Hayvanlar Alemi

Kedi Tırnağı Nasıl ve Ne Zaman Kesilir? 5 Madde

Kedi tırnağı kesilmediğinde patilerine zarar verebileceği için dikkatli ve hijyenik bir şekilde kısaltılması gerekir. Yapılacak işlem sadece kısaltmaktır. Tırnağı keserken çok dikkatli olmalı, canını yakabilecek davranışlardan kaçınmalıyız. Kesinlikle derine girmemeli ve yüzeysel olarak kesmeliyiz.

Ne zaman kesilir derseniz ilk kesme işlemi için 2 aylık olmasını bekleyin deriz. 2 ayı tamamladıktan sonra tırnaklarını kontrol edebilir ve uçları çok sivrileştiyse kesebilirsiniz. Yavruluk döneminden tırnağının kesilmesine alışması daha iyi olacaktır. Tırnak kesme işleminin detaylarını birlikte öğrenelim.

Kedilerin Tırnakları Kesilir mi?

kedi tırnağı kesilir mi

Kedi tırnağı ön patilerinde beşer tane, arka patilerinde dörder tane olmak üzere 18 tanedir. Kedinin tırmanması, avlanması ve kendini koruyabilmesi için çok önemlidir. Patinin iç kısmında bulunan tırnakları kullanmak istediğinde dışarıya doğru çıkarır. Sivri yapıdaki tırnakları uçlarından hafif kısaltmak gerekir.

Yani kedi tırnağı kesilir mi sorusunun cevabı evettir. Kesilirken çok dikkat edilmesi gerekir. Kedi sahipleri tırnak kesme konusunda kararsız kalıp, kedinin canı yanacağından endişe ederek kesmeyebiliyor. Ancak aksine çok uzayan tırnaklar da içe doğru fazla bükülerek kedinizin patilerine zarar verebilir ve tırnak batmasına neden olabilir. Hijyen ve sağlık açısından bakıldığında da kedilerin tırnakları düzenli olarak kısaltılmalıdır.

Kedilerin Arka Tırnakları Kesilir mi?

Kediler gün içerisinde ön patilerini daha çok kullansa da arka patilerinde de tırnaklar bulunur. Arka patilerinde önlerden farklı olarak dörder tane tırnağı vardır. Arka tırnaklar ön tırnaklara göre daha serttir ve daha geç uzar. Ön patilerdeki tırnaklarını keserken arka patilerdeki tırnakları da keserek kedinizi bu şekilde alıştırmak daha doğru olacaktır. Düzenli olarak ön ve arka tırnaklar kısaltılmalı, bakımları yapılmalıdır.

Tırnaklar kesilmediğinde patiye doğru kıvrımlı şekilde uzayarak tırnak batmasına neden olabilir ve kedinizin canını acıtabilir. Bu sorunları yaşamamak için düzenli olarak tırnakların kısaltılması önemlidir.

Yavru Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kedi tırnağı kesmeye 8 haftalıkken başlayabilirsiniz. Kedinizin iki ayını tamamladığından itibaren tırnaklarını kesmeye başlarsanız tırnak kesilme alışkanlığını daha kolay edilecektir. Çoğu kedi genellikle tırnaklarının kesilmesinden hoşlanmaz. Kedi tırnağı kesilirken saldırgan davranışlar gösterir veya kaçmak ister. Yavruyken tırnağının kesilmesine alışan kediler ise büyüdüğünde daha sakin durur.

Tırnak kesmeden önce kedinizi sakinleştirmeli, kucağınıza alıp şefkat göstermelisiniz. Sakin ve mutlu olduğundan emin olduğunuzda kucağınızda onu en rahat edebileceği şekilde tutup işleme başlayabilirsiniz. Patilerine hafif bastırarak tırnaklarını çıkartıp uçlarından biraz kısaltmalısınız.

İlginizi Çekebilir:
Köpeklerde Solunum Yolu Hastalıklarından 5 Tanesi

Kedi tırnakları içerisinde et dokusu bulunduğu için keserken çok dikkat etmeniz gerekir. Kesinlikle bu dokuya zarar vermemeli, sadece uçlarından birkaç milim kısaltacak şekilde kesmelisiniz. Et dokusuna zarar verdiğinizde kediniz için durum acılı bir hale gelecek ve tırnak kesilmesinden soğuyacaktır.

Tırnaklar saydam olduğu için dikkatli şekilde baktığınızda içlerinde bulunan hafif pembemsi et dokusunu görebilirsiniz. Bu dokuya zarar vermeden tırnaklarını kısaltarak sivriliğini alabilir, küt bir hale getirebilirsiniz.

Kedinin kaç tırnağı var derseniz ön patilerinde beş, arka patilerinde dört tırnak vardır. Genelde ön patilerinde diğer dört tırnaktan ayrı kalan baş tırnak fark edilmez ve atlanır. Ön patisinde dört tırnaktan daha yukarıda duran beşinci tırnağı unutmamanız gerekir.

Kedi Tırnak Kesimi

Tırnak kesimi veterinerler tarafından ücretli şekilde yapılan işlemlerdendir. Kedi tırnağını evde kestirmiyorsa veya siz kesebileceğinizi düşünmüyorsanız veteriner hekimlerden yardım alabilirsiniz. Kedi tırnak kesimi ücreti en az 75 TL’den başlamaktadır. Bulunduğunuz bölgeye ve veteriner hekimin tecrübesine göre fiyatlar değişiklik göstermektedir.

Kedi tırnak kesimi için onlara özel olan ucu kırık makas şeklindeki tırnak kesme aletlerini kullanabileceğiniz gibi evdeki herhangi bir tırnak makasını da kullanabilirsiniz. Tırnak kesimi sırasında kediniz huzursuz olmadan hızlı ve pratik şekilde kesmeniz gerekir.

Kedi Tırnağı ile İlgili Merak Edilenler

Kedilerde tırnak kesimiyle ilgili merak edilen diğer sorulara aşağıda yer verdik. Ne kadar sürede ve nasıl kesilebileceği gibi detaylara ulaşabilirsiniz.

Kedi Tırnağı Ne Kadar Sürede Kesilir?

Tırnak kesimini ayda bir olacak şekilde yapabilirsiniz. Kediniz tırnağının kesilmesinden hiç hoşlanmıyorsa süreyi daha uzun tutabilirsiniz ancak tırnak boyunu kontrol ederek çok uzamasına izin vermeden kesmeniz gerekir.

Durmayan Kedinin Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kediniz tırnak kesiminden hiç hoşlanmıyorsa ve sürekli kaçıyorsa en sakin olduğu zamanı kollamanız gerekir. Uykulu olduğu zamanda veya uyku esnasında tırnaklarını kesebilirsiniz. Tırnak kesimi sırasından birinden yardım isteyerek kedinizi tutmasını, sakinleştirmesini isteyebilir; bu şekilde kesime devam edebilirsiniz. Tırnaklarını kestikten sonra kedinize ödül maması verebilir, alıştırmaya çalıştırabilirsiniz.

Kedi Tırnağı Tırnak Makası ile Kesilir mi?

Evet, normal tırnak makasıyla da kedi tırnağı kesilebilir ancak kedi tırnak makasıyla kesmek tutuş ve açı olarak daha kolaydır. Oldukça uygun fiyata edinebileceğiniz kedi tırnak makaslarını birçok petshop ve veteriner hekim kliniğinde bulabilirsiniz.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Yavru Kedi Maması Önerisi ve Fiyatları

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu