 Madde

Sofralarımızın vazgeçilmez yemeklerinden olan, pilavın yanında aranan lezzet kuru fasulyenin faydalarını öğrenince daha çok yemek isteyeceksiniz. Kuru fasulye içerisindeki lif, antioksidanlar, protein, demir, B vitaminleri, potasyum, magnezyum, çinko ve bakır sayesinde çok faydalıdır.

Düzenli olarak fasulye yemek kalp hastalığı, diyabet, kolorektal kanser riskini azaltabilir ve kilo kontrolüne yardımcı olur. Fasulye yemeği doyurucudur, bu nedenle daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve aşırı yemekten kurtulursunuz.

Kuru fasulyenin faydaları arasında kan şekeri seviyesini düzenleme, kalp sağlığını iyileştirme, demir eksikliğini azaltma, kanseri önlemeye yardımcı olma, enzimleri artırma, doğum kusurlarını önleme, göz sağlığını iyileştirme, PMS sendromlarını kontrol etme, eklemleri koruma ve depresyonu azaltma yer almaktadır. Ayrıca çok iyi protein ve lif kaynağıdır.

Kuru Fasulyenin Faydaları

kuru fasulyenin faydaları

Yaşlandıkça, daha fazla beslenmeye ve daha az kaloriye ihtiyacımız olur ve kuru fasulye tam olarak bunu sunar. Yarım fincan fasulye yaklaşık 100 kalori içerir. İnsanlarda gaz yapmakla ün salmış olsa da, bu fasulyeyi tüketmemek için bir neden değildir. Uzmanlar, sağlığınız için mükemmel olduğundan haftada yaklaşık üç fincan bakliyat tüketmenizi tavsiye ediyor. Kuru fasulyenin faydalarına detaylıca birlikte göz atalım.

  • Lif Bakımından Zengindir

Lif vücudunuzun tok hissetmesine yardımcı olur, böylece gün içinde fazla yemek zorunda kalmazsınız. Beslenmedeki en önemli besinlerden biridir ve sindirim sisteminizin düzgün çalışmasını sağlar. Aynı zamanda kalp sağlığı için de harikadır.

Barbunya ve kuru fasulye çeşitleri, lif açısından zengindir. İçerisindeki yüksek lif içeriği uzun süre tok hissetmenizi sağlamanın yanı sıra kolesterolü düzenlemeye de yardımcı olur. Haftada üç ila dört kez fasulye yemek, kan basıncınızı büyük ölçüde iyileştirebilir ve kalp hastalığı riskinizi de azaltabilir.

  • Kan Şekerini Düzenler

Şeker hastalığına yakalanma riskiniz varsa veya zaten şeker hastasıysanız, kuru fasulyenin glisemik indeksinin düşük olduğunu duymak sizi mutlu edecektir. Bu kan şekeri seviyelerinin aniden yükselmesine neden olmayacağı anlamına gelir. Fasulyede bulunan besinler vücuda yavaş salındığından diğer birçok gıdaya göre daha uzun süre aç kalmamızı engellerken, devam etmemiz için enerji sağlar.

  • Kalp Sağlığını İyileştirir

Kuru fasulyenin lif içeriğini yukarıda belirttik. Ayrıca suda çözünen vitaminler, özellikle tiamin, riboflavin, niasin ve folasin açısından da zengindirler. Folat, homosistein konsantrasyonlarını düşürmek için hayati önem taşır ve beslenmenizde yeterli folat yoksa, homosistein seviyeniz yükselir ve kalbinize ve kan damarlarınıza zarar verebilir. Fasulye iyi miktarda potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerir, bunların hepsi sağlıklı elektrolitler ve minerallerdir ve bunlar bir araya geldiklerinde kalp hastalığı ve yüksek tansiyon riskini en aza iner.

  • Demir Eksikliğini Azaltır
İlginizi Çekebilir:
Spirulina Nedir? Faydaları Nelerdir? 10 Madde

Demir eksikliği insanlarda en sık görülen eksikliklerden biridir ve aneminin önde gelen nedenidir. Demir açısından zengindir, yarım fincan haşlanmış kuru fasulye ise 3,3 mg demir içerir.

  • Kanseri Riskini Azaltır

Vücudunuzu hücrelerinize zarar verebilecek ve kansere yol açabilecek serbest radikallere karşı koruyan antioksidanlarla doludur. Bir araştırma, haftada 4 veya daha fazla porsiyon kuru fasulye yiyen kadınların hem rektum hem de kolon kanserlerinde bulunan bir öncü olan kolorektal polip oluşumunun daha düşük olduğunu buldu.

  • Protein Kaynağıdır

Kuru fasulyenin faydalarından biri de protein miktarının yüksek olmasıdır. Yaklaşık yarım fincan kuru fasulye, tavuk, balık veya etle aynı miktarda protein içerir. Veganlar ve et tüketen insanlar, fasulyeye mükemmel bir alternatif olarak kolayca güvenebilirler. Bu sayede vücutları için gerekli olan proteini karşılamış olurlar.

  • Göz Sağlığını İyileştirir

İçeriği çinko, A vitamini ve bioflavonoidlerden oluşur. Çinko, göz sağlığımıza fayda sağlayan görme destekleyici bir besindir. Başlıca görevi, beta karoteni görsel sistem ve vücut tarafından kullanılabilecek bir formda A vitaminine dönüştürmektir. Bioflavonoidler, sağlıklı göz hücrelerine zarar veren serbest radikalleri nötralize ederek göz sağlığını artıran antioksidanlardır. Kuru fasulyenin faydaları arasında göz sağlığına etkisi de vardır.

  • PMS Sendromunu Kontrol Eder

Araştırmalar, yüksek miktarda kuru fasulye tüketen kadınların, az miktarlarda veya hiç tüketmeyen kadınlara göre daha az ruh hali değişikliği ve kramp yaşadığını gösterdi. Kuru veya yeşil fasulyenin tümü harika manganez kaynaklarıdır, manganez PMS sendromunu hafifletir.

  • Depresyonu Azaltır

Günlük folat ihtiyaçlarının karşılanması depresyonla daha iyi başa çıkmaya yardımcı olabilir. Yeterli folat tüketimi, vücudunuzdaki homosistein üretimindeki artışı önleyebilir. Bu hormonun çok fazla olması kan akışınızı ve diğer önemli besin maddelerinin beyne gitmesini azaltabilir ve bu da uyku, iştah ve ruh halini düzenleyen dopamin, norepinefrin ve serotonin üretimini bozabilir.

Kuru fasulyenin faydalarını uzman bir ağızdan dinlemek isterseniz videodan faydalanabilirsiniz.

Göz atmak isteyebilirsiniz; 15 Madde ile Patlıcanın Faydaları ve Zararları

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu