Gezi

Düden Şelalesi Nerede? Detaylı Gezi Rehberi

Ülkemizin görmeye değer doğal güzelliklerinden biri olan Düden Şelalesi nerede olduğu gezmek isteyenler tarafından merak edilmektedir. Düden, turizmin başkenti olan Antalya şehrinde yer alır. Şehir merkezine yakın konumuyla Düden, Yukarı ve Aşağı olarak iki bölgededir. Antalya gezilecek yerler arasında büyüleyici doğal güzelliğiyle dikkat çeker.

Şelale hakkında gitmeden önce tüm bilgilere ulaşabileceğiniz yazımızı sizler için derledik. Düden senelerdir Antalya’ya tatile giden veya ikamet eden insanların uğrak noktasıdır. Bulunduğu alanda yeşil park alanları, yeme içme yerleri ve doğal güzellikleri bir arada barındıran Düden’de tarihi mağaralar da bulunmaktadır. İçerisinde, gezenlere kolaylık sağlayacak kafeterya ve otopark hizmeti sunulmaktadır. Ülkemizin doğal güzelliklerinden olan Düden Şelalesi tarihiyle de dikkat çekmektedir. Antalya Düden Şelalesi ile ilgili merak edilenlere birlikte göz atalım.

Düden Şelalesi Tarihi

Antalya’nın en çok ziyaret edilen görmeye değer yerlerinden olan şelale şehrin merkezine ortalama 10 km uzaklıktadır. Düden çayı boyunca iki ayrı kanala ayrılan şelale, düden başı denilen bölgede ana çıkışını gerçekleştirir. Aşağı Düden ve Yukarı Düden olarak ikiye ayrılan şelale, yolculuğunu Akdeniz’in serin sularına dökülerek sonlandırır.

Milattan öncesine dayanan tarihi buradan farklı medeniyetlerin de geçtiğini gösterir. Söylenene göre MÖ 334 yıllarında Büyük İskender fetih hareketine giderken burada durur ve ordusunu dinlendirir, atlarına burada su içirir. Bu nedenle şelalenin diğer bir ismi İskender Şelalesi olarak da bilinir.

Düden Şelalesi Hangi İlimizdedir?

düden şelalesi

Düden Şelalesi hangi şehirde çoğu gezgin bilmemektedir. İki farklı kolu olan şelalenin iki çıkış noktası da Antalya ilimizdedir. Şelalenin çıkış noktaları ise farklı ilçelerde, farklı bölgelerde karşımıza çıkmaktadır. Hangi Düden şelalesi merkezi olarak kabul edilir derseniz Yukarı Düden merkezdir.

  • Yukarı Düden (Karpuz Kaldıran) Şelalesi nerededir?

Yukarı Düden Antalya’nın Kepez ilçesinde bulunmaktadır. Ana çıkış noktasının bulunduğu Yukarı Düden sizi adeta mest edecektir. Antalya merkezine ise ortalama 13 km uzaklıktadır.

  • Aşağı Düden Şelalesi Nerededir?

Aşağı Düden merkeze ortalama 7 km uzaklıktadır. Aşağı düden veya diğer adıyla Karpuzkaldıran Şelalesi olarak da bilinir. Antalya’nın Lara – Muratpaşa ilçesinde görülebilmektedir.

Düden hangi ilimizdedir? Sorusuna yanıt verdiğimize göre şimdi Düden şelalesi gezilecek yerler rehberimize devam edebiliriz.

Düden Şelalesi Gezilecek Yerleri

düden şelalesi

Düden’de görülmeye ve gezilmeye değer rotalardan biridir. Güzelliklerle dolu Antalya’nın incilerinden Düden, sıcaktan bunalanlar için adeta kaçış noktasıdır. Şelalenin verdiği serinlik ve doğanın verdiği huzur ile buradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Şelale içerisinde yeşillikler içerisinde oturma yerlerinden faydalanabilir, muhteşem doğanın içerisinde yeme içme noktalarında dinlenebilir, şelaleye yakın noktalarda fotoğraf çekilebilir, mağaraları ve şelalenin etrafını gezebilirsiniz. Ana kaynaktaki Yarasa Mağarası gibi farklı yerleri gezerken göreceksiniz.

Düden Şelalesi Açık mı? Ziyaret Saatleri

Aşağı Düden Şelelesi Muratpaşa açık mı sorusunun cevabı evettir. Lara’da bulunan şelale 24 saat açıktır. Yukarı Düden Şelalesi Kepez açık mı derseniz ise cevabı zamana göre değişir. Yaz aylarında 08:30 – 19:30 saatleri arasında görülebilen Düden, kış aylarında 08:00 – 18:00 arasında ziyaret edilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir:
50+ Soru ile Erasmus Nedir? Nasıl Yapılır?

Aşağı Düden Şelalesine Nasıl Gidilir?

aşağı düden

Aşağı Düden, genellikle Yukarı Düden ile karıştırılmaktadır. Şelalenin iki kolundan biri olan Aşağı Düden Şelalesine gidiş ise oldukça kolaydır. Aşağı düden şehir merkezine 7 km uzaklıktadır. Şehir merkezinden toplu taşımalar ile ulaşım sağlanabilirken kişisel araçlarla ulaşımı oldukça kolaydır.

Aşağı Düden Şelalesine Toplu Taşımayla Nasıl Gidilir?

Şelaleye merkeze yakın ve ilçeler düzeyinde oldukça fazla ulaşım yolu mevcuttur. En çok tercih edilen ulaşım yolu ise otobüs ve minibüslerdir. İşte sizler için Aşağı Düden’e nasıl gidilir? Sorusunun liste halinde cevabı aşağıdaki gibidir. Bu liste merkezden gitmek isteyenler içindir.

  • T1B – T1 A tramvayı > LF09 otobüsleriyle aktarma ve ardından 8 dakikalık bir yürüme. Bu hat ortalama 39 dakika sürmektedir.
  • BA22 – GCK60 > VML54 aktarma ve ardından 8 dakika yürüme. Bu hat ortalama 41 dakika sürmektedir.
  • T1B – T1 A tramvayı > 6 dakikalık yürüme > VL13 > 8 dakika yürüme. Bu hat ortalama 35 dakika sürmektedir.

Aşağı Düden Şelalesi Giriş Ücreti

Lara Düden Şelalesine giriş ücretini güncel olarak iletmemiz gerekirse ücretsizdir. Tüm halk ücretsiz olarak Muratpaşa Düden Şelalesini ziyaret edebilir. Etrafında yürüyüş yapabilir, banklara oturarak manzaranın tadını çıkarabilir ve güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Yukarı Düden Şelalesine Nasıl Gidilir?

yukarı düden

Aşağı Düden yol tarifi yapmamız gerekirse merkeze uzaklığıyla başlayabiliriz. Merkeze ortalama 13km uzaklıkta ve Antalya’nın Kepez ilçesinde bulunan merkez Düden’e ulaşım oldukça kolaydır. Yukarı Düden Şelalesine nasıl gidilir sorusunun cevabını liste halinde verelim. Ulaşım genellikle otobüs ve minibüs ile sağlanmaktadır ve değişiklik gösterebilir.

Yukarı Düden Şelalesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Şelale, cazip ücretler ile girilmeye değer bir bölgedir. Kepez bölgesinde bulunan şelalenin giriş ücreti 2023 yılı itibariyle 20 TL olarak belirlenmiştir. Belediye değişiklik yapmadığı sürece fiyatlar bu durumdadır. Müze kart müşterilerini üzecek olsa da kartla giriş yapılamamaktadır.

Düden Şelalesinde Yeme İçme Rehberi

Şelale yeme içme için de mekanlar bulunmaktadır. Gezdikten sonra soluklanmak isterseniz bu imkanlardan faydalanabilirsiniz. Doğanın içinde serin Düden altında yemek yeme keyfine varacaksınız. Düden Şelalesinde Değirmen Restoran ve Arkadaş Alabalık Restoran olmak üzere iki adet mekan bulunur. Aileye uygun ve şelale dibinde bulunan bu restoranlarda keyifli anlar geçirmeniz kaçınılmazdır.

Alanya’da Düden Şelalesi Var mı?

Birçok yabancı turist gibi yerli turistlerde Antalya ve Alanya arasında karışıklık yaşayabiliyor. Alanya’da Düden Şelalesi bulunmamaktadır. Ancak sizin için yol tarifi bilgisi verelim. Alanya – Düden Şelalesi Arası Kaç Km? derseniz Alanya – Düden arası ortalama 135 km’dir. 2 saat 13 dakikalık bir yol sizi bekliyor olacaktır.

Antalya’da iki koluyla farklı bölgelerde bulunan, Düden gezi rehberi yazımızın sonuna geldik. Düden nerede? sorusunun yanıtını verdiğimiz yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Yorumlarda kafanızdaki soru işaretlerini belirtebilirsiniz.

Antalya’nın bir başka güzelliği Suluada Adrasan Gezi Rehberi yazımıza mutlaka göz at!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu