Hayvanlar Alemi

5 Soru ile Bulldog Köpek Özellikleri ve Bakımı

Evde beslemeye uygun ufak köpeklerden olan bulldog cinsini sahiplenmek isteyenler öncesinde özelliklerini ve bakımını araştırmaya başlamaktadır.

Bulldog, kompakt ve sağlam bir gövdeye sahiptir. Özellikle baş, boyun ve omuzlarda oldukça yoğun ve pürüzsüz bir kürkü vardır. Diğer bir ayırt edici özellik ise geniş kafatasıdır. Bulldog köpekler çeşitli tonlardadır; kırmızı, açık kahverengi veya beyaz olabilir. Yetişkin Bulldog 31 – 36 cm boyunda ve 23 – 25 kg ağırlığındadır.

Bulldog köpek cinsi özellikleri şunlardır:

 • Bazı eğitimler gereklidir
 • Sessiz yürüyüşleri sever
 • Günde yarım saat yürümeyi sever
 • Orta boy bir köpektir
 • Sakin karakterde bir köpektir
 • Çocuklara alışması zaman alabilir, çocuklarla yaşamadan önce eğitim almalıdır
 • Gözlerde minimum çapak olur
 • Gün aşırı temizlik gerekir
 • Hipoalerjenik olmayan bir cinstir
 • Havlayan, uyarak ve sahibini koruyan bir köpektir
 • Diğer evcil hayvanlarla yaşamadan önce eğitim gerekebilir

Ev içerisinde köpek besleyecekseniz veya alanınız dar ise fazla büyümeyen cinslerden olan bulldog cinsini tercih edebilirsiniz. Bakımı kolay ve eğitildikçe uyumlu olan bir köpektir.

Bulldog Nasıl Üretildi?

Bulldoglar; Yunanistan, Mısır ve antik Roma’daki vahşi hayvan saldırılarından korunmak için kullanılan mastiff benzeri bir köpek olan eski Bullenbeisser cinsinden gelmektedir. Bullenbeisserin ise farklı boyutları vardı. İngiltere’de büyük boy Bullenbeisser, daha küçük bir köpek elde etmek için yetiştirilmiş ve Kral John’un saltanatı sırasında (13. yüzyıl) kariyerine boğa güreşçisi (boğa dövüş köpeği) olarak başlamış. Yıllar geçtikçe, boğa güreşi için ideal bir köpek seçilmiş. Neyse ki, köpeklerle boğa güreşi gösterisi 1835’te İngiltere’de yasaklandı ve Bulldoglar sahipleri tarafından, daha agresif ırklar yerine farklı şekilde üremeye başladı. Bu da iyi bir aile köpeği olan bulldog ırkının ortaya çıkmasını sağladı.

Bulldog Karakteri Nasıldır?

bulldog kopek

Bulldog cinsi sevecen bir doğa köpeğidir ve çocukları sever. Diğer evcil hayvanlarla genç yaşta tanıştırılırsa onlarla iyi geçinmeyi de öğrenir. Bugün Bulldog, iyi bir bekçi köpeği olamayacak kadar arkadaş canlısıdır. Ancak ihtiyacı olduğunda bir aile üyesini savunur. Barışçıl, cesur, sadık köpeklerdir.

Bulldog Cinsinde Olası Sağlık Sorunları

Bulldog’da karşılaşılan en yaygın sağlık sorunları nispeten kısa burunları ile ilgilidir. Bu da nefes almada güçlükle hava yolu tıkanıklığına neden olabilir. Bu nedenle aşırı fiziksel aktivite ve sıcak ortamlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca cilt, göz, kalp problemleri ve kalça ve dirsek displazisine (ağrılı olabilen ve hareket problemlerine yol açabilen eklem rahatsızlıkları) eğilimlidirler.

İlginizi Çekebilir:
Köpeklerde Lyme Hastalığının Belirtileri 5 Madde

Bulldog Cinsinde Egzersiz

Bulldoglar günün en sıcak saatlerinde asla egzersiz yapmamalıdır. Serin havalarda veya akşam saatlerinde egzersize çıkarmanız gerekir. Sıcak havalar için uygun bir köpek cinsi değildir, olumsuz etkilenebilir. Sabit fakat aşırı tempolu olmayan günde iki defa nispeten kısa yürüyüş yeterlidir.

Bulldog Köpeklerde Beslenme

Bulldog köpeği beslerken, sürekli bir temiz su dahil olmak üzere tüm ana besin gruplarının doğru dengesine sahip olması gerekir. Köpeği fit durumda yani ideal kiloda tuttuğunuzdan emin olmak için vücut durumunu izlemek de çok önemlidir. Günde en az iki kez ve seçilen gıdanın üreticisi tarafından önerilen yönergelere uygun olarak beslemeyi unutmayın.

Bulldog Tüy Bakımı Nasıl Yapılır?

Kürkü, dökülen tüyleri almak için lastik bir eldivenle temizlenebilir. Arada bir küçük uçlu tarak ile kürkü tarayabilirsiniz. Köpeğin aşırı sıkı veya batık bir kuyruğu varsa, bakteriyel enfeksiyonlardan kaçınmak için temiz ve kuru tutmaya dikkat etmeniz gerekir. Alınması gereken bir diğer hijyenik önlem de göz ve kırışıklıkların temizliğidir.

Bulldog Bakımı Zor mu?

Bu soru sizin sabrınıza, isteğinize ve hayvanın karakterine göre değişebilecek bir durumdur. Eğer köpekleri seviyorsanız ve hayvanınızı kısa sürede tanırsanız iyi anlaşmaya başlarsınız ve bakımı zor gelmez. Bulldog ırkı genel olarak bakımı çok zor olan bir köpek cinsi değildir. Dikkat edilmesi gerekenler diğer tüm köpeklerde olduğu gibi beslenme, temizlik ve ilgidir.

Bulldog Beslemek Yasak mı?

Hayır, bulldog köpek cinsi yasaklı ırklar arasında yer almaz. Bu cinsi beslemek serbesttir. Yalnızca Amerikan Bulldog cinsi daha saldırgan ve daha koruyucu olabilmektedir. Yetiştirirken dikkat etmek gerekir.

Bulldog Isırır mı?

Bulldog cinsinde ısırma ve saldırganlık huyu çok yaygın değildir. Genellikle uysal köpeklerdir. Yalnızca tedirgin hissettiklerinde, korktuklarında ve kendilerini güvende hissetmediklerinde bu tip davranışlar gösterebilirler. Bunun dışında eşyalarını ve ortamdaki nesneleri oyun amaçlı ısırabilirler.

Diğer bir köpek ırkı olan Boxer Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu