Gezi

Çanakkale Gezilecek Yerler Listesi | 20+ Rota

Tarihi, manevi değerleri, kültürel ve doğal güzellikleriyle Çanakkale gezilecek yerlerinden sizler için bu rehber yazımızda bahsettik.

Kurtuluş mücadelemizde önemli bir konuma sahip olan Çanakkale şehrimiz, yerli turistler kadar yabancıların da ilgisini çekmektedir. Bunun dışında deniz kenarı olmasıyla da yazın tercih edilen yerlerindendir.

Çanakkale gezilecek yerler arasında özellikle savaşın izlerini taşıyan bölgeler fazlasıyla rağbet görmektedir. Birbirinden güzel rotalara birlikte göz atalım.

Çanakkale Gezi Rehberi

Şehirde manevi değerinin yanı sıra tarihi değeri de bir hayli yüksek olan birçok nokta bulunuyor. Çanakkale gezi rehberi listelerinde fazlaca tercih edilen yerleri sizler için bu yazımızda derledik. Çanakkale’nin tarihi, doğal ve kültürel yerlerini gezi rehberi niteliğindeki bu yazımızda birlikte keşfedelim.

Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Anıtı

çanakkale şehitlik

Kuşkusuz ki Çanakkale’ye gidip, Çanakkale destanının yazıldığı yere gitmemek olmaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında çok önemli bir anlamı olan Gelibolu yarım adasındaki şehitliği herkesin görmesi gerektiğini düşünüyoruz. 17 Nisan 1954 tarihinde yapılmaya başlanan abide, 41,7 metredir ve 4 ayağı bulunmaktadır. 1960 yılından beri ziyarete açık haldedir.

Aynalı Çarşı

aynalı çarşı

1890’de inşa edilen çarşı o yıllardan beri ününü asla kaybetmemiştir. Özellikle Çanakkale savaşında hasar almış dahi olsa yıllara meydan okuyarak şehrin simgesi haline gelmiştir. Çanakkale türkülerine bile konu olan Aynalı Çarşı, manevi ve tarihi olarak Çanakkale gezilecek yerleri arasında görmeye değer yerlerdendir.

Truva (Troya) Antik Kenti

Truva (Troya) Antik Kenti

Kaz dağı eteklerinde Hisarlık denen arkeolojik bölgede bulunan Truva Antik Kenti, Homeros’un İlayda’sında bahsi geçen Troya Savaşının olduğu yerdir. 1870’de keşfedilen antik şehirdeki bazı eserler yurtdışına kaçırılmış olsa da şu anda bir kısmı ülkemizde sergilenmektedir.

UNESCO Dünya Mirasları listesine 1998 yılında alınmıştır. Ayrıca kentin girişinde Çanakkale’nin hatta dünyanın en önemli arkeoloji müzesi bulunuyor. Çanakkale gezilecek yerler listesinde görmeye değer tarihi bir güzellik olarak yerini alıyor.

Truva Atı

Truva Atı

Truva Atı tarihi ve kültürel bir miras olması nedeniyle Çanakkale gezilecek yerler arasında ilgi görmektedir. Truva Savaşını bitirmek için Odysseus’un yaptığı bir plan sonrası yaptırılmıştır.

Truva Atı Odysseus’un şehrin içine girmek için yaptırdığı bir mekanizmadır. Savaşı bitirmek için Truva Atını hediye eder ama içerinde pusuda bekleyen askerler vardır. Doğru zaman geldiğinde Truva atındaki askerler tüm şehri kuşatır ve böyle bir aldatmacayla savaşı kazanır. Çanakkale şehrinin simgesi haline gelmiş bir tarihi yapıdır.

Kilitbahar Kalesi

Kilitbahar Kalesi

Çanakkale gezilecek yerleri arasında tarihi yapılardan bir diğeri de Kilitbahir Kalesi’dir. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan kale üç yapraklı bir yoncaya benzemektedir. İstanbul’u fethetmeye çalışırken Bizans Devletinin yalnız kalması ve başka yerlerden yardım gelmesini engellemek amacıyla yapılmıştır.

Conkbayırı

Conkbayırı

Çanakkale Savaşında, Mustafa Kemal Atatürk’ün taarruz emrini verdiği Gelibolu’daki kilit bir nokta olan Conkbayırı aynı zamanda Atamızın göğsüne şarapnel parçasının geldiği ve saati sayesinde kurtulduğu yerde burasıdır. Atamızın heykelinin de bulunduğu hem manevi hem de tarihi bir bölge olarak Çanakkale’de görülmesi gereken yerler arasındadır.

57. Piyade Alayı Şehitliği

57. Piyade Alayı Şehitliği

57. Piyade Alayı, savaş sırasında tüm askerlerini kaybetmiş olan bir alaydır. 57. Alayın anısına yapılan şehitliğe gidip onları anmak ve ruhlarının yad etmek için Çanakkale’de gidilmesi gereken manevi değerde yerlerden biridir.

Seyit Onbaşı Anıtı

Seyit Onbaşı Anıtı

Hepimizin bildiği gibi Seyit Onbaşı 275 kiloluk top mermisini tek başına kaldırarak yuvasına yerleştirip zırhlı gemilerden birinin batırılmasını sağlayarak Çanakkale’de destan yazanlardan biri olmuştur. Onun anısına yapılan heykeli de görülmesi gereken yerlerdendir.

Savaşın seyrini değiştiren kahramanlarımızdan Seyit Onbaşı adına yaptırılan bu anıt, manevi değeri nedeniyle yerli turistlerin Çanakkale gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alır.

İlginizi Çekebilir:
Büyükada Gezi Rehberi | 15 Yer Listesi

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi

Müze 2009’da şehrin kültürünü daha iyi tanıtmak için açılmıştır. Çanakkale’nin her döneminden eserler bulunmaktadır. Antik dönemden, Osmanlı döneminden, 1.Dünya Savaşı döneminden eserler görücüye çıkarılıyor.

Çanakkale Seramik Müzesi

Çanakkale Seramik Müzesi

Arkeolojik çağdaki seramiklerden, daha modern tarzdaki seramiklere kadar birçok çeşidin sergilendiği bir müzedir. Dünya çapında etkinliklere ev sahipliği yaparak şehri temsil etmektedir.

Pazartesi günleri hariç haftanın bütün günleri 10:00-19:00 saatleri arasında açıktır. Giriş ücretsizdir. Müze ile ilgili detaylı fotoğraflara ve bilgilere Çanakkale Seramik Müzesi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Rhapsodos Mozaik

Rhapsodos Mozaik

Mozaiklerle Troya Savaşının tasviri yapılmaktadır. Mozaikle yapılan eserlerin sergilendiği sanatsal bir müzedir, Çanakkale müzeleri arasında görmeye değer farklı bir müzedir. Pazar günü hariç diğer günler 09:00-18:00 saatleri arasında açıktır.

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Deniz Müzesi, şehrin tarihi açıdan önemli müzelerindendir. Nusret Mayın Gemisinin maketinin de bulunduğu geniş bir koleksiyonu kapsayan bir deniz müzesidir. Müzede kütüphane, fotoğraf galerisi bulunmaktadır. Müze pazartesi günleri hariç haftanın diğer günleri 09:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

1915 Seddülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi

1915 Seddulbahir Savas Malzemeleri Muzesi

Çanakkale Savaşının yoğun olduğu yerlerde hala toprağı biraz eşeleyince şarapnel parçaları, mermiler, kemikler ve daha birçok savaş kalıntıları çıkmaktadır. Ahmet Uslu isimli tarihçi kendi çabalarıyla topladığı bu parçalarla bu müzeyi oluşturmuştur. Savaşın en çarpıcı ve en çok bilinen çarpışan mermiler de bu müzede bulunmaktadır. Çanakkale’de kesinlikle görülmesi gereken müzelerden biridir.

Çanakkale Kordon

Çanakkale Kordon

Şehrin merkezinde denize paralel uzanan kıyı şeridir. Truva Atı da bu kıyı şeridi üzerinde bulunmaktadır. Çanakkale’ye gittiyseniz burada mis gibi denize ve boğaz manzarası eşliğinde kordonda yürüyüş yapmadan dönmeyin deriz.

Çanakkale Bozcaada

Çanakkale Bozcaada

Çanakkale adalarına Çanakkale gezilecek yerleri arasında ayrı bir parentez açmak gerekir. Yaz aylarında tatil yapmak için popüler bir yer olan ada rengarenk ve cıvıl cıvıl sokaklarıyla her sene ülkemizin gözde tatil yerlerindendir. Çanakkale’den Bozcaada’ya Geyikli ilçesinden feribotla ulaşım sağlanmaktadır. Bozcaada’yı görmek istiyorsanız buraya ayrıca vakit ayırmanız gerekiyor. Rum mahallesini, üzüm bağları, Bozcaada Kalesi gibi gezi rotalarını görmek için bir gün yeterli olmayacaktır.
Adayla ilgili detaylı bilgiler için sitemizdeki Bozcaada Gezi Rehberi ve Bozcaada Plajları yazılarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Çanakkale Gökçeada

Çanakkale Gökçeada

Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada, Çanakkale’nin güzel adalarından bir diğeridir. Deniz, kum, güneş ve sakinliğiyle tatil yapmak için ülkemizin güzel adalarındandır. Güzel plajları, kamp, apart, butik oteller gibi birçok fırsatıyla bütçeye uygun alternatifleri vardır.

Gökçeada ile ilgili detaylı bilgiler ve gezilecek yerleri için Gökçeada Gezilecek Yerler yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Güzelyalı Halk Plajı

Güzelyalı Halk Plajı

Şehir merkezine en yakın plajdır, özellikle günübirlik gitmek için oldukça uygun bir yerdir. Güzelyalı Halk Plajında denizin ve güneşin tadını çıkarırken aynı zamanda pikniğinizi de yapabilirsiniz.

Dardanos Plajı

Dardanos Plaji

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesine hizmet evren büyük bir tesistir, tertemiz bir plajı vardır. Rüzgar sörfü ve kamp yapmak için oldukça uygun bir plajdır.

Çardak Kum Adası

Çardak Kum Adası

Lapseki ilçesinde yer alan Çardak Kum Adası, şifalı olduğuna inanılan bir adadır. İnsanlar rahatsızlıklarından kurtulmak için buraya gerek kendilerini kuma gömüp tedavi etmeye çalışmaktadır.

Tarihe Saygı Parkı

Tarihe Saygı Parkı

17 Mart 2008’de açılan park minyatür bir Çanakkale Savaşı tasvirlerinin bulunduğu bir parktır. Feribot İskelesine çok yakın bir alanda bulunduğu için uğrak bir yerdir. Park etrafında dolaşırken adeta o günlerin maneviyatı ve Çanakkale Destanının izlerini hissedeceksiniz.

Özgürlük Parkı

Özgürlük Parkı

Yerli halk arasında Aşıklar Tepesi veya İt durmaz Tepesi olarak bilinen 18 Mart Tepesinde bulunan parktır. Boğaz manzarasıyla güzel bir seyir mekanıdır. Parkta büfe ve cafeler bulunmaktadır. Özellikle akşamları Çanakkale gezilecek yerleri arasında vakit geçirilebilecek keyifli yerlerden biridir.

Kazdağı Milli Parkı

Kazdağı Milli Parkı

Türkiye’nin akciğerleri olan bilinen Kaz dağları Balıkesir ve Biga (Çanakkale’nin en büyük ilçesi) yarımadasında uzanmaktadır. 1994 yılından itibaren Milli Park statüsündedir. Özellikle doğa gezilerini sevenleri çok memnun edecek bir yerdir.

Avcılığın yasak oldu Kazdağı Milli Parkı, sadece Çanakkale gezilecek yerler arasında değil ayrıca Türkiye’de de gezilmesi gereken yerlerden biridir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu