Oyunlar

Ders Tekrarı Nasıl Yapılır? En Etkili Yöntemler

Ders tekrarı için en etkili yöntemleri öğrenin ve uygun bir plan hazırlayın. Ders tekrarı nasıl yapılmalı? Sorusunun yanıtını yazımızda bulacağız. Ders çalışmak kadar çalıştığınız dersleri unutmamak için tekrar yapmak da önemlidir. Konuları unutmamak için sonrasında üstünden geçmeli ve ufak tekrarlar yapmalısınız. Ders çalışma rutininize tekrarları da ekleyerek buna göre bir çalışma programı oluşturabilirsiniz. Günlük okulda gördüğünüz dersleri tekrar edebilir, daha önce bitirdiğiniz konuları soru çözerek pekiştirebilir veya konu anlatımlarla üzerinden tekrar geçebilirsiniz.

Ders çalışma rutininin önemli parçası olan konu tekrarı hakkında detaylara yazımızda değindik. Doğru tekrar yapma yöntemleri ve tekrar yapmanın önemi bu yazımızda sizlerle olacak. Dersleri tekrar etmek neden önemlidir sorusuyla yazımıza başlayalım.

Ders Tekrarı Neden Önemlidir?

ders tekrarı önemi

Bilgilerin devamlılığını sağlamak için sadece öğrenmek yeterli olmaz. Öğrenilen bilgilerin kalıcılığını artırmak için tekrar etmek çok önemlidir. Öğrenmeyi tam anlamıyla sağlamak ve pekiştirmek için bilgilerin üzerinden geçilmesi gerekir. Öğrenme sürecini hızlandırmak, bilgiyi daha iyi anlamak, öğrendiklerimizi unutmamak için yardımcı olur. Başarılı bir öğrenme için düzenli ve etkili konu tekrarı yapmak gerekir. Tekrar yapmanın önemine değindikten sonra öğrenme sürecindeki faydalarından ve nasıl yapılabileceğinden bahsedelim. Konu tekrarının faydalarıyla yazımıza devam edelim.

Ders Tekrarının Faydaları

Konuları tekrar etmenin birçok faydası vardır. Öğrendiklerinizi unutmamak ve kalıcı hale getirmek için mutlaka tekrar yapmalısınız. İşte tekrar yapmanın faydalarını şu şekilde özetleyelim:

 • Bilgiyi hatırlatır ve kalıcı hale getirir.

Öğrenilen bilgileri hatırlamanızda yardımcı olur. Zamanla tekrar edilen bilgiler kalıcı hafızanızda yer eder ve unutulmasını engeller.

 • Konuları daha iyi anlarsınız.

Konular tekrar edilirken daha derinlemesine anlaşılır. İlk kez öğrenirken anlaşılamayan konular sonrasında daha iyi anlaşılabilir.

 • Öğrenme sürecini pekiştirir.

Öğrenciler bilgiyi daha fazla gözden geçirdikçe ve pratik yaptıkça daha iyi öğrenir.

 • Sınavlara hazır olmanızı sağlar.

Sürekli yapılan tekrarlar konuları pekiştireceği için her zaman sınava hazır olmanızı sağlar. Sınavlardan önce konular birikmemiş olur.

 • Güven ve başarı duygusunu hissettirir.

Konular tekrar edildikçe öğrencinin kendine güveni ve başarısı artar. Öğrenciler bilgileri tekrarladıkça daha başarılı olurlar.

 • Bilgileri unutmanızı engeller.

Yeni bilgiler edindikçe öğrendiklerinizi zamanla unutabilirsiniz. Ancak düzenli şekilde tekrar ettiğinizde unutma süreciniz yavaşlar ve bilgiler uzun süre hafızanızda saklanır.

 • Becerileriniz gelişir.

Bazı beceri gerektiren dersler tekrar edildiğinde becerileriniz gelişir ve daha başarılı olursunuz.

 • Zaman yönetimi yapmanızı sağlar.

Düzenli olarak tekrar yaptığınızda zamanı daha verimli kullanırsınız. Zaman yönetimi becerileriniz artar. Konular son güne sıkışmaz.

Sonuç olarak tekrar yapmak öğrenme sürecinin önemli bir parçasıdır ve bilgilerin daha iyi anlaşılmasını sağlar. Başarılı olmak için düzenli konu tekrarları yapmak önemlidir.

Ders Tekrarı Planı Nasıl Hazırlanır?

Ders tekrar programı oluşturulurken kişisel hedefler ve eksikler göz önünde bulundurulmalıdır. Konuları kendinize göre analiz ederek anlamakta zorlandıklarınıza öncelik vermeniz gerekir. Öğrenme hedefinize göre konu tekrarı planı hazırlayabilirsiniz.

 • Adım 1: Öğrenme hedefinizi belirleyin.

Hangi konuları tekrar etmek istediğinizi ve hangi konularda eksiğiniz olduğunu belirleyin. Öğrenmek istediğiniz konuları öncelik sırasına koyun ve buna göre plana başlayın.

 • Adım 2: Zaman çizelgesi oluşturun.

Günlük, haftalık veya aylık olarak bir zaman çizelgesi oluşturun. Haftalık çizelgeler her zaman daha etkili olacaktır. Konuları ne zaman ve ne kadar tekrar edeceğinizi çizelgede belirleyin.

 • Adım 3: Öncelik sırası belirleyin.

Hangi konularda daha fazla eksiğiniz olduğunu belirleyin ve bunları sıralayın. Konuları öncelik sırasına göre düzenleyin ve buna göre tekrar edin.

 • Adım 4: Tekrar yöntemi seçin.

Kendinize en uygun öğrenme yöntemini seçin. Not alarak, özet çıkararak, kavram haritaları çizerek tekrarlar yapabilirsiniz.

 • Adım 5: Konuları hatırlamak için not çıkarın.

Konu tekrarı yaparken zorlanmamak için özet notlar çıkarabilirsiniz. Çıkardığınız ufak notlar sayesinde tekrar yapmak daha kolay olacaktır.

Planınızı bu şekilde oluşturarak düzenli ve etkili tekrarlar yapabilirsiniz. Ders planınıza ve sınav dönemlerinize göre çizelgenizi önceden ayarlamak etkili olacaktır. Ders tekrar aralıklarını kendinize göre belirleyerek kişisel programınızı oluşturabilirsiniz.

Ders Tekrarı Planı Yaparken Nasıl bir Zaman Çizelgesi Oluşturulmalı?

Konu tekrarı yapmadan önce zaman çizelgesi oluşturmak işinizi kolaylaştırır ve zamanı daha iyi yönetmenizi sağlar. Vakit kaybeden günü gününe ne yapacağınız bellidir. Planlı ilerlediğiniz için konularınız yetişir ve her daim hazır şekilde ilerlersiniz.

Kişisel zaman çizelgenizi oluştururken ilk olarak ihtiyaçlarınızı analiz etmelisiniz. Hangi derslerde ve hangi konularda eksiğiniz olduğunu belirlemeniz gerekir. Günlük veya haftalık olarak zaman çizelgenizi saatlere göre ayarlamanız gerekir. Çizelgenizde çalışma saatleri, molalar, çalışacağınız konular ve süreler belli olmalıdır. Genel olarak bakıldığındaysa haftalık ve aylık olarak hedef koymak önemlidir. Hedeflerinizi belirlediğinizde daha çok motive olacak ve yerine getirmek için daha çok çalışacaksınız.

Zaman çizelgesi oluştururken esneklik payı bırakmanız önemlidir. Beklenmedik durumlarda konularınızdan geri kalmamak için haftalık planınızda mutlaka dinlenme günleri belirlemeli ve kendinize boş gün bırakmalısınız. Aksi halde konularınız birikecek ve planınız sıkışacaktır.

Özetleyecek olursak ders tekrarı yaparken kişisel eksiklerinizi belirlemek ve buna göre çizelge oluşturmak gerekir. Zamanınızı en iyi şekilde değerlendirecek çizelgeyi yaparak doğru adımlarla çalışmaya başlayabilirsiniz.

Hangi Derslerde Tekrar Yapmak Gerekir?

Hangi derslerde tekrar yapmak gerektiği kişisel eksiklere göre değişen bir durumdur. Öncelikle hangi derslerde eksikleriniz olduğunu belirlemeli ve anlamadığınız konuların üzerine gitmelisiniz. Sizin için zor olan derslerden başlamak daha doğru olur. Zor dersler emek ister ve konuların sürekli üzerinden geçmek gerekir. Bu yüzden tekrar yaparken size zor gelen derslerden başlamanız gerekir.

Aynı zamanda tekrar için ders seçerken önem sırası yapabilirsiniz. Sınavlarınıza ve derslerin önemine göre bir yol izleyebilirsiniz. Bu sayede sınavlardan daha yüksek almış olursunuz. Unutma sürecinizi de göz önünde bulundurarak daha önce öğrendiğiniz dersleri öne alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Sadece Mouse ile Oynanan Oyunlar - 2022 En İyileri

Kişisel ihtiyaçlar, hedefler ve öğrenme stili göz önüne alınarak hangi derslerde tekrar yapmanız gerektiğine kendiniz karar vermelisiniz. Ders programınıza göre sizin için önemli olan dersleri seçmeli ve onları tekrar etmelisiniz. Öğrenme süreciniz bu şekilde daha iyi hale gelir ve bilgileriniz kalıcı olur.

Ders Tekrarı Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ders tekrarı sırasında etkili sonuçlar almak için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Öncelikle tekrar etmeye planlamakla başlamanız gerekir. Hangi konularda ne zaman tekrar yapacağınızı planlayın. En önemli adımlardan biriyse istikrardır. Düzenli olarak konuları hatırlamak ve pekiştirmek gerekir. Pekiştirmek için bilgileri sadece okumak yetmez, mantığını kavrayarak aktif öğrenme yapmak gerekir.

Öğrenme yöntemlerini kendinize göre belirleyin ve odaklanın. Sessiz bir ortamda odaklanarak çalışın. O sırada kendinizi başka şeylerle oyalamadan sadece derslere verin. Konuyu sadece ezberlemeye değil, anlamaya çalışın. Neden, sonuç ve bağlantıları iyi şekilde analiz edin. Konuyu tamamen kavradığınızda kendinizi ödüllendirin ve molalar verin. Bu sayede motivasyonunuz artacaktır.

Her öğrencinin öğrenme şekli birbirinden farklı olduğu için stratejilerinizi kendinize göre seçin. Doğru bir planlama ve etkili öğrenme yöntemleri sayesinde daha başarılı olabilirsiniz.

Ders Tekrarında Zaman Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Tekrar yaparken konuların yetişmesi için zaman yönetimi sağlamak önemlidir. Dersleri düzenli şekilde tekrar etmek ve bilgileri pekiştirmek için zamanınızı iyi ayarlamalısınız. Ders planınızı yaptıktan sonra gün içerisinde çalışma saatlerinizi de ayarlamanız gerekir. Bunun için pomodoro tekniğini kullanabilirsiniz.

Pomodoro tekniği sayesinde belirli bir süre odaklanarak çalışır, sonrasında kısa molalar vererek dinlenirsiniz. Uzun saatler bu tekniği uygulayarak disiplinli şekilde çalışabilirsiniz. Çalışma saatleriniz kadar çalışma ortamınızın da önemli olduğunu unutmayın. Tekrar sürenizi sınırlayın, molalar vererek zihninizi tazeleyin. Çalışma saatleriniz içerisinde sessiz ve sakin ortamlarda bulunmaya özen gösterin. Pomodoro tekniği için uzun süreli videolardan faydalanabilir ve onlarla uyumlu şekilde ilerleyebilirsiniz.

Ders Tekrarında Not Almanın Önemi Nedir?

Herkese göre farklılık gösterse de not almak bilgilerin kalıcılığını sağlamak için önemlidir. Ne demiş atalarımız: “Söz uçar, yazı kalır. Lakin yazının da azı kalır!” Sadece sözcüklerdense yazılar daha kalıcıdır. Geriye dönüp baktığınızda aldığınız notlar size bilgileri daha iyi hatırlatır. Not almak, aktif öğrenme sürecini teşvik eder. Bilgilerinizi nota döktüğünüzde konuları daha iyi incelemiş olursunuz. Konuları özetleyerek önemli yerleri not almalı ve anahtar kavramlara vurgu yapmalısınız. Sınavlarınız yaklaştığında notlarınıza göz atmak öğrenmeyi kolaylaştıracaktır.

Hangi Not Alma Yöntemleri Ders Tekrarında Kullanılabilir?

Tekrarlar sırasında farklı not alma yöntemlerini kullanabilirsiniz. Kişisel öğrenme tercihlerinize bağlı olarak hangi yöntemin sizin için etkili olduğu değişir. Dersi dinlerken bir yandan önemli konuları not alabilir, sonrasında dersin özetlerine göz atabilirsiniz. Bunun yanı sıra kavram haritaları, konu özetleri, anahtar kelimeler ve soru-cevap çalışmaları yapılabilir. Eğer not almak istemiyorsanız konu anlatım kitapları üzerinde önemli yerlerin altını çizebilir, sonrasında bunlara göz atabilirsiniz. Hangi not alma yönteminin sizin için daha etkili olduğunu deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz.

Ders Tekrarı Sonrasında Değerlendirme Nasıl Yapılmalıdır?

Konu tekrarları sonrasında anlayıp anlamadığınızı değerlendirmek için denemeler ve testlerden faydalanmalısınız. Konuları iyice kavradığınıza emin olduktan sonra soru tiplerinizi görmeniz ve ne kadar anladığınızı test etmeniz gerekir. Bu sayede hangi konuları daha fazla tekrar etmeniz gerektiğini anlar, hangi konularda eksikleriniz olduğunu fark edersiniz. Konuları tekrar etmek kadar konular hakkında soru çeşitlerini çözmek de önemlidir. Ne kadar çok soru tipini anlarsanız sınavlarda o kadar rahat edersiniz.

Ders Tekrarı Yapmak Ne Sıklıkla Gereklidir?

Bilgileri unutmamak için konu tekrarını sık tutmak gerekir. Öğrendiğiniz bilgileri tazelemek için gün içerisinde anında tekrar yapabilirsiniz. Bu sayede bilgiler hafızanızda yer eder. Günlük tekrarlarınızda bilgileri her gün gözden geçirerek unutmanızı engellersiniz. Konunun karmaşıklığına göre günlük, haftalık ve aylık olarak konu tekrarı yapmak bilgilerin kalıcı olmasını sağlar. Ara sınav ve değerlendirmelerle öğrendiğiniz bilgileri pekiştirebilir ve kendinizi ölçebilirsiniz.

Ders Tekrarı Sırasında Hangi Materyaller Kullanılmalı?

Tekrar yaparken aklımıza ilk olarak ders kitapları gelir. Konu anlatım kitapları ders yaparken kullanabileceğiniz materyaller arasında ilk sırasında gelir. İnternetteki dijital kaynaklar, konu anlatım videoları, öğrenme platformları, derste alınan notlar, konu özetleri, soru bankaları, sınav örnekleri, daha öncesinde sınavlarda çıkmış sorular gibi materyaller ders tekrarlarında mutlaka kullanılmalıdır.

Ders Tekrarı Sırasında En Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

Ders çalışırken yapılan hatalar öğrenme sürecinizi olumsuz etkileyebilir ve verimliliğinizi azaltır. En sık yapılan hatalar şu şekildedir:

 • Sınavlara son dakika hazırlanmak.
 • Sürekli tek bir öğrenme yöntemi kullanmak.
 • Dersler sırasında yeteri dikkati ve önemi vermemek.
 • Bilgileri aktif şekilde tekrar etmemek.
 • Tekrar süresini gereksiz şekilde uzatarak zaman kaybetmek.
 • Uzun süre boyunca kesintisiz çalışmak, mola vermemek veya çok uzun molalar vermek.
 • Motivasyonun eksik olması.

Bu hatalardan kaçınmak ve ders tekrarını daha etkili hale getirmek için düzenli bir plan oluşturmak, çeşitli öğrenme yöntemlerini kullanmak ve dikkatli bir şekilde çalışmak önemlidir.

Ders Tekrarı Sırasında Kendinizi Nasıl Motive Edebilirsiniz?

Kendinizi motive etmek ve öğrenme sürecinizi keyifli hale getirmek etkili bir stratejidir. Neler sizi motive ediyor ve neler sizi engelliyor? Bu soruyu kendinize sorun. Değerlendirmeleriniz sonucunda sizi motive edecek şeylere zaman ayırın. Örneğin; gelecek için planlar yapın. Hedeflerinizi belirleyin ve hedefleriniz doğrultusunda gelecek planları yapın. Hedefinizi başardığınızda nasıl bir hayatın sizi beklediğini düşünün ve kendinizi motive edin. İstediğiniz başarıyı elde etmenin kendi ellerinizde olduğunu unutmayın.

Motivasyonunuzu yüksek tutmak ve ders çalışma temponuzdan düşmemek için kendinize molalar vermeyi ihmal etmeyin. Hobilerinizden vazgeçmeyin ve haftada bir gün hoşunuza giden aktivitelere zaman ayırın. Bu sayede kendinizi motive etmiş olursunuz.

KPSS Ders Tekrarı Nasıl Yapılmalı?

KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı), sürekli olarak güncel bilgilerden oluşan bir sınavdır. Bu sınava hazırlanırken kendinizi sürekli güncel tutmak gerekir. KPSS sınavı, geniş bir konu yelpazesini içerdiği için iyi bir ders tekrarı planı geliştirmek ve organize olmak daha önemlidir. Sınav çoktan seçmeli sorulardan oluştuğu için örnek testler ve sorular çözerek sınav formatını anlamak ve pratik yapmak önemlidir. Sık sık test çözümü yaparak sınav stresine alışın.

Göz atmak isteyebilirsiniz: Eğitim ve Öğretim Arasındaki Farklar Nedir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu