EkonomiGündem

2022 Yılı Milletvekili Maaşı Ne Kadar?

Ülke yönetiminde söz sahibi, vatandaşların oyları sayesinde mecliste söz hakkı olan milletvekillerinin maaşları halkın merak ettiği konulardan biridir. Her gün televizyonlarda izlenilen ve siyaset ile ilgilenen birçok kişinin hayallerinde keşke bende milletvekili olsam dediği iş ve maaşları hakkında bilgilendirme yapacağız.

Türkiye’de 2022 Milletvekili Maaşları Ne Kadar?

Ülkemizde 81 il için toplam 600 adet milletvekili bulunmaktadır. Her il için seçilmiş bir milletvekili maaşı güncel olarak 25 bin TL diyebiliriz. Bu rakam genel olarak her yeni yılda değişiklik göstermekte ve artmaktadır.

Avrupa Ülkeleri ile ülkemizi milletvekili maaşı ile karşılaştırdığımızda aradaki fark hayli fazladır. İtalya,  Avrupa’da milletvekili maaşını en yüksek veren ülkedir. Halk ve devlet arasındaki bağlantıyı sağlayan unsur milletvekilleridir. Milletvekilleri ülkede halkın temsilcisi olup halk ve devlet arasında bağlantı kurmaktadır.

Kariyer.net üzerinde verilen milletvekili maaşları ise en düşük 22.900, en yüksek 53.070 TL ve ortalama 38.080 TL olarak gözükmektedir.

Eski Milletvekilleri Maaşları Ne Kadardı?

2019 yılında emekli milletvekilleri 13.410 TL maaş alıyordu. Buna göre 2019 da  Cumhurbaşkanı emekli maaşı 32.500 TL’dir.

2020 yılında belirlenen emekli milletvekili maaşı 15.000 TL olarak açıklanmıştı.

2020 yılında yapılan zamla birlikte milletvekili maaşları 25 TL olarak belirlenmiş idi. Ancak 2020 de milletvekili maaşı için belirlenen zam oranı 4+4 ve 3+3 olarak kesinleşti.

0221 yılında en düşük milletvekili maaşı 15.000 TL, en yüksek 45.380 TL ve ortalama 23.080 TL olarak gözükmektedir.

Milletvekilleri kimlerdir?

milletvekili tbmm

Ülkemizdeki milletvekilleri kendi benlikleri yanı sıra bizleri yani halkı da temsil etmektedirler. Ülkemizde bulunan 81 il için 600 tane milletvekili bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir:
Bankacı Maaşları Ne Kadar? 2022 Güncel Bilgiler!

Milletvekillerinin Taşımaları Gereken Özellikler Nelerdir?

 • Milletvekilleri önce halkı,
 • toplumu ve yaşadıkları devleti düşünmelidirler.
 • Milletvekili olacak kişinin herhangi bir suçunun olmaması gerekmektedir.
 • Milletvekili önce halkını ve devletini düşündüğü için onlarında çıkarları doğrultusunda hareket etmelidir.
 • TBMM’de seçilen ve yurttaş olarak bulundukları bu bölgede hizmet vermeleri gerekmektedir.

Milletvekili Olmak için Sağlanması Gereken Şartlar Nedir?

Ülkemizde milletvekili olunması için gereken şartlar şunlardır;

 • C. Vatandaşı olunmalı,
 • 18 yaşından büyük olunmalı,
 • En az ilköğretim mezunu olunmalı,
 • Askerlik engelinin olmaması,
 • Taksirli suçların dışında 1 yıl ve üstü hapis cezası alınmaması,
 • Herhangi bir suçunun olmaması gerekmektedir.

Milletvekillerinin Emek Verme Saatleri Nasıldır?

Milletvekilleri için belirlenmiş bir mesai saati yoktur. Çalışma planları memurlar gibi değildir ve farklılıklar içerir. Gece gündüz görevlerinin başındadırlar. Mecliste ara verilmeden yapılan görüşmelerde de mesai söz konusu değildir.

Milletvekili Maaşlarının Hesaplamaları Hangi Kanunda Açıklanmaktadır?

5510 sayılı 43. Maddesine göre maaşlara yapılan  zamlar sonucunda milletvekili maaşlarının hesaplanması yapılmaktadır. Bunlar açıklanmaktadır ve farklı kategori maaşları bu kanun gereği belirtilmiştir. Cumhurbaşkanı, meclis başkanı, bakan ve milletvekillerinin emekli olmaları durumunda alacakları maaş da kanunca belirtilmiştir.

Milletvekili Maaşları Ne Kadar Artış Göstermiştir?

Yapılan Ocak zammı ile geçtiğimiz sene 22.500 olan maaş bu sene 25.000 TL olarak güncellenmiştir. Bakan maaşları da aynı şekilde güncellenerek Ocak itibari ile 17.500 TL olmuştur. Aynı şekilde cumhurbaşkanı maaşı da  81.020 TL olarak güncellenmiştir.

Milletvekilleri Nasıl Emekli Olur?

Bir milletvekili 2 sene tabi ki en az 2 sene aktif olarak yaptığı görevden sonra emekli olabilirler. Ancak bu emeklilik şekli borçlanma yoluyla olmaktadır. Daha farklı olarak milletvekilleri 5.600 günü tamamladıklarında belirlenen yaş sınırı da uygunsa emekli olabilirler. Oransal olarak bakıldığında vekillerin maaşı cumhurbaşkanının maaşının %45 i olarak belirlenmiştir.

Ayrıca bakmak isteyebilirsiniz; 2022 Cumhurbaşkanı Maaşı Ne Kadar?

Timur Mertcan

Merhaba, kendimi kısaca tanıtmam gerekirse; Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) mezunuyum, kendi alanımda SEO uyumlu makale yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu