Gündem

Bankalarda Çaycı Olmak İçin Nereye Başvurulur?

Bankalarda çaycılık işi arıyorum diyenler için hangi bankaya nasıl başvurmaları gerektiğini yazımızda anlatmaya çalıştık. Bankada çaycılık işi hem kapalı ortamda olması hem çalışana haklarının verilmesi nedeniyle bu işi yapmak isteyenler için güvenilir bir iş kapısıdır.

Çaycılık mesleğinde sipariş başka yerlere taşındığı için soğuk günlerde zor bir meslek haline gelir. Çayın sıcak kalmasını sağlamak, dökmeden taşımak, hızlı yetiştirmeye çalışmak soğuk günlerde daha zor hale gelir. Bankada çaycılık işi ise kapalı alanda olması, hafta sonunun tatil olması, mesai saatlerinin az olması ve çayın sadece belirli bir yere taşınmasıyla çok daha konforlu ve rahattır.

Bankalarda çaycılık ve temizlik ilanı her banka tarafından farklı şekilde verilir. Bankada çaycı olmak için yapılması gerekenleri ve başvurulması gereken yerleri bu yazımızda anlattık.

Bankada Çaycı Nasıl Olunur?

bankalarda çaycılık işi hakkında

Banka ortamı müşteri ile direkt olarak iletişim kurulan bir yer olduğu için bankalar müşteri memnuniyeti açısından personelleri özenle seçerler. Müşteriyle güler yüzlü, kibar ve ılımlı davranmak tüm bankaların genel anlayışıdır. Personel seçimi yaparken farklı görevlere sahip her personelin bu anlayışa uygun olmasını isterler.

Temizlik ve çay servisi her banka için önemli bir konu olduğundan banka şubelerine mutlaka temizlik görevlisi ve çaycı alınır. Bu alımlar genellikle bankaların kendi web sitelerinde duyurulur. Pozisyon için aranan kriterler belirtilerek başvurular açılır. TC Kimlik numaranız ve diğer bilgilerinizle üye olarak online başvuru yapabilirsiniz. Eğer istenen özelliklere uygun olduğunuzu düşünüyorsanız bankanın web sitesinden ilk önce ön başvurunuzu yaparsınız. Ön başvurunuz onaylanırsa sizi mülakata çağırırlar. Son aşama olan mülakatı başarıyla geçerseniz sigorta vb. gibi resmi işlemleriniz halledildikten sonra bankada çaycı olarak işe başlayabilirsiniz.

Bankalar iş ilanlarını Kariyer.net, LinkedIn gibi iş platformlardan veya sosyal medya hesaplarından da duyurabiliyor. Bu gibi yerlerden de iş ilanlarını takip edebilirsiniz.

İstenen kriterler yakında ikamet ediyor olmak, ilk okul mezunu olmak ve deneyimli olmaktır. Bazı bankalar eğitim ve seminer bilgilerini istemektedir. Aşağıda bankaların çaycı ve temizlik personeli alımı ile ilgili bilgileri listeledik.

  • Ziraat Bankasında:

Bankanın sitesindeki Ziraat Bankası Duyurular kısmından iş ilanlarını takip ederek öğrenebilirsiniz. Pozisyon için gereksinim olduğunda ilan bu adreste duyurulur. Ziraat bankası çaycı maaşı asgari ücretten biraz fazladır.

  • Halk Bankası:

Kariyer Halkbank adresinden ilanları takip edebilirsiniz. Açık pozisyon olduğunuzda ilan verilecektir. Üye olup özgeçmişinizi doğru şekilde doldurduktan sonra ön başvurunuz alınır.

  • Garanti Bankası:
İlginizi Çekebilir:
2023 Yılında Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

Kariyer Garanti adresinden üye olarak ilanlara başvurabilirsiniz. Özgeçmişinizi doğru şekilde doldurarak bankanın sizinle iletişime geçmesini bekleyebilirsiniz.

  • ING Bank:

İnsan kaynakları ING bölümünden yeni üyelik oluşturduğunuzda iş ilanlarına ulaşabilirsiniz. Çaycılık için açık pozisyon olduğunda ilan listelenir. Online başvuruda sertifikalarınız varsa ekleyebilirsiniz.

  • Akbank:

Akbank Kariyer kısmından siteye üye olduktan sonra “iş ilanlarına göz at” kısmından aradığınız pozisyona uygun iş olup olmadığından haberdar olabilirsiniz. Akbank en az 2 yıl tecrübe ister.

  • Şekerbank:

Şekerbank sitesinin Şeker Bank Kariyer bölümünden üye olduktan sonra özgeçmişinizi tamamlayarak iş ilanlarına göz atabilirsiniz.

  • Finansbank:

Finansbank kurumu iş ilanlarını web sitesinden değil, sosyal medya adreslerinden veya iş platformlarından duyurur. Bankanın Facebook, Twitter, Instagram hesaplarına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kariyer ve Linkedin hesaplarını da takip ederek ilanlardan haberdar olabilirsiniz.

Aradığınız pozisyonda açık olduğunda ilanlar sayfalarda duyurulur. Bu yüzden iş arıyorsanız sayfaları sürekli olarak takip etmeniz gerekir. Yoğun ilgiden dolayı ilanlar birkaç gün sonra kaldırılabilir.

Bankada Çaycı Ne İş Yapar?

Bankada çaycı olarak çalışan kişilerin görevi çalışanlara ve müşterilere çay servisini sağlar. Çaycılar bankanın açık olduğu mesai saatleri içerisinde mutfak bölümünde çalışırlar. Sadece şube içerisindeki alandan sorumludur, dışarıya servis yapmazlar. Sabah çayı demleyerek güne başlar, gün içerisinde çay servisine sürekli devam eder. Gelen müşterilere çay, kahve, su gibi ikramlar yaparak müşteri memnuniyeti daha yüksek tutulmaya çalışılır. Servis sırasında güler yüzlü ve nazik davranmak çok önemlidir.

Bazı bankalarda çay ve temizlik görevi birlikte istenir. Çay servisinin yanında temizlikten de sorumlu tutulur. Sürekli çay servisi olmadığı için kişinin servis yapmadığı zamanlarda banka içerisinde temizliği sağlaması istenir. Banka tarafından verilen iş ilanında bu durum belirtilir. Temizlik ve çaycılıkla ilgilenen personellerin çalışma saatleri 09:00 -17:00 şeklindedir. Mesai saatleri içerisinde bankada olmaları gerekir. Hafta sonu ve resmi günler tatildir.

Bankada Çaycı Maaşı Ne Kadar?

Bankalarda çaycı maaşı genellikle asgari ücret kadardır. Maaş ücreti her bankaya göre farklılık gösterir. Bazı bankalarda asgari ücretin üzerinde maaşlar verilebilir. Maaşınız her ayın belirli bir gününde düzenli olarak verilir. Sigorta vb. haklarınız düzenli olarak ödenir. Bazı bankalarda personellere farklı haklar da sağlanır. Bu durum bankaya göre değişir. Koşullar ve şartlar işe alınmadan önce size bildirilir.

Banka personellerinden bankacı maaşları ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu