Sağlık

Lens Solüsyonu Nedir? Çeşitleri ve Uygulaması

Göz sağlığı için lens kullananlar lens solüsyonu nasıl kullanılır merak ediyor. Solüsyon sayesinde lensler daha iyi korunur, daha uzun ömürlü olur. Lens üzerinde zararlı maddelerin barınmasını engelleyerek daha hijyenik şekilde saklanmasını sağlar. Lensiniz ilk günkü gibi yeni kalır.

Kısacası solüsyon kullanarak lensinizin bakımını yapabilir, temiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda lensinizin temizliğinden emin olursunuz. Solüsyon kullanımına ve çeşitlerine yazımızın devamında değindik.

Lens Solüsyonu Nasıl Kullanılır?

Solüsyonu lensinizi temizlerken veya muhafaza ederken kullanabilirsiniz. Lensinizi takmadığınız sırada lens kutusu içerisine birkaç damla solüsyon damlatarak lensinizi muhafaza edebilirsiniz. Bu sayede solüsyon içerisinde steril bir şekilde kalacaktır. Hem daha uzun ömürlü olacak hem de temiz şekilde bekleyecektir.

Solüsyonun diğer bir kullanım şekli de lens bakımı yapmak içindir. Lensinizi çıkardıktan sonra elinize aldığınızda birkaç damla solüsyon damlatarak ovuşturabilirsiniz. Nazik hareketlerle ovarak lensinizin temizliğini yapabilirsiniz. Her ikisi içinde birkaç damla yeterli olacaktır.

Lens Solüsyonu Çeşitleri

lens solüsyonu

En çok tercih edilen solüsyonları sizler için listeledik. Göz yapınıza uygun en iyi lens solüsyonu deneyimleyerek keşfedebilirsiniz. Göz doktorunuzdan veya eczacınızdan fikir alarak bilinen markaları tercih edebilirsiniz. Solüsyonların içerikleri benzer olsa da fiyat olarak değişiklik göstermektedir. Kullanıcı yorumlarından faydalanarak memnuniyet kazanmış ürünlere öncelik verebilirsiniz.

Biotrue Lens Solüsyonu

Lensin üzerine ve lens kabına en az üçer damla damlatarak kullanılır. Gözün biyolojik yapısına uygun olarak üretilen Biotrue markasının solüsyonları çok yüksek fiyatlı değildir. Lens içerisinde en az 5 saat bekletilmelidir. Geceleri lens kabının içerisine damlatarak temizlenmesi için bekletebilirsiniz. Her seferinde yeni solüsyon dökmeniz gerekir.

Acuvue Lens Solüsyonu

Ortalama fiyatlı solüsyonlardandır. Aynı şekilde günlük olarak kullanılması, her gün yenilenmesi gerekir. Memnuniyet kazanmış ürünlerden biridir. Eczanelerden kolayca temin edilebilir. Lenslerin saklanmasında, durulanmasında ve dezenfekte kalmasında kullanılır.

Opti Free Lens Solüsyonu

Yüksek fiyatlı bir üründür, diğer markalara göre daha pahalıdır ancak müşteri memnuniyeti yüksektir. Lensin temizlenmesinde ve saklanmasında etkilidir. Tüm lens çeşitlerinde kullanılabilir. Lens kullanıcılarının yıllardır tercih ettiği, bilinen kaliteli bir markadır.

İlginizi Çekebilir:
Elma Sirkesi Nedir? Nasıl Yapılır? 10 Faydası

Aqua Fresh Lens Solüsyonu

Elegance Aqua Fresh markasının solüsyonu en ucuzlardan biridir, oldukça uygun fiyatlıdır. Lensler ve lens kabı üzerine dörder damla damlatarak kullanılır. Lensi çıkardıktan sonra damlatın, damlattıktan sonra elinizde 20 saniye ovup kurulayarak temizlenmesini sağlayın. Günlük olarak kullanın, lens kabına taze koyun. Lens kabına yeni solüsyonu dökmeden önce iyice yıkayın.

Lens Solüsyonu ile İlgili Merak Edilenler

Solüsyon kullanımından ve çeşitlerinden yukarıda bahsettik. Lens kullananların aklını kurcalayan başka sorular da vardır. Solüsyon kullanımı ile ilgili merak edilen diğer soruların yanıtını aşağıda bulabilirsiniz.

Lens Solüsyonu Göze Damlatılır mı?

Göze solüsyon damlatmak oldukça tehlikelidir. Direkt olarak göze kesinlikle damlatılmamalıdır. Solüsyon içerisindeki maddeler gözünüz ile direkt olarak temas ettiğinde etken hale gelebilir ve kötü sonuçlara yol açabilir. Solüsyon sadece lense damlatmak ve lensin temizliğini sağlamak içindir.

Lens Solüsyonu İçerisinde Ne Var?

İçerisinde mikropların barınmasını engelleyen dezenfekte maddeler bulunur. Lensin hijyenik şekilde kalmasını sağlarken aynı zamanda nemlendirir ve kurumasını engeller. Solüsyon çeşitlerine göre içerikleri ve oranları değişiklik gösterebilir. Çoğunlukla dezenfekte maddeler içermektedir.

Lens Solüsyonu Yoksa Ne Yapılabilir?

Lens solüsyonu yerine kullanılabilecek herhangi bir madde yoktur. İçeriğinde özel bileşenler bulunan solüsyonlar bu sayede lensi dezenfekte eder. Aynı işlev doğal yöntemlerle elde edilemez. Sadece mikrop kapmaması için soğuk yerde tutulabilir. Solüsyon bittiğinde yenisini edinmek gerekir.

Lens Solüsyonun İçinde Kaç Gün Kalabilir?

Lenslerin uzun ömürlü olmasını sağlayan solüsyonlar içerisinde 1 aya kadar bozulmadan kalabilir. Lens içerisinde 1 ay boyunca sağlam şekilde kalacaktır. Lensin kullanım ömrü de bu konuda önemlidir.

Lensi Normal Suya Koyarsak Ne Olur?

Hazır su, musluk su veya arıtılmış su fark etmeksizin içerisinde az da olsa bakteri içeren maddelerdir. Göz vücudumuzun en hassas organlarından biridir. Lensler de göz ile direkt temas ettiği için dikkatli kullanılmalıdır. Göz sağlığını direkt etkileyebileceği için solüsyon dışında herhangi bir madde ile temas etmemelidir. Suya koymak oldukça sakıncalıdır.

Lens Nasıl Takılır? Nasıl Çıkarılır? Kullanımı yazımıza göz atarak lens kullanımı ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu