Diyet & Beslenme

Yeşil Sebzelerden Kabağın Sağlığa 10 Faydası Nedir?

Yemeklerimizde, mezelerimizde ve aperatiflerimizde kullandığımız kabağın faydalarını öğrenince sofralarınızdan eksik etmek istemeyeceksiniz. Oldukça sağlıklı sebzelerden kabak; kilo vermeyi destekler, sindirimi iyileştirir, göz sağlığını korur, kolajen oluşumunu artırır ve yaşlanmayı geciktirir. Daha birçok detaylı faydasına yazımızda birlikte göz atacağız.

Kabak Sebzesi Faydaları Nelerdir?

kabak sebzesi faydaları

Yeşil sebzelerden olan kabak, salatalığa benzer. Çok iyi pişmezse tadı yavan olur. Sevmiyor olabilirsiniz ancak kabağın sağlık açısından inanılmaz faydalarını görmeden buna karar vermeyin deriz. Birçok faydayı içeren bu besini sevmeseniz de tüketmeye çalışmalısınız.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kabak; minimum miktarda kaloriye sahip, düşük nişastalı bir sebzedir ve bu özelliği onu diyetlerin çok tercih edilen bir parçası yapar. Hatta yağ yakmayı çok daha kolay hale getiren yüksek lif ve su içerir.

İnsanlar normalde yemek yedikten hemen sonra acıktıkları için kilo alırlar. Kabak glisemik değeri düşük bir besin olduğundan uzun saatler boyunca tok tutar ve tüketim alışkanlıklarınızı dengeler. Meyve ve sebze tüketmek sağlıklı bir kilo verme yöntemidir.

Kardiyovasküler Sisteminize Bakar

Kabak içerisindeki yağ, sodyum ve kolesterol miktarı oldukça düşüktür. Kalp sağlığı için temel gereksinimlerden olan iyi miktarda potasyum içerir. Bol miktarda vitamin folat ve magnezyum, homosistein gibi amino asitleri ortadan kaldırmaya ve parçalamaya yardımcı olur. Özellikle yüksek tansiyon, felç ve kalp krizi risklerini azaltır.

Astım Hastalığına İyi Gelir

Kabak iyi bir C vitamini ve bakır kaynağıdır. Anti-inflamatuar özellikleri onu solunum problemlerine karşı iyi bir mücadele maddesi yapar. Akciğerleri temizler ve açık tutar. Astım rahatsızlığı olanlara bu yapısı sayesinde iyi gelmektedir.

Sindirimi İyileştirir

Yüksek miktarda karbonhidrat tüketmek sindirim sisteminin düzgün çalışmasını engeller. Vücudunuz düzgün atılımı sağlamak için gereken miktarda lif almazsa ve kısa sürede tedavi edilmezse oldukça sorunlu sendromlara yol açabilir. Kabaktaki yüksek su içeriği, IBS ve ülserle ilgili hastalıkları önleyen doğal bir kabızlık giderici görevi görür.

Kabaktaki lif, bağırsaktaki fazla suyu emmeye yardımcı olur ve atıkların sorunsuz geçişi için nem sağlar. Buda düzenli sindirim sağlar. Ancak her şeyin fazlası tehlikelidir. Bu nedenle, fazla lif şişkinliğe ve gaza neden olabilir.

Göz Sağlığını Korur

Kabak sebzesi vücutta Vitamin-A’ya dönüştürülen lutein, Beta-karoten gibi bitkisel besinler açısından iyi bir içerik sunar. Vitamin-A, vücuttaki aktif hücrelerin gelişimi ve iyi görmenin sağlanması için gereklidir.

Ayrıca salatalık gibi kabak da gözlerin şişmesini önlemek için kullanılabilir. Gözlerinizde şişlik oluşuyorsa bir hafta boyunca her gün gözlere 30 dakika bir dilim çiğ kabak koyarsanız farkı göreceksinizdir.

İlginizi Çekebilir:
Yer Fıstığının Besin Değeri ve Sağlığa 10 Faydası

Kollajen Oluşumunda Etkilidir

Mükemmel bir temiz cilde sahip olmak için her gün en az 2 litre su tüketmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Kabak, iyi bir cilt elde etmek için su ile aynı rolü oynar. Yüksek su içeriği, Vitamin-C ve riboflavin sayesinde kolajenin olgunlaşması hızlanır ve size taze bir cilt sunar. Ayrıca kabak sebzesinde %95 oranında su olduğu için cildinizi nemlendirir.

Unutmayın ki tükettiğimiz meyve ve sebzeler su ihtiyacının sadece %20’sini karşılar. Su alımı hala beslenmenin önemli bir parçasıdır.

Yaşlanmayı Geciktirir

Kabaktaki karotenoidlerin varlığı, vücudunuzdaki hücrelerin gençleşmesine yardımcı olur ve erken yaşlanmayı durdurur. Ciltte, herhangi bir ciddi hasarı önler. Kolajenin oluşmasını hızlandırması sayesinde cildiniz daha kolay yenilenir.

Kemikleri ve Dişleri Güçlendirir

Kabak Vitamin K açısından zengin bir besindir. K vitamini kemiklerin ve dişlerin güçlenmesine yardımcı olur. Yukarıda belirtildiği gibi, kabak ayrıca kalsiyum ile karıştırıldığında kas kasılmalarının iyileşmesine katkıda bulunan magnezyum açısından da zengindir.

Hamilelikte Yardımcı Olur

Kabak pek çok besin maddesi açısından zengin olduğu için diğer yeşil sebzelerle birlikte hamilelikte mutlaka tüketilmesi gereken bir sebzedir. Dokuz ayın sorunsuz geçmesine yardımcı olmak için kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur, aynı zamanda aşırı ruh hali değişimlerini nötralize eder. Ayrıca, kırmızı kan hücrelerini kolayca geliştirerek kadınların belirsiz kan kaybıyla başa çıkmasını sağlar. Folik asit varlığı nedeniyle bazı doğuştan gelen sakatlık riskini de ortadan kaldırır.

Detoks Etkisi Görür

Sindirimi kolaylaştırması, cildi iyileştirmesi, vücuttaki su ihtiyacını karşılaması ve kilo vermeye yardımcı olması ile kabak vücudumuzda adeta detoks etkisi görür. Vücudumuzdaki kötü maddeleri arındırırken sağlıklı bir etki bırakır. Diyet yapanlar ve sağlıklı beslenmeye dikkat edenler beslenme düzenlerinde kabak besinine mutlaka yer vermelidir.

Kabak Sebzesi ile İlgili Merak Edilenler

Yeşil kabak sebzesi içerisinde vitaminler, nasıl tüketileceği ve etkileri merak edilen sorular arasındadır. Sizin için kabağa dair diğer soruları aşağıda derledik.

Yeşil Kabakta Hangi Vitaminler Var?

Yeşil kabak içerisinde A, C, K ve B6 vitaminleri bulunmaktadır. Bunun dışında demir, kalsiyum, çinko, potasyum, manganez gibi faydalı besin değerlerini de içerir.

Kabak Tuvalete Çıkarır mı?

Tuvalete çıkmakta zorlanan kişiler çare olarak kabak bağırsak çalıştırır mı diye merak etmektedir. İçerisindeki yüksek lif yapısı ve bol su miktarı sayesinde kabızlık çözümü için kabak sebzesi tüketilebilir. Kabak ishal yapar mı diye endişe etmemeniz için tüketirken çok aşırıya kaçmayın.

Kabak Tansiyonu Düşürür mü?

Kabak suyu tansiyon yüksekliğine iyi gelir mi sorusu ilaçsız tansiyon düşürme yöntemi arayanların merak ettiklerindendir. Kabak sebzesinin tansiyona iyi geldiği ve düşürücü bir etkisi olduğu bulunmaktadır. Tuzsuz ve yağsız şekilde düzenli olarak tüketildiğinde faydalı etkileri görülecektir.

Kabak Nasıl Tüketilir?

Kabak damak zevkine göre farklı şekillerde tüketilebilir. En yaygın şekli kızartmadır ancak yüksek derecede ve bol yağ ile kızartmak faydalı değildir. Bunun yerine haşlayarak, baharatlarla fırınlayarak veya rendeleyip meze yoğurtlu mezelere katarak tüketilebilir.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Kaymak Buzlukta Saklanır mı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu