Oyunlar

Çevrimiçi Oyunlardaki Siber Tehlikeler

Online oyunlar dünya genelinde birden çok kişi tarafından genel ağa bağlanarak oynanan oyunlardır. Güvenliğe ekstra dikkat edilmesi gerekir. Birden çok kişi bilgisayar başında aktif şekilde bulunur ve oyuna girer. Bu oyunlarda internet bağlantısının eş zamanlı olarak sağlanması çok önemlidir. Herhangi bir kesintide oyun direkt kapanır ve baştan başlamak durumunda kalabilirsiniz. İnternet bağlantısı sayesinde farklı bilgisayarlarda aktif olan oyuncularla aynı anda oyun içerisinde bulunabilir, oyuna birlikte devam edebilirsiniz. Online oyunlar bilgisayarlarda veya akıllı cihazlarda oynanabilir. PUBG, Minecraft, League of Legends, Fortnite, GTA, Counter-Strike gibi oyunlar dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından oynanan en bilindik çevrimiçi oyunlardır.

Online oyunlarda gerçekleşebilecek siber tehlikelerin önüne geçmek için oyuncuların dikkat edilmesi gereken konular vardır. Olası siber saldırılardan korunmak ve oyuna akıcı şekilde devam edebilmek için önlemler almanız gerekir. Oyun sırasında kendinizi akışa kaptırdığınız için olası tehlikelerin farkına varmayabilirsiniz. Sonrasında karşılaşabileceğiniz olumsuz sonuçlara engel olabilmek için öncesinden önlem almalı ve oluşabilecek tehlikelere karşı bilgili olmalısınız.

Anket: Kim en çok oyun oynuyor?

ExpressVPN’in gerçekleştirdiği ankete göre, Z kuşağı değil, Y kuşağı en çok oyun oynayan nesil! Şaşırtıcı sonuçlara sahip anket aynı zamanda 45-65 yaş arasındaki bireylerin Y kuşağı kadar çok oyun oynamasa da bir oturuşta 24 saatten fazla oyun oynadığını ortaya koydu.

Siber Saldırı Nedir?

siber risk nedir

Siber saldırılar bilgisayar ağı aracılığıyla bilgisayardaki önemli belgelere ve ana sisteme ulaşmak amacıyla gerçekleştirilir. Farklı şekillerde yürütülebilecek siber saldırılar ile bilgisayarın kontrolü karşı tarafa geçer. Bu saldırılar için cihazın savunmasız anlar kollanır. Çeşitli sebeplerden olayı siber saldırılar gerçekleştirilebilir. Sızma faaliyeti olarak nitelendirebileceğimiz siber saldırılar yasal olarak suçtur. Tespit edildiği takdirde cezai işlemler ve kısıtlamalar uygulanır. Bilgisayarınızdaki önemli belgelerin korunması için bu tür tehlikelere karşı tedbirli olmanız gerekir. Çevrimiçi oyunlar siber tehlikelere açık olduğu için oyun oynarken de tedbiri elden bırakmamalısınız.

Son dönemlerde artan dijitale yönelme beraberinde siber tehlikeleri de artırmıştır. Alışveriş, eğitim, iş ve ticaret kavramlarının dijital ortamlarda görülmeye başlaması güvenlik açıklarını ortaya çıkarmış; bu alanda fırsat kollayan kişilere zemin hazırlamıştır. Siz de dijital ortamda yürüttüğünüz işlemler için siber güvenlik önlemleri alabilir, güvenlik açığı vermeden kullanımlarınıza devam edebilirsiniz. İşin bu kısmında ortaya çıkan siber güvenlik kavramı sayesinde sunucuları, cihazları, bilgisayarları ve bilgisayar ağlarını korumak amaçlanır.

Online Oyunlarda Hangi Siber Riskler Görülür?

Online oyunlar siber saldırı gerçekleştirmek isteyenlerin kullandığı sahalardan biridir. Özellikle çocukların oynadığı oyunlarda onları kandırmak daha kolay olacağı için kişiler maharetlerini bu alanda gösterir. Ebeveynler çocukları akıllı cihazla uğraşırken onları kontrol etmeli ve olası tehlikelerden korumalıdır. Çocuğun hangi türde oyunlar oynadığını kontrol ederek oyunun işleyişi izlenmelidir. Oyunlarda karşısına çıkan reklam ve yönlendirmelerin hepsi çocuğun aklını karıştırabilir, olası bir tehlike ifade edebilir. Sadece çocuk oyunlarında değil daha profesyonel şekilde yetişkin oyunlarında da siber saldırıların yaşanması mümkündür. Kimlik bilgilerinizin ve bilgisayarınızdaki kişisel dosyaların zarar görmesini istemiyorsanız siber güvenliğinize dikkat etmeli, online oyunlarda temkinli ve şüpheli davranmalısınız.

İlginizi Çekebilir:
Ders Tekrarı Nasıl Yapılır? En Etkili Yöntemler

Kötücül Yazılımlar

Siber korsanlar çeşitli oyun platformlarını hedefleyerek buralardaki güvenlik açıklarından faydalanır. Kullanıcılara sahte mail, hediye ve oyun göndererek onları kandırmaya çalışır. Özellikle oyunda kullanılabileceğini düşündüğünüz ücretsiz ürün ve hediye eşya gönderimine ekstra dikkat etmeniz gerekir. Sahte mail adreslerinden gelen mailler de bu konuda tehlike arz eder. Oltalama olarak adlandırılan bu kandırma yöntemlerine meyil verilmemeli, olabildiğince temkinli olmalısınız. Fidye yazılım dediğimiz kötücül yazılımlar siber saldırılan en yaygın uygulanma şeklidir. Siz karşı tarafa göre daha dikkatli davranırsanız bu saldırılara yakalanmaz ve güvenli şekilde bilgisayar kullanımına devam edersiniz.

Kimlik Avı Dolandırıcılığı

Kimlik avının önüne geçebilmek için güvenilir kaynaklardan indirme yapmamalı, kredi kartı ve kimlik bilgilerinizi güvenmediğiniz ortamlara girmemelisiniz. Siber saldırılarda amaç kişinin kimlik ve kredi kartı bilgilerini ele geçirmektir. Birçok kişi bu yöntem ile insanları dolandırarak haksız kazanç elde eder. Günümüzde dolandırıcılığın en yaygın olduğu alan artık dijital dünyadır. Milyonlarca kullanıcısı bulunan dijital dünyada siber saldırılarla birçok kişi dolandırma yöntemlerini dener. Bu durumlardan korunmanın en iyi yolu oyun veya uygulamalarda sanal kart kullanmak, kredi kartı bilgilerini olabildiğince saklı tutmaktır.

Çevrimiçi Oyunlarda Siber Güvenlik Tedbirleri

Oyunları yüklemeden önce güvenilir ve temiz içerikli olduğunu araştırmanız gerekir. Oyunun üreticisi, sosyal medya hesapları, aldığı puan ve kullanıcı yorumlarını dikkate alarak hareket etmeniz gerekir. Oyunu indirmeden önce güvenilirliğinden emin olursanız sonrasında sıkıntı yaşamazsınız. Oyunun sosyal medya hesabı bulunmuyorsa bu siz de şüphe uyandırabilir. Bu gibi durumlarda daha önceden indirmiş olan kullanıcıların yorumlarını okuyabilirsiniz.

Oyunları yükledikten sonra ilk olarak gerçekleştirebileceğiniz güvenlik önlemi iki adamlı doğrulama yöntemidir. Çevrimiçi oyunların hemen hemen hepsinde çift faktörlü uygulama yöntemi bulunur. Aktive ettiğiniz takdirde kimlik doğrulaması yapmadan oyuna giremezsiniz. Bu durum sizin dışınızdaki herhangi başka birisinin oyuna giriş yapmasını engeller. Gerek e-mail adresi, gerek telefon numarası gerekse kendinize ait özel şifreyle bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz. Bunlar dışında size verilen yedek kodları saklamalısınız.

Bu adımlar dışında cihazınızda iyi bir antivirüs yazılımı kullanmaya özen gösterin. Cihazınızda düzenli olarak tarama işlemini yaparak dikkate alın. Oyun tarafından e-mail olarak gönderilen ögelere dikkat edin. Dosyaları cihazınıza indirmeden önce antivirüs programı ile tarayın. Oyunlarda hesabınıza kayıt olurken güçlü şifreler kullanın. Çift aşamalı doğrulamayı aktive ettiğinizde zaten siz olduğundan emin olmadan giriş yapılmayacaktır. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin de şifresine dikkat edin ve güçlü kombinasyonlar kullanın. Mail adresinizin aktif olarak kullanılıyor olması güvenlik açısından önemlidir.

Online oyunlarda yaygın olarak görülen siber saldırılardan biri dağıtılmış hizmet reddi saldırıları yani diğer adıyla DDoS saldırılarıdır. Bu saldırılardan korunmak için ortak alanlarda Wi-Fi kullanımından kaçınmanız gerekir. Emin olmadığınız internet ağları güvenliğiniz için risk oluşturabilir. Bu saldırılardan korunmanın en etkili yöntemi VPN kullanımıdır. VPN programı sayesinde IP adresiniz gizlenerek sizi saldırılardan korur. Görünmediğiniz bir ağda kimse size saldıramaz. Bu uygulama genelde oyuncular tarafından da tercih edilir. Oyunlarda IP adresini gizlemek ve olası saldırılardan korunmak için bu yöntemi deneyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu