Eğitim

Bilsem Hakkında Tüm Bilgiler

Bilsem sınavına hazırlananlar için kilit bilgileri 5 dakikada öğrenin. Bilsem ile ilgili tüm detayları yazımızda sizinle paylaşacağız. Kısa adıyla BİLSEM, uzun adıyla Bilim ve Sanat Merkezleri olarak bilinen ve kendi yaş düzeyinde daha üstün becerileri ya da zihinsel yetenekleri olan öğrencilerin belirlendiği sınavda başarılı olmak için birçok öneri paylaşacağız.

Bilsem sınavının amacı özel yeteneklere sahip öğrencilerin söz konusu yeteneklerini geliştirmek, ilgili oldukları alanlarda başarı seviyelerini yükseltmek ve entelektüel, bilim odaklı bireyler yetişmesine katkı sağlamaktır. Bu olanakları sağladığı için yetenekli çocuklar için belirleyici ve önemlidir.

Bilsem sınavı temelde 3 aşamadan oluşur. Aşamalar şu şekildedir:

  1. Öğretmen tarafından aday gösterilme aşaması
  2. Ön değerlendirme aşaması
  3. Bireysel yetenek değerlendirme aşaması

Öğrenci bu süreçleri tamamladıktan sonra değerlendirmeler sonucunda bir karar verilir. Eğer değerlendirme sonrası Bilsem’de eğitim almaya hak kazandıysa kendi yeteneği yönünde öğrenciye özel eğitimler sağlanır.

Bilsem hazırlık sürecinde aile ve öğretmenin rolü çok önemlidir. Öğrencinin sınava iyi hazırlanması gerekir. Bilsem sınavında başarılı olmak için birçok hazırlık yöntemi bulunsa da bunlar arasında en çok öne çıkanlar zeka oyunları hazırlık ve Bilsem hazırlık kitaplarıdır. Doğru kitaplarla sınava hazırlandığında öğrenci başarıyı elde edecektir.

Bilsem’e Hazırlık

Bilsem hazırlık sürecinde akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar ve Bilsem kitabı gibi seçenekler tek tek ya da bir arada değerlendirilebilir. Tüm bu yöntemlerin Bilsem sınavını kesin kazandırma gibi bir garantisi yoktur ancak zihinsel becerilerin gelişimine katkı sağladığı için ders ve okul başarısını da artırma potansiyeline sahiptir. Bilsem hazırlık kitapları sayesinde öğrenci sınavda kendisini nelerin beklediği hakkında fikir sahibi olur. Düzenli bir çalışma ile sınava çok daha hazırlıklı girer.

Bilsem hazırlık için önerilen uygulamaların başında Bilsem Demo ve MentalUP gelmektedir. Bilsem DEMO, MEB tarafından sunulan bir uygulama olmasına karşın uzun zamandır güncellenmediğinden yeterli faydayı sağlayamıyor ancak yine de soru tiplerine aşina olmak açısından değerlendirilebilir. Bu süreçte öğrenci ne kadar çok pratik yaparsa o kadar iyi olacaktır.

MentalUP ise 150’den fazla zeka oyunu ile Bilsem hazırlığında en iyi seçeneklerden biridir. Reklam içermemesi ve tamamen yerli bir uygulama olması ile de tüm dünyada 15 milyondan fazla çocuk tarafından kullanılmaktadır. Ücretli ve ücretsiz seçenekleri bulunan uygulamayı siz de Play Store ve App Store üzerinden ücretsiz indirebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz bilgisayar üzerinden de kullanma şansınız var.

İlginizi Çekebilir:
15 Yöntemle Sınav Stresi Nasıl Yenilir?

Bilsem hazırlık kitapları ise başlı başına derya deniz bir durumdur. Çeşitli kitap sitelerinde farklı fiyat ve sınıf düzeylerine göre birçok Bilsem hazırlık kitabı bulabilirsiniz.

Bilsem hazırlık aşamasında veliler tarafından en çok tercih edilen yayınevleri ise şu şekildedir:

  • MentalUP Bilsem Hazırlık Kitabı (Ücretsiz)
  • Zeki Çocuk Yayınları
  • Editör Yayınları
  • Nesil Çocuk Yayınları
  • Data Yayınları
  • Rota Yayınları
  • Forza Yayınları

Kitap ve uygulama önerilerinden sonra sıra geldi diğer bir öneriye; Dilerseniz çocuklarda dikkat ve konsantrasyonu artırmaya yönelik fiziksel oyunlar oynayarak onların bu alanlardaki becerilerini geliştirebilirsiniz. Böylece ilk aşama sınavında daha başarılı sonuçlar almak için bir adım atmış olursunuz. Sonraki aşama olan Bilsem 2. Aşamada ise resim, müzik gibi alanların yanında genel zihinsel yetenek becerileri test edileceğinden o alanlara göre pratikler yapmak, süreci faydalı geçirmek açısından önemlidir.

Bilsem Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bilsem sınavına başvuruları velilerin aklını kurcalayan bir konudur. Hiç merak etmeyin bu sorunuza da sizler için cevaplandırdık.

Öncelikle belirtmeliyiz ki Bilsem sınavına bireysel olarak başvuru yapılamıyor. Bilsem başvuruları için öğretmenler tarafından bir aday gösterme süreci gerekiyor. Yani, öğretmenler üstün becerileri olabilecek öğrencileri belirleyip Bilsem’e aday gösteriyor. Öğretmen sınıfta bu çocukları belirli kriterlere göre belirliyor. Bu aşamada dilerseniz öğretmeninize talebinizi iletebilirsiniz.

Öğretmenler, potansiyeli olan öğrencileri belirledikten sonra gözlem formlarını dolduruyor ve e-okul sistemi üzerinden başvuru oluşturuyorlar. Ardından öğrenciler, daha önceden belirlenen tarihlerde sınava girerek başarılı olurlarsa ikinci aşama sınavına katılıyorlar. Bu sınavda da başarılı olan öğrenciler, Bilsem’de eğitim almaya hak kazanıyor. Bu sayede öğrenci yeteneklerini geliştirme fırsatı buluyor.

Bilsem sınavı ile ilgili merak ettiğiniz diğer detaylar için videolardan faydalanabilirsiniz.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Eğitim ve Öğretim Arasındaki Farklar Nedir?

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu