Kişisel Gelişim

Dedublüman Ne Demek? 5 Soruda Merak Edilenler

Müzik sektöründe sevilen gruplardan biri haline gelen Dedublüman ne demek diye merak edilir. Grubun ismi az duyulmuş, farklı ve dikkat çekicidir. Daha önce duyulmamış kelimelerden olan Dedublüman ne demek sorusu herkesin aklını kurcalar. Duygusal müzikleriyle dikkat çeken ve listelerin bir numarasına yerleşmeyi başaran grup kitle kazandıkça hakkında merak edilenler de artmıştır. Mustafa Yavuz, Besim Talı, Hazar Altın, Kıvanç Kumlu, Kurthan Sarpkaya ve Çağrı Çelik olmak üzere altı kişiden oluşan müzik grubu ismini yeni duyursa da aslında 2010 yılında kurulmuştur.

Grup İsmi Dedublüman Ne Demek?

İsmini tüm müzik platformlarında ve listelerde duyurmaya başlayan grup hakkında en çok merak edilenlerden biri de kelime olarak ismin ne anlama geldiğidir. Geniş dinleyici kitlesine ulaşan grup ile yapılan röportajlarda en çok sorulan sorulardan biri grup isminin ne anlama geldiğidir. Dedublüman terimi günlük yaşantımızda çok kullanılan bir kelime değildir.

Ruh bilimi alanında karşımıza çıkan terimin anlamı tek kelimeyle açıklanamayacak kadar derindir. Kendi içerisinde derin alt dalları ve deneyleri bulunan ruh bilimi alanında terimleri açıklamak için ilişkili terimleri de açıklamak gerekir. Dedublüman kelimesinin anlamını yazımızda detaylı şekilde ele aldık.

Ruh Bilimi Terimi Dedublüman Ne Demek?

Ruh bilimine göre dedublüman ne demek sorusuna özetle cevap verecek olursak; bir kişinin aynı anda iki yerde bulunması durumudur. Terim anlamını açıklayacak olursak ise; kişinin ruhun etkisine girerek bedeninde bulunan maddelerden arınması, onları istediği şekle sokabilmesi ve başka bir yerde ortaya çıkarmasıdır. Kişi ruhun etkisine girerek materyalizmden tamamen uzaklaşır ve artık duyu organlarıyla maddeleri algılayamayacak hale gelir.

Ruhen yoğunlaştığı bu anda iki yerde aynı anda var olma haline dedublüman denir. Yerlerin birinde yoğun, diğerinde ise çok az halde bulunur. Az olan haline süptil (maddenin bilinen üç halinin dışındaki daha ince ve daha az yoğun olan hali) denir. Dedublüman ne demek sorusuna verilecek en özet cevap budur.

Bir yerde suptil, diğer yerde ise yoğun şekilde bulunan beden yoğun şekilde ruh bilimiyle ilgilenenlerin anlayacağı bir durumdur. Bu olaya genelde alimlerde, sufilerde ve derin ruh bilimiyle uğraşanlarda rastlanır. Bedendeki ruhun bazı parçalarını demataryalize ederek (beş duyu organıyla algılanamaz hale getirerek) farklı şekillere sokabilmek, hatta başka yerlerde yeniden şekillendirebilmek dedublüman olarak adlandırılır.

İlginizi Çekebilir:
Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır? Teknikler ve Tedavi

Ruhla beden arasındaki ilişki zayıfladığında ortaya çıkan durumlardır. Bu durum herkesin yapabileceği bir şey değildir. Yüksek maneviyata, ilime ve bilgiye sahip olmak gerekir. Ruh bilimi ile ilgili tüm detaylara hakim olan, bu alanda yıllardır ilerleyen kişiler ancak anlayacaktır. Sadece belirli şartlar altında, belirli kişilerde kendiliğinden veya deneysel olarak gerçekleşebilir.

Grup İsmi Dedublüman Ne Demek?

grup dedublüman ne demek

2010 yılında kurulan ve son zamanlarda popüler hale gelen başarılı müzik grubu Dedublüman, dikkat çekici ismi ve etkileyici şarkılarıyla kitlesini genişletmeye devam eder. Dedublüman grubunun isminin anlamı kişinin aynı anda iki farklı yerde iki bedenle var olmasıdır. Ruh biliminde kullanılan terimin anlamı oldukça derindir.

Başarılı rock grubu Dedublüman bir söyleşisinde bu ismi seçtiklerine pişman olduklarını belirtmiştir. Söylenmesi, okunması ve yazması zor olduğu için pişmanlık duyduklarını ancak geçmişten gelen bu takma adın peşlerini bırakmadıklarını şakayla belirtmişlerdir. Şimdilerde olsa bu ismi koymayacaklarını söyleseler de farklı isimleri dikkat çekmelerinde rol oynamıştır.

Dedublüman Kelime Kökeni Nedir?

Dilimizde dedublüman kelimesine ait en eski kaynak 1961 yılında Mustafa Nihat Özön tarafından yazılan Türkçe Yabancı Kelimeler Sözlüğü’dür. İlk olarak burada geçen dedublüman kelimesi sonrasında ruh biliminde yaygınlaşmış olsa da günlük dilde kullanılır. Kelimenin kökeni ise Fransızca dilinden geçmiştir. Fransızca dilinde karşımıza çıkan deduction kelimesi tümdengelim; Latince dilinde ise deducere kelimesi sevk etmek, sonuç çıkarmak anlamına gelir. Anlamsal olarak bağdaştırdığımızda kelimenin kökeni Fransızca ve Latince ile bağdaştırılabilir.

Dedublüman Nasıl Okunur?

Dedublüman ne demek sorusundan sonra merak edilen bir diğer soruya değinelim. İlk bakışta farklı gelen dedublüman kelimesi nasıl okunur diye merak edilir. Kelime köken olarak Fransızca ve Latince dillerinden geliyor olsa da okunuş olarak herhangi bir değişiklik yoktur. Okurken yazıldığı gibi okunur ve herhangi bir değişiklik görülmez.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Saudade Ne Demek? Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımı

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu