Gündem

Hemşireler Ne Kadar Maaş Alır? 2023 Yılı Güncel

Toplumda saygın görülen mesleklerden olan hemşirelik maaşlarının da iyi olması ve kolay atabilmesi nedeni ile tercih edilen mesleklerden biridir.

Sağlık çalışanlarının hayatımızdaki önemi göz ardı edilemeyecek kadar çoktur. Hele ki zorlu pandemi döneminde sağlık çalışanlarının ne kadar değerli olduklarını herkes bir kez daha anlamıştır. Doktorlar, hemşireler ve bütün hastane çalışanları sağlığımızı korumak için gece gündüz fedakar bir şekilde mesleklerini yapmaya devam etmektedir.

2023 Yılında Hemşire Maaşları Ne Kadar?

hemsire

Tüm mesleklerde olduğu gibi yeni yılda açıklanan enflasyon oranlarıyla hemşire maaşlarının da gündemde konuşulmaktadır. 2023 yılı itibari ile açıklanan zamlar ile birlikte yeni hemşire maaşları ortalama 11.400 TL ile 23.990 TL arasında değişiklik göstermektedir. Tabii ki bu meslekte bu rakamları etkileyen birçok faktör bulunmaktadır.Kariyer.net üzerinde 2 bin küsur kişi tarafından verilmiş bilgilere göre hemşire maaşları ortalama 13.290 TL olarak belirlenmiştir.

Devlette çalışan hemşire maaşları ise ortalama 25.000 TL civarındadır. Maaşlar meslekteki kıdeme, tecrübe yılına, görev yaptığı bölgeye ve yıllık zam oranlarına göre artış gösterir. Meslekte bulunma süresi devletteki maaşları etkileyen ana faktördür. Alınan bu hemşire maaşlarına  eklenen evlenme, çocuk maaşı yada yapılan mesaide belli bir ücret eklenebiliyor ve maaşlarda artış olabiliyor.

2023 Lise Hemşire Maaşları

Sağlık sektörü hayatımızın önemli bir parçası olan hemşirelik sektörü git gide daha da önemli hale gelen bir sektör olarak karşımıza çıkıyor. Personel maaşları da buna bağlı olarak farklılık gösterebiliyor. Liseden hemşire olanlara da istihdam sağlanıyor ve meslek hayatında yer veriliyor. Lise aşamasında olan hemşireler için ise maaşlar 23.000 TL civarında olarak biliniyorç

2023 Yıl Sonu Enflasyon Oranı

Toplu sözleşmeye göre Ocak ayında maaş alacak memurlar maaşlarını zamlı bir şekilde alacaklardır. Geçmiş 6 ayı da içeren enflasyon oranlarındaki fark da maaşlarına yansıtılacaktır. 2023 yılında enflasyonlar göz önünde bulundurularak %30 zam uygulanmıştır. Her yıl uygulanan zamlar ve maaşlar değişmektedir.

Hemşire Nedir?

Doktorlar önderliğinde hastalar için belirlenen en uygun tedaviyi uygulayan sağlık çalışanlarıdır. Çalışma alanları çalıştıkları sağlık kuruluşları olmakla beraber evde de ihtiyacı olan hastalar için tıbbi bakım hizmeti konusunda yardımcı olabilirler. Bakımından sorumlu oldukları hasta ile ilgili tıbbi anlamdaki tüm ihtiyacı karşılamaya çalışırlar. Sağlık sektörünün önemli bireyleridir.

Hemşire Ne İş Yapar?

Hemşire olan kişi çevresini ve sağlık kuruluşuna gelen bireyleri hastalıklar konusunda bilinçlendirir. Hastalık ayrıntıları ve ne yapmaları konusunda uyarılarda bulunur.Hemşire sorumlulukları arasında hasta bakımı da vardır. Bu sürecin planlanmasını ve yönetimini kendileri yaparlar.

Hemşirelerin gelen hastaların durumlarını takip konusuyla yakından ilişkileri vardır, doktora gelen hastayla alakalı doktora ayrıntılı bilgi verirler. Bu bilgiler doğrultusunda hastaya göre  en iyi tedavi şekli belirlenir ve hemşirenin bilgi verdiği doktor da bir dönüt olarak hemşireye tedavi hakkında gerekli bilgiyi verir.

Hemşire Nasıl Olunur?

Öncelikle hedefiniz hemşire olmak ise bu alanda eğitim veren bir üniversitenin programını bitirmeniz ve diplomanızı almanız gerekmektedir. Diyelim ki sağlık meslek lisesi bitirdiniz ve hemşire yardımcısı olarak mezun oldunuz. Bu şekilde de çalışmaya başlamanız mümkündür.

Daha önce bahsettiğimiz gibi daha önceki zamanlarda sağlık meslek liselerinden hemşire olarak mezun olabiliyorken çıkarılan bir yönetmelik sayesinde bu kaldırıldı ve artık hemşire yardımcısı olma koşulu getirildi. Mezun olduktan sonra direkt hemşire ünvanlı mezun olmak istiyorsanız eğer lisans yada ön lisans programlarından birini bitirmeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:
Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar? 2023 Güncel

Hemşire Olma Şartları Nelerdir?

Her meslek gibi bu meslekte de kişisel ve eğitim alanında sahip olunması gereken bazı özellikler vardır. Aklınızda hemşire olmak varsa gördüğünüz dersler arasındaki biyoloji ve onun benzer dallarına, alanlarına ilgili olmalısınız. İlgili olmakla beraber başarılı olmanız da gerekmektedir. İnsan ilişkilerindeki başarı da burada çok önemlidir. Kişi insanlara yardım etmekten hoşlanmıyorsa zaten meslek hayatında mutlu da başarılı da olamayacaktır.

Dolayısıyla hemşirelik yapmayı düşünen birinin insanlara yardım etmekten hoşlanması bu konuda mutlu olması  gerekmektedir. Hemşire olan kişi karşısına gelen hastanın dilinden anlayabilmelidir. Tüm bunlarla birlikte hemşire olmak isteyen kişi başına gelebilecek farklı sorun ve problemlerde hızlı karar verebilmeli ve son derece soğukkanlı olmalıdır. Hemşire hasta ilişkisinin sağlığı açısından çok çabuk duygu değişimi yaşayıp aniden sinirlenen kişiler olmaması daha sağlıklıdır.

Hemşirenin Görevleri Nelerdir?

Hemşire hasta için en doğrusu neyse o yolda ilerleyerek bir bakım gerçekleştirir. Bununla beraber iletişim halinde olduğu doktorun direktiflerini de dikkate alarak hastanın yapılacak tetkiklerinde yardımcı olurken , ameliyat sürecinde de hastayı hazırlar. Doktorun bilgisi dahilinde rutin durum takibi, ilaç ve serum uygulamalarını üstlenir. Acil müdahalede bulunacağı durumlar olabilir. Böyle durumlarda hastaya müdahaleyle beraber hasta yakınlarına da destek verir.

Hastalar açısından hemşireler çok değerli bir meslek icra etmektedirler. Aldıkları gerekli eğitimlerle beraber mezuniyetten sonra önlerinde farklı çalışma seçenekleri oluşmaktadır..

Devlet kurumlarında çalışma imkanı bulabilirlerken her geçen gün artan özel sağlık kurumlarında da iş bulup çalışma imkanı sağlayabilirler. Hemşirelik gerçekten değerli ve güzel bir meslek . Bunu yanında emek gerektiren de bir meslektir.

Hemşire İçin İş İmkanları Nelerdir?

Bir çok sağlık personeli gibi hemşirelik mezunları da iş konusunda pek sıkıntı çekmemektedirler. Sağlık sektöründe olduğu gibi çeşitli kurumlarda da hizmet verebilirler.

Hemşirelerin çalışma alanları şu şekilde sıralanabilir:

  • Devlet hastaneleri
  • SSK’ya bağlı olan hastaneler
  • Sağlık Bakanlığı ve yine sağlık bakanlığına bağlı kuruluşlar
  • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bulunan sağlık kurumlar
  • Tedavi merkezleri
  • Özel hastaneler
  • Çeşitli şirketlerin bünyesinde bulunan sağlık birimleri
  • Anaokulları

Hemşireler devlet kurumunu kolaylıkla atanabilmektedir. Atama puanlarının çok yüksek olmaması ve hastanelerde hemşire ihtiyacından dolayı senede birkaç kez devlet hastanelerine hemşire yerleştirmeleri yapılmaktadır.

Hemşirelik ile İlgili Merak Edilen Sorular

Hemşirelik mesleği ile ilgili merak edilen soruların yanıtı aşağıda bulabilirsiniz. Bölümlere göre ne kadar maaş aldığının bilgisi aşağıdaki gibidir.

İşyeri Hemşiresi Ne Kadar Maaş Alıyor?

İşyeri hemşiresi belirli işletmelerde oluşabilecek acil sağlık durumlarını kontrol etmekle görevli kişilerdir. İşyeri hemşireleri en düşük asgari ücret olmak üzere ortalama 20.000 TL’ye yakın maaş almaktadırlar.

Acil Hemşiresi Ne Kadar Maaş Alıyor?

Özel sektörde çalışan acil hemşirelerinin maaşı ortalama asgari ücrete yakındır. Kamuda çalışanlar için ise hizmet yılı ve belirli faktörlere göre maaş ücretleri değişiklik göstermektedir.

Cerrahi Hemşire Ne Kadar Maaş Alıyor?

Cerrahi hemşire maaşı kişinin hizmet yılına, çalıştığı yere ve tecrübesine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak maaşlar 15.000 – 20.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Yüksek Hemşire Nasıl Olunur?

4 Yıllık hemşirelik fakültesini başarıyla tamamladıktan sonra yüksek lisans yapmaya hak kazanan hemşire adayları yüksek lisanslarını tamamladıktan sonra yüksek hemşire olmaktadır.

Hemşire Yüksek Lisans Yaparsa Maaşı Artar mı?

Yüksek lisans yapan hemşirelerin maaşı çok büyük sayılar fark etmese de az bir miktarda maaşları değişiklik gösterebilmektedir. Fakat tazminat oranları normale göre daha yüksektir.

Sağlık sektörü mesleklerinden Doktor Maaşlarını merak ediyorsanız ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu