Hayvanlar Alemi

Köpeklerde Karaciğer Hastalıklarında Teşhis ve Tedavi

Köpeklerde karaciğer hastalıklarından olan vakuolar hepatopati yaygın bir rahatsızlıktır. İsmi kulağa karmaşık gelse de ele aldığımızda anlaşılacaktır.

  • Hepatopati: Hepatopati kelimesinin ‘hepato’ kısmı karaciğeri ve ‘pathy’ kısmı bir hastalığı ifade eder. Yani hepatopati karaciğerde bir hastalıktır.
  • Vacuolar: Vacuolar, ‘vakuollerin’ hücrelerin kendi içinde oluşan kistler veya veziküller olduğu hastalık türünü belirten sıfattır.

Karaciğer yetmezliği görülen bir diğer hastalıktır. Nedenleri ve tedavi yöntemleri köpeğinizin hastalık sürecine göre değişebilir. Köpeklerde karaciğer hastalıklarının nedenlerine, teşhis ve tedavi yöntemlerine birlikte göz atalım.

Köpeklerde Karaciğer Hastalığı: Vacuolar Hepatopathy Neden Olur?

Köpeklerde karaciğer hastalıklarının görülmesinin net bir sebebi olmasa da etmen faktörler olabilir. Bu hastalığı tetiklemiş olan, bilmediğiniz ama vücudunda var olan hastalıklar da olabilir.

Karaciğer hücreleri strese girdiğinde veya hasar gördüğünde şişer veya vakuoller geliştirir. Bu durum hücrenin bir tepkisidir. Vakuolar değişikliklerin oluşma nedenleri sayılamayacak kadar çoktur ancak en önemli neden; stres, enfeksiyon, kanser, iltihaplanma vb. gibi karaciğerde veya başka bir organda var olan başka bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıklar karaciğerin vakuoller geliştirilmesini direkt olarak tetikler.

Bunun nedeni, doğal glukokortikoidler veya kortizollerin (köpeğinize alerji veya kaşıntılı cilt gibi bir şey için vermiş olabileceğiniz ilaç gibi dahili olarak üretilen steroidler) olmasıdır. Hastalığa genel bir yanıt olarak adrenal bezler tarafından salınır.

Ayrıca köpeklerde hiperadrenokortisizm (Cushing Hastalığı) adı verilen ve köpeğin adrenal bezlerinin anormal derecede yüksek seviyede kortizol salmaya devam ettiği spesifik bir bozukluk vardır. Evet, köpeğinize vermeniz gerekebilecek ilaçlarda da aynı reaktif değişikliklere neden olabilir.

Köpeklerde karaciğer hastalıklarına neden olan durumlardan bazıları bunlar olduğu gibi beslenme, uyku düzeni, egzersiz düzeni ve yaşam kalitesi gibi pek çok etmen vardır. Bütün bu nedenlere dikkat edilmediğinde hastalıklara davetiye çıkarılır.

Köpeklerde Vacuolar Hepatopathy Nasıl Teşhis Edilir?

köpeklerde karaciğer hastalıkları

Köpeklerde karaciğer hastalıkları teşhis edilirken karaciğer numunesi almak bir dereceye kadar risk içerdiğinden, veterineriniz önce başka testler önerecektir. Bunlar muhtemelen daha rutin ve daha az invaziv testler olacaktır.

Büyük olasılıkla, süreç temel kan testleri ile başlamış olacaktır. Tam kan sayımı ve serum biyokimyası yapılabilir. Bu testler, köpeğiniz bazı hastalık belirtileri gösterdiği için yapılmış olabilir.

İlginizi Çekebilir:
5 Madde ile Schipperke Irkı Özellikleri ve Bakımı

Cushing hastalığına özgü semptomlar da (susuzluk, idrara çıkma veya iştah artışı gibi) bu testleri gerektirir. Bu testler en az birkaç anormalliği ortaya çıkaracaktır ancak hastalığın ayırt edici özelliği, spesifik bir karaciğer enzimi olan alkalin fosfatazda belirgin bir artış olmasıdır.

Potansiyel olarak ciddi olan çoğu durumda olduğu gibi tam bir değerlendirme, idrar yolu enfeksiyonlarını kontrol etmek için tam bir idrar tahlili ve vakuolar karaciğer hastalığının olası nedenlerine ilişkin ipuçlarını içermelidir ama yine de nihai olarak, kesin tanı için bir biyopsi gerektirecektir. Biyopsi, köpeklerde karaciğer hastalıklarını ve hastalığın türlerini teşhis etmek için önemli bir yöntemdir. Bu yöntem ile daha agresif rahatsızlıklar tespit edilebilir ve köpeğin sağlık durumuna ait net bir bilgiye varılır.

Köpeğinizde Vacuolar Hepatopathy Varsa Ne Yapabilirsiniz?

Öncelikle süreç mutlaka bir veteriner hekim ile birlikte yürütülmelidir. Tek başınıza üstesinden gelebileceğiniz bir durum değildir. Köpeklerde karaciğer hastalıkları sağlığını ve yaşam kalitesini etkileyebilecek durumlardır.

Çoğu Vacuolar hepatopathy vakası diğer hastalıklara veya ilaç uygulamasına bağlı geliştiğinden tedavinin amacı genellikle birincil sorunu çözmektir. Veteriner hekiminiz ayrıca köpeğinize tedaviyi engelleyebilecek herhangi bir ilaç veya takviye vermediğinizden emin olmak ister. Ayrıca spesifik, beslenme desteği, vitaminler veya antioksidanlar önerebilir.

İyi haber şudur ki, zamanında ve uygun tedavi ile köpeklerde karaciğer hastalıkları genellikle geri döndürülebilir. Bu yüzden sabırlı olun ve iyi bir veterinere gittiğinizden emin olun.

Köpeklerde Karaciğer Hastalıklarından: Karaciğer Yetmezliği

Köpeklerde karaciğer yetmezliği karaciğer organının büyük çoğunlukla artık işlevini yerine getirememesidir. Peki köpeklerde karaciğer yetmezliği neden olur? Bunun nedenleri kullandığı ilaçlar, travma, stres, düzensiz beslenme, bakteryel hastalıklar, anemi ve toksikasyon gibi etmenler olabilir.

Köpeklerde Karaciğer Yetmezliği Öldürür mü?

Karaciğer yetmezliği önüne geçilmezse sonucu ölüm olabilir. Her vaka ölümle sonuçlanacak denilemez ancak hayati risk büyüktür. Karaciğerin işlevini yerine getirmemesi metabolizmanın dengesini bozarak vücutta tehlikeli hasarlara yol açabilir.

Köpeklerde Karaciğere Ne İyi Gelir?

Köpeklerde karaciğer hastalıklarının önüne geçmek için beslenme düzenine dikkat etmek, sağlıklı ve dengeli beslenmesini sağlamak çok önemlidir. Eğer köpeğinizin karaciğerinde hasar varsa veteriner hekime danışarak ona uygun besin değerlerini içeren bir yeme listesi isteyebilirsiniz. Köpeğinizin vücudu için gerekli protein, fosfor ve çeşitli enzimleri göz önünde bulundurarak beslenmesine dikkat etmelisiniz.

Köpeklerde karaciğer hastalıkları neden görülür bir uzman görüşü almak isterseniz;

Göz atmak isteyebilirsiniz; Köpeklerde Kalp Kurdu Hastalığı Nedir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu