Sağlık

Tarçın Nasıl Yetişir? 10 Maddede Faydaları Nelerdir?

Tarçının faydaları bazı yönden zencefil ve zerdeçala benzer. Baharatlar arasında oldukça farklı bir tada sahiptir. Genelde öğütülmüş toz hali kullanılır. Çubuk şeklinde olanlarını da bulmak mümkündür.

Tarçın Seylan ve Çin tarçını olmak üzere iki ana çeşide ayrılabilir. Bu farklı varyantların kendine has yararları vardır. Faydaları arasında yaşlanma sürecini yavaşlatmak, iltihabı yönetmek, kan şekerini düzenlemek, kanserle savaşmak ve bakteriyel enfeksiyon geliştirme olasılığını azaltmak yer alır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini iyileştirme ve insüline duyarlılığı artırma yer alır.

Nerede ve Nasıl Yetişir?

tarçın ağacı nasıl yetişir

Tarçın bir tropikal iklim bitkisidir. Brezilya, Endonezya ve Malezya başta olmak üzere tropikal iklim görülen bölgelerde yetişmektedir. Aromalı bir kokusu olan ağacı en çok bu bölgelerdedir. Türkiye’de uygun bir iklim olmadığı için yetişmemektedir.

Tarçın ağacı nasıl bir şey derseniz ortalama 10 metre boyutlarına kadar ulaşan küçük, ince ve uzun bir ağaçtır. Birkaç yıl geçmeden kesilmez. Gövdesinin hoş ve aromatik bir kokusu vardır.

Tarçının Faydaları Nelerdir?

tarçının faydaları

Genellikle tatlılarımıza hoş bir tat vermesi için eklenen bu baharatın bilmeden de olsa birçok faydasından yararlanmaktayız. Kendine has tadı ve kokusuyla sağlığımıza faydalı bir baharattır.

  • Oksidasyon ve Yaşlanma Karşıtı

Birçok baharat gibi, antioksidan maddeler açısından inanılmaz derecede yüksektir. Vücuttaki oksidatif stresi azaltarak yaşlanma, egzersiz, kötü sağlık, kötü beslenme veya stresin zararlı etkilerini azaltır.

Bitkiler arasında en yüksek antioksidan miktarlarından bazılarına sahiptir. İçindeki polifenoller ve flavonoidler en etkili antioksidanlar olduğu ispatlanmıştır.

  • Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kan şekerini dengeleyici etkisi diyetlerde tatlı krizlerinizin önüne geçerek kilo vermenize yardımcı olur. Diyet yapanlar ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak isteyenler şeker konusunda zorlanarak alternatifler aramaktadır. Tarçın ve bal gibi doğal şeker içeren besinlerle bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Tarçınlı fit tatlı tariflerine göz atarak diyette kendinize alternatif tarifler yapabilirsiniz.

  • Emziren Kadınlarda Sütü Artırır

Yapılan araştırmalar sonucu annelerde süt yapan besinler arasında yerini almıştır. Sütünüzü artırmak için günlük besin rutininize ekleyebilirsiniz. Düzenli olarak kullanıldığında etkisi görülecektir.

  • Enfeksiyon ve İltihapları İyileştirir

Vücuttaki zararlı bakteri ve virüslere karşı iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkileri enfeksiyonların ve iltihapların da iyileşmesinde etkili olur. Soğuk algınlığı, öksürük gibi rahatsızlıklarda kullanmak iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

  • Sinir Sistemi Üzerinde Etkilidir

İçinde bulunan antioksidan polifenoller vücuttaki iltihapla mücadele eden derin etkilere sahiptir. Enflamasyon, egzersizden kötü beslenmeye yanıt olarak ortaya çıkar ve beslenme yoluyla aşırı inflamasyonla savaşmak, sağlığı ve uzun ömürlülüğü iyileştirmenin harika bir yoludur. Özellikle egzersiz yapanlar arasında inflamasyonu yönetmek kaslarda, eklemlerde ve bağ dokularında daha iyi sağlık anlamına gelir.

Bu özel bileşiklerin önemli bir etkisi, nöroinflamasyonun azalmasıdır. Beyindeki ve sinir sistemindeki dokuların dejenerasyonu, başta Alzheimer ve Parkinson olmak üzere çeşitli koşullarla bağlantılıdır. Yaşlanmanın güç, koordinasyon ve denge üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasında da faydalıdır.

  • Kan Şekeri ve İnsülin Direncinde Etkilidir

Kan şekeri ve insülin direnci, Tip II diyabetin gelişimine neden olur. Bu durum, insüline karşı duyarsızlığın gelişmesini içerir (genellikle zamanla aşırı miktarda kalori ve rafine karbonhidrat tüketiminin sonucudur), kandaki şeker seviyelerinde kararsız ve tehlikeli dalgalanmalara neden olur.

Vücudun kan şekerini düzenlemede ve insüline duyarlılığı artırmada etkilidir. Yani diyabetli bireylerin hem nedenlerini hem de semptomlarını azaltabilir. Bu sadece dengeli, karbonhidrat kontrollü bir diyet bağlamında etkili olsa da, zamanla ciddi bir fark yaratabilir ve normal sağlığa dönüşü teşvik edebilir.

  • Kalp Sağlığını Korur
İlginizi Çekebilir:
Tomatillo Nedir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı ve Faydaları

Kan lipidlerinin profilini iyileştirici etkisi vardır. Kandaki, kalbin işleviyle ilgili olan ve kalp hastalığına neden olabilen yağlar. Bu yağların kan dolaşımındaki konsantrasyonlarını azaltır, bu da kalp sağlığımızı olumlu yönde etkileyebileceği ve bu durumun gelişme olasılığını azaltabileceği anlamına gelir.

  • Kanser Önleyici Etkisi Vardır

Tarçının kanser semptomları azaltmada olumlu bir etkiye sahip olduğu ortaya konmuştur. Örneğin; oksidatif stres, kanser gibi mutasyonlara neden olabilen hücrelerde DNA’nın artan hasarıyla bağlantılıdır. Oksidatif stresi ve iltihabı azaltarak, sağlıklı bireylerde kanser gelişme şansını aktif olarak azaltır.

Ayrıca bağırsak sağlığını iyileştirerek ve vücut tarafından kolonda antioksidanların salgılanmasını teşvik ederek riskimizi azaltır.

  • Bakteriler ve Enfeksiyonlar

Anti-oksidan ve anti-inflamatuar etkilerinin yanı sıra anti-bakteriyeldir ve bakteriyel enfeksiyon geliştirme olasılığını azaltır. İçindeki aktif bileşik olan sinnamaldehit, tüketildiğinde koruyucu olabilen rekabetçi bir anti-bakteriyel ve anti-mantar mekanizmasına sahiptir. Bu öncelikle mantarlara, salmonella gibi bakterilere, ayrıca dişlere zarar veren bakterilere karşı etkilidir. Ağız kokusuna neden olan bakterilerin etkilerini azaltır.

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Şimdiye kadar bahsedilen çeşitli etkilerin tümü, güçlü ve sağlıklı bir bağışıklık sisteminin gelişimine katkıda bulunur. Araştırmalar, bağışıklık sistemini zayıflatan bir hastalık olan HIV-1’den müzdarip bireylerin bağışıklık sistemleri üzerinde daha da derin etkilere sahip olabileceğini göstermiştir. Bu araştırma henüz emekleme aşamasında olsa da olumsuz herhangi bir etkisi yoktur.

Tarçın ile İlgili Merak Edilenler

Zayıflama kürlerinin vazgeçilmezi olan tarçın bazen su, bazen yoğurt, bazen ise bal gibi gıdalar ile karıştırılarak tüketilmektedir. Günlük tüketim miktarı ve etkilerine dair merak edilen soruları sizler için cevaplandırdık.

Tarçını Kimler Kullanamaz?

Şekeri düzenleyici ve düşürücü bir etkisi olduğu için düşük şeker rahatsızlığı olan kişiler kesinlikle kullanmamalıdır. Ayrıca bir baharat türü olduğu için alerjen olma ihtimali olan bir besindir. Yediğinizde kızarıklık, şişlik, kaşınma veya mide problemi gibi etkiler görüyorsanız tüketmemelisiniz.

Zencefil Zerdeçal Yoğurt Tarçın Kürü

Yorumlarına bakıldığında zayıflamak için kullanılan bu kürün tokluk verici bir etkisi olduğu için şeker isteğinizi ve iştahınızı azaltmaktadır. Birçok diyetisyenin ara öğün olarak önerdiği bu kür birkaç günde bir tüketilebilir. 2 yemek kaşığı yoğurda birer çay kaşığı tarçın, zencefil ve zerdeçal eklenerek elde edilir.

Günde En Fazla Ne Kadar Tarçın Tüketilmeli?

Toz hali bir şeye eklenmeden direkt olarak tüketilecekse günde yarım çay kaşığı miktarı yeterli olacaktır. Kürlere veya suya katarak tüketilebilir. Bunun dışında hamur işlerinde ve tatlılarında daha lezzetli bir hale gelmektedir.

Tarçınlı Su İçmek Ne İşe Yarar?

Şeker hastalarına önerilen basit bir karışım olarak görülse de pek çok faydası vardır. Gün içerisinde suyunuza ekleneceğiniz 1 adet çubuk veya yarım çay kaşığı toz tarçın metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur. Aynı zamanda kan şekerini düzenler ve iştahı önler.

1 Çubuk Tarçın Kaç Kez Kullanılır?

Suyunuza eklediğiniz çubuk tarçını tek sefer kullanıp atmanıza gerek yoktur. Tek seferde etkisini yitirmediği için birden çok kez kullanılabilir. Suyun içerisinde en fazla 4 – 5 kez kullandıktan sonra yenisi ile değiştirebilirsiniz.

Tarçınlı Suyun Yan Etkileri Nedir?

Her şeyde olduğu gibi çok fazla ve sürekli olarak tüketilmesi birtakım mide ve sindirim rahatsızlıklarına neden olabilir. Çok fazla tüketilmesi kabızlık, mide ağrısı, yüksek tansiyon gibi yan etkiler yapar.

Tarçın Tansiyonu Yükseltir mi?

Tansiyonu düzenleyici bir etkisi olduğu için çok fazlaya kaçılmadığı sürece böyle bir etkisi görülmez ancak tansiyon hastalarının tüketim miktarına dikkat etmesi, günde yarım çay kaşığını geçmemesi gerekir.

Tarçın Cinsel Gücü Etkiler mi?

Evet, cinsel sağlığa faydalıdır. Cinsel gücü ve isteği artıcı, enerji verici bir özelliktedir.

Tarçının faydalarını ve kürlerini uzman bir ağızdan dinlemek isterseniz videodan faydalanabilirsiniz;

Göz atmak isteyebilirsiniz; Kimyon Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu