Gezi

Şile Plajları ve Denize Girilecek Yerler

İstanbul’un yüzülebilecek kıyılarından olan Şile plajlarının temizliği ve gezilecek yerleriyle Marmara Bölgesi’nde tercih edilen tatil rotalarındandır. Özellikle İstanbullular için kısa mesafe tatil yerlerinden olan Şile güzelliğiyle diğer şehirlerden de ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Diğer bölgelere göre daha uygun fiyatlı olması, temiz plajlarıyla tatil imkanı tanıması, denizin ve kumsalların tadını çıkarabileceğiniz yerlerden olmasıyla her yaz tercih edilmektedir.

Şile plajlarına, denize girilecek yerlerine ve daha fazlasına yazımızda birlikte göz atalım. Siz de yaz tatil rotanıza Şile’yi ekleyebilir, denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Şile Nerede?

istanbul şile harita

İstanbul’a bağlı bir ilçe olan Şile, İstanbul’un kuzey kıyılarında kalmaktadır. Ülkemizin de Karadeniz kıyılarından olan Şile plajları ile Marmara Bölgesi’nin tercih edilen tatil yerlerindendir.
İstanbul – Şile arası mesafe 72 kilometredir, yaklaşık 1 buçuk saat gibi bir uzaklıktadır. Beykoz, Kandıra, Çekmeköy, Pendik ve Gebze ilçelerine komşudur.

Şile’ye Nasıl Gidilir?

Şile’ye ulaşım Harem ve Üsküdar’dan kalkan belediye otobüsleriyle sağlanabilir, aynı zamanda Şile Ağva Üsküdar Turizm otobüsleri de kullanılabilir.

Üsküdar’dan Şile’ye 139 ve 139A otobüsleri, Ümaniye’den 139T otobüsü ile ulaşım sağlanabilir. İETT adresinden otobüs güzergahları ve saatleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Otobüs ile yolculuk 1 buçuk saat kadar sürmektedir.

Özel araç ile 1. ve 2. köprü üzerinden gidecekler Şile tabelasını, TEM üzerinden gidecekler ise Sarıgazi – Şile yönünü takip ederek ulaşım sağlayabilirler. Şile yolu özel araç ile 45 dakika – 1 saat kadar sürmektedir.

Ücretli ve Ücretsiz Şile Plajları

İstanbul’un gözde tatil yerlerinden Şile plajları ve büyük şehirlere yakınlığıyla Marmara Bölgesi’nde tatil için güzel seçenekler biridir. Geniş kumsalları ve tertemiz deniziyle Şile plajları, Şile’de tatili cazip hale getirmektedir. Ücretli ve ücretsiz seçenekler bulunan plajları hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Ayazma Plajı

şile ayazma plajı

Şile Ayazma Plajının diğer bir adı da Şile Halk Plajıdır. Şile Merkez’de yer alan bu plaj merkezi konumu dolayısıyla diğerlerine göre daha kalabalık olmaktadır. Geniş bir kumsala sahip bu plaja girişler ücretsizdir. Şile halk plajları arasında denizi en sakin olan yer bu plajdır. Plajda şezlong, şemsiye kiralama ve yeme – içme imkanları mevcuttur.

Kumbaba Plajı

kumbaba plajı

Güzel Şile plajlarından Kumbaba Plajı, Şile’ye girmeden sola dönünce 2 kilometre kadar ileride kalıyor. Plajda deniz, kum ve güneşin tadını çıkarmanın yanı sıra kamp ve karavan imkanı da bulunuyor. Eski zamanlardan bu yana kumunun romatizma hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor ve kum banyosu yapılıyor.
Plaja girişler ücretsizdir. Plajda şezlong, duş ve yeme-içme gibi imkanlar bulunuyor.

İlginizi Çekebilir:
Amasya Gezi Rehberi - Gezilecek 10 Yer Listesi

Ağlayankaya Plajı

ağlayankaya plajı şile

Şile Merkez’indeki kumsalı olan iki plajdan biri Ayazma, diğeri de Ağlayankaya plajıdır. Bunlar dışında merkezde sahil boyunca uzanan Kumbaba ve Uzunkum plajları yer almaktadır.

Ağlayankaya Plajı, Şile Fenerine 500 metre mesafededir. Merkezdeki tabelaları takip ederek buraya ulaşım mümkündür. Kumsal boyunca ücretli ve ücretsiz iki plaj bulunmaktadır. Ağlayankaya Beach Club ücretli, Ağlayankaya Plajına girişler ise ücretsizdir. Ağlayankaya Plajı, Şile’nin ince kumlu geniş kumsallı plajlarındandır.

Uzunkum Plajı

uzunkum plajı

Uzunkum plajı, ücretli ve ücretsiz alan olarak ayrılıyor. Uzunca bir kumsala sahip Uzunkum Plajının bir kısmı ücretsiz halk plajı. Güzel Şile plajlarından Uzunkum, yaklaşık 1 kilometre uzunluğundadır. Plaj üzerinde ücretli Aqua Beach de yer alıyor.

Denizi ve kumsalı tertemiz olan bu plaj aynı zamanda sakin ve oldukça geniş bir alana sahip, plajın genişliği 40 metreye kadar uzanıyor. Şezlong ve şemsiye kiralama gibi imkanlar bulunuyor.

Şile Aqua Beach

şile aqua beach

Şile’nin ücretli plajlarından Aqua Beach, Uzunkum plajında yer alıyor. Bu uzun plajdaki ücretli alan Aqua Beach. Adından anlaşıldığı gibi uzun ve güzel bir kumsala sahip, denizi tertemiz. Girişler hafta içi kişi başı 160 TL, hafta sonu 200 TL’dir. 10 yaş altı çocuklar ise ücretsiz alınıyor.

Ödenen ücrete WC, duş, şezlong ve yiyecek ikramları dahil şekildedir. Şile’nin ücretli ama güzel plajları arasında yer alıyor.

Fusha Beach

fusha plajı

Bir diğer ücretli plaj olan Şile Fusha Beach, Şile’de hem eğlenmek hem tatil yapmak isteyenlerin ortak adresidir. Gün boyunca etkinliklere ve eğlencelere rastlamak mümkün oluyor. Masmavi denizi ve geniş kumsalıyla iyice cazip bir yer haline geliyor.

Plaja girişler hafta içi 70 TL, hafta sonu 140 TL’dir. Ücrete şezlong, şemsiye, duş ve kabinler dahil, yeme içme için de imkanlar bulunuyor. Plaja dışarıdan yiyecek getirmek ve damsız girmek yasaktır.

İstanbul’da mavi bayraklı tek plaj olarak bilinen Şile Uzunkum Plajı’na videodan göz atabilirsiniz. Şile plajları arasında en çok tercih edilenlerdendir.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Bozcaada Plajları ve Denize Girilecek Yerler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu