Kadın

Buz Lazer Nedir? Yaptıranların Yorumları Nasıl?

Epilasyon çeşitlerinden buz lazer yaptıranların yorumlarına baktığımızda istenmeyen tüyler için etkili bir yöntem olduğunu görüyoruz. Normalden farklı olarak soğuk başlık sayesinde acıyı en aza dindirir. Tercih edilmesinin en önemli nedeni budur. Acısız, ağrısız ve son teknoloji bir yöntemdir.

Peki buz lazer nasıl yapılır? Kullanılan özel başlık bölge üzerinde gezdirilerek sürekli ve hızlı atışlar yapılır. Bazı yerlerde başlığın kayganlığının sağlanması için jel kullanılır. Bölge üzerinde hızlı ve etkili şekilde gezdirilen başlık kıl köklerini hedef alır. Buz denmesinin nedeni başlığın aynı zamanda soğutma özelliğinin olmasıdır. Sıcak atışların yanı sıra soğutma özelliğiyle rahatlatır ve acımasını engeller. Buz lazer yaptıranların yorumlarını ve hakkında merak edilen soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

Buz Lazer Yaptıranların Yorumları

Buz lazer yorumlarına baktığımızda normal lazere göre daha olumlu olduğunu görüyoruz. Bunun nedeni oldukça acısız olmasıdır. Epilasyon işlemi sıcak lazer ışınlarından dolayı can acıtabilir. Atış sırasında kıl köklerine temas eden sıcak lazer ışınları saniyelik bir acı hissine neden olur. Tabii ki durum kişinin acı eşiğine göre değişir. Bazıları hiç hissetmezken bazıları için zor dayanılacak hale gelebilir.

Lazer epilasyon yaptırmak isteyenlerin çoğu acıyor mu diye merak edip karar verememektedir. Herkesin farklı cevap verdiği bu konuda buz başlık hakkında söylenen ortak yorum epilasyon çeşitleri arasında en acısızı olmasıdır. Kullanılan soğuk safir uç işlem sırasında cildi soğuttuğu için sıcak atışların acıtmasını engeller. Hissiz ve rahat şekilde işleme devam edilir. Yaptıranların yaygın yorumlarından biri yalnızca bikini bölgesinde acı hissinin oluştuğudur. Tercih edilmesindeki en büyük etken hissiz olmasıdır. Sağladığı sonuç olarak normal lazerden farkı yoktur. Son teknoloji bir işlem olduğu için memnuniyet sağlar, son derece etkilidir. İstenmeyen tüyler için kalıcı çözümdür.

Yaptıranların yorumlarına bakarken herkeste başka etkiler gösterebileceği unutulmamalıdır. Kıl tipi, ten rengi, makine ve yapılan yer gibi faktörler herkesin farklı sonuç almasını sağlar. Genel yorumlar dışında herkesin aynı sonucu alamayacağını göz önünde bulundurmak gerekir.

Buz Lazer Cihazları

buz lazer cihazları

Lazer epilasyon merkezlerinde yaygın olarak kullanılan cihazlar her yerde farklıdır. Cihazın kaç yıllık olduğu, markası ve güvenilirliği dikkat edilmesi gereken bir kıstastır. En yaygın kullanılan makineler Diode ve Soprano buz lazer makineleridir. Farklı markalara ait cihazlar yıllardır süre gelen tecrübeleriyle güvenilirdir. Cihazın bakımlarının yapılmış olması, yapan kişinin cihazı iyi tanıyor olması gerekir. Epilasyon paketine başlamadan önce aklınızdaki tüm soru işaretlerine cevap bularak başlamalısınız.

Soprano ice olarak bilinen işlem cildi soğutarak acımasını engeller. Lazer epilasyonda en çok korkulan cilt yanıkları buz başlıklarda söz konusu değildir. Diode lazer makinesinde ise uzun dalga boyu zorlayıcı kıl köklerinde bile etkili olmasını sağlar. Hangi cihazda girmeniz gerektiğiyle ilgili kıl tipinize ve ten renginize göre epilasyon merkezindeki uzmanlar sizi yönlendirecektir.

Buz Lazer Hakkında Merak Edilenler

Son çıkan teknolojilerden olan buz başlık normale göre farklı olduğu için yaptırmak isteyenler araştırmaya başlamıştır. Lazer epilasyon acıyor mu sorusu hakkında en çok merak edilenlerden biridir. Bunun yanı sıra hangisinin daha etkili olduğu ve seans sonrası durumlar için yaptıranların yorumları göz önünde bulundurulur.

Buz Lazer Acıtır mı?

Acının tarifi ve hissi herkese göre farklıdır ancak normal epilasyonda genelde ısıya bağlı olarak acı hissedilir. Buz başlığın ana çıkış amacı acı hissini en aza indirmek olduğu için genel yorum acıtmadığı yönündedir. Soğuk başlığı sıcağı bastırarak anlık sıcaklık hissine engel olur. İşlem sırasında daha rahat etmeniz sağlanır.

İlginizi Çekebilir:
40+ Soruda Lazer Epilasyon Hakkında Tüm Bilgiler!

Buz Lazer mi Alexandrite mi?

Kişinin acı eşiğine, cilt rengine ve kıl tipine göre bu sorunun cevabı değişecektir. Buz başlık lazer epilasyon daha çok tercih edilmektedir ancak ikisinin de birbirine göre artıları bulunur. Alexandrite işlemine göre buz başlık çok daha acısızdır ancak soğuk başlık işlemi kış aylarında zorlayıcı olabilir. Alexandrite daha kısa sonuç verirken çok daha acılıdır. Cilde direkt olarak atışı yapılan sıcak lazer dalgaları kıl köklerinde yoğun şekilde hissedilir. İşlemi yaptıracağınız yerde uzman kişiden hangisini seçmeniz gerektiğine dair fikir alabilirsiniz.

Buz Lazer Epilasyon 1. Seans Sonrası

Genelde ilk seans sonrası geçici dökülmeler görülebilir. Kıl kökleri ilk defa karşılaştıkları lazer ışınları sorucu dökülmeye başlar ancak dökülmenin kalıcı olabilmesi için devamının gelmesi gerekir. Seansların düzenli olarak uygulanması ve tarihlerinin geciktirilmemesi önemlidir. Epilasyon sonrası çıkan tüyler kesinlikle kökten alınmamalıdır. Kısaltma gibi işlemler yapılabilir. Epilasyon yapılan bölgelere 24 saat su değmemelidir. İşlemin daha etkili olması için 1 hafta geçtikten sonra kuru kese yapılabilir.

Buz Lazer Etkili mi?

Lazer işlemi kıl kökleri üzerinde en kalıcı yöntemlerden biridir. Çeşitlerinden biri olan buz başlık hem etkili hem de acısız işlem görmenizi sağlar. Etki etme süresi kıl tipine göre değişir. Genelde 12 seans olarak sunulan paketlerde etki görme süresi herkeste farklıdır. Seanslarınız bitmesine yakın kalıcı etkiler gözle görülür olacaktır.

Buz Lazer Zararları

Yapılan araştırmalar lazer işleminin vücuda zararı olmadığı kanıtlamıştır. Yaptıranların gördüğü herhangi bir zarar ve tehlike olmamıştır. Yine de hamilelere, kalp pili olan kişilere ve epilepsi rahatsızlığı olanlara tedbir amaçlı uygulanmaz. Eğer işlem yapılacak olan bölgede kalıcı cilt rahatsızlıkları varsa uygulanmaz, geçici cilt rahatsızlıkları varsa iyileşmesi beklenir. Dövme varsa zarar görmemesi için üstü kapatılır ve dövme olan bölgeye uygulanmaz. Yine aynı şekilde cilt tonunda kararma olduğu durumlarda lekelerin oluşmaması için seanslar ertelenir ve eski tona dönülmesi beklenir.

Lazere Gitmeden Önce Tüyler Nasıl Olmalı?

Tüylerin bir gün öncesinden alınması gerekir ancak kesinlikle kökten alınmamalıdır. Ağda, cımbız, epilasyon makinesi gibi kökten alan işlemler lazer epilasyon süreci boyunca uygulanmamalıdır. Bu yöntemler kılları kökünden alır, lazer ise kıl köklerini yakar ve dökülmesini sağlar. Kökten alındığında işlem gerçekleşemez ve süreç uzar. Bu nedenle yalnızca jilet ve tıraş makinesi kullanılabilir. Gitmeden önce jiletle kıllarınızı temizleyebilirsiniz.

Buz Lazer Giderken Ne Giyilir?

Özellikle giyilmesi gereken herhangi bir kıyafet yoktur ancak işlem sırasında uygulanacak bölgelerin açık olması gerekir. Bu nedenle giyinip çıkarırken kolaylık sağlayacak, rahat edebileceğiniz kıyafetler seçebilirsiniz. Yanınızda havlu ve peçete bulundurabilirsiniz.

Buz Lazer Kıl Köklerini Uyutuyor mu?

Sanılan en büyük yanlışlardan biridir. İşlem kıl köklerini uyutmayı değil tamamen bitirmeyi amaçlar. İşlem uygulandığı süre boyunca kıl kökleri lazer ışınlarından zarar görür ve dökülür. Bazı seanslar sonrası kıllar çok dökülürken, bazı seanslar sonrası az dökülme olabilir. Böyle durumlarda kişiler kıl köklerini uyuttuğu gibi yanlış kanılara kapılmamalıdır.

Buz Lazer Epilasyon Kaç Seansta Sonuç Verir?

Sonuç alma süresi herkeste farklıdır çünkü her kıl kökü birbirinden farklıdır. 12 seans olarak başlanan işlemde genelde 5. seanstan sonra sonuç alınmaya ve kıllar yoğun dökülmeye başlar. 5. veya 6. seanstan itibaren sonuç alınsa da kalıcılık sağlanması için işleme devam edilmesi gerekir. Aksi halde tüyler tekrar edebilir. Seanslar tam olarak bitene kadar aksatılmamalıdır.

Bikini bölgesi lazer epilasyon nasıl yapılır merak ediyorsanız ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu